Uçağa Neden Soldan Biniyoruz? | Boarding Info

Written by 23:54 Bunları Biliyor Musunuz?, HAVACILIK

Uçağa Neden Soldan Biniyoruz?

Uçaklar ve seyahat hakkında o kadar fazla bilinmeyen detay var ki❗️

Rutinlerimiz arasında olup, nedenini merak ettiğimiz konulardan biri de uçağa neden hep sol taraftan bindiğimiz⚠️

Araçların direksiyonlarının sağda olduğu İngiltere’nin havayolları da dahil olmak üzere tüm uçaklara yolcular soldan giriş yapıyor.

2 koltuklu, küçük, eğitim uçakları vb istisnalar elbette var. Ancak ticari yolcu uçaklarında durum dünyanın her yerinde aynı.

Gelelim bu durumun nedenlerine.

Durumun bir kaç farklı nedeni olduğu söyleniyor. Hiç birisiyle ilgili kesin bir doğruluktan bahsetmek mümkün değil. İşte teoriler:

  • Havacılık tarihine göz attığımızda inşa edilen ilk havalimanlarında; uçaklar terminallerin önünde taksi yapıp, yolcuları indirmek için duruyordu.
  • Pilotların kanat açıklığını göz önünde bulundurarak, uçağın kanadını terminale çarpmaması, herhangi bir kazaya mahal vermemesi; aynı zamanda uçağın kapısını terminal kapısının önüne yaklaştırabilmesi için sol kapı kullanılarak, yolcuların inip binmesi daha kullanışlı bir durumdu.
  • Yolcuların uçağa biniş işlemlerini sol taraftan yapması; yerde çalışan uçağa valiz yükleyen ve yakıt yüklemesi yapan ekibin sağ taraftan bu işlemleri gerçekleştiriyor olması ile de ilgili.
  • Başka bir açıklama da denizlerden geliyor. Hepimizin bildiği gibi iskele ve sancak tabirleri denizcilikte teknenin sol ve sağ yanını ifade ediyor. Teknelerin pruvasını istenilen rotaya getirmek için sancak yani sağ tarafında “Steorbord” denilen bir kürek kullanılıyor. Bu küreğin görevi uçağın kuyruğunda bulunan rudder ile neredeyse aynı. Teknenin sağ tarafında bu küreğin yer alması tekneye biniş ve inişlerin iskele yani soldan yapılması geleneğini ortaya çıkarmış. Çoğu uçak tasarımcısı da sonraki yıllarda aynı uygulamayı uçaklarda sürdürmüş. Alışkanlık bugüne kadar devam ettirilmiş.

İlgili Haber | Uçağa Nasıl Daha Hızlı Binebiliriz?

(Visited 804 times, 1 visits today)
Close
error: © Copyright Boarding Info