Skytrax 2021’in En İyi Havayollarını Açıkladı

Covid-19’un havacılık endüstrisi üzerindeki olumsuz etkisi nedeniyle, havayolları için hiç kolay bir yıl olmadı. Ancak Qatar Airways için durum pek öyle sayılmaz. Havacılık endüstrisinin Oscar’ları olarak bilinen ve 1999 yılından bu yana düzenli olarak dağıtılan Skytrax ödüllerinin bu yılki sahipleri belli oldu. Sektörde açıklanması merakla beklenen yılın en iyi havayolları listesinin zirvesinde Doha merkezli havayolu Qatar Airways yer aldı. Havayolu, bu yılın başında kazandığı AirlineRatings.com ödüllerindeki zaferini, Skytrax’ten aldığı prestijli ödülle perçinlemiş oldu.

İngiltere merkezli havacılık araştırma şirketi Skytrax, dünyanın en iyi havayollarını, Eylül 2019 ile Temmuz 2021 döneminde, yolcuların memnuniyeti üzerinden yaptığı değerlendirmeler sonucunda belirledi. Yolcular, 350’den fazla küresel havayolunun performansını ve kalitesini oyladı. Bu ölçümler sonunda zirvenin takipçileri ise sırasıyla Singapur Havayolları, Japon All Nippon Airways, Emirates ve Japan Airlines oldu.

Qatar Airways, Skytrax tarafından, 2011, 2012, 2015, 2017, 2019 yıllarının ardından 2021’de toplamda altıncı kez dünyanın en iyi havayolu seçildi. Böylece havayolu kırılması zor bir rekor kırdı. Havayolu ayrıca Dünyanın En İyi Business Class’ı, Dünyanın En İyi Business Class Yolcu Salonu, Dünyanın En İyi Business Class Koltuğu, Dünyanın En İyi Business Class Uçak İçi İkram Hizmeti ve Orta Doğu’nun En İyi Havayolu ödülleri olmak üzere toplamda beş ödüle daha layık görüldü.

Qatar Airways ayrıca Ocak 2021’de, Skytrax COVID-19 Güvenlik Derecelendirmesi’nde 5 Yıldız alan ilk küresel havayolu şirketi olurken, Doha’daki merkezi Hamad Uluslararası Havalimanı ise geçtiğimiz Ağustos ayında, Skytrax tarafından Dünyanın En iyi Havalimanı seçilerek, bu alanda Singapur Changi Havalimanı’nın 8 yıldır devam eden hegemonyasına son vermişti.

Skytrax CEO’su Edward Plaisted, sonuçlarla ilgili yaptığı açıklamada, “Qatar Airways’in hem daha normal zamanlarda hem de mevcut küresel pandemi sürecinde, yüksek hizmet standartlarını ve yenilikçi mantalitesini koruduğu apaçık ortada” şeklinde konuştu.

Havacılık endüstrisi için pandemi nedeniyle normal akışın dışında bir dönem yaşanıyor. Birçok havayolu, son 18 ayın büyük bir bölümünde, uçaklarını yerde bekletmek zorunda kaldı. Skytrax de içinde bulunduğumuz durumun doğasına uygun olarak, her zaman yaptığı şekilde kazananları yüz yüze açıklamak yerine, bu yıl çevrimiçi bir duyuru şeklinde gerçekleştirdi.

Qatar Airways CEO’su Akbar Al-Baker, alınan ödülle ilgili olarak yaptığı açıklamada, kendilerine en çok ihtiyaç duydukları anda, sadık müşterilerini asla terk etmediklerini, insanları evlerine ulaştırmak için kesintisiz şekilde uçmaya devam ettiklerini ve yolcular için güçlü bir güvence sağlamak üaere katı biyogüvenlik önlemleri uyguladıklarını belirtirken, tüm bunları yaparken de milyonlarca yolcunun tercih ettiği havayolu olarak kalmalarını sağlamak için yenilikler yapmaya devam ettiklerini söyledi.

Kimler Hangi Ödülleri Aldı?

Singapur Havayolları, yılın en iyi havayolları listesinde ikinci sırayı almasını; Asya’nın En İyi Havayolu ödülü ile taçlandırdı. Havayolu ayrıca, En İyi Kabin Ekibi, Dünyanın En İyi First Class’ı, Dünyanın En İyi First Class Koltuğu ve En İyi Ekonomi İkram Hizmetleri ödüllerini de kazandı.

Listenin üçüncül sırasında yer alan All Nippon Airways ise ayrıca Dünyanın En Temiz Havayolu Kabini, Dünyanın En İyi Havaalanı Hizmetleri, Asya’daki En İyi Havayolu Personeli ve Asya’daki En İyi First Class Lounge ödüllerine de layık görüldü.

Skytrax, 2019 sonuçlarına kıyasla, sıralamada bazı değişiklikler olduğunu, ancak üst sıralarda kendinde düzenli olarak yer bulan havayollarının pozisyonlarını genel olarak korumayı başardığını söylüuyor.

Japan Airlines, Skytrax’ın 2019’daki listesinde ilk 10’unda yer almıyordu. Ancak bu yıl beşinci sırada kendine yer buldu. Lufthansa ve Thai Airways, 2019’da dokuzuncu ve onuncu sırada yer almıştı. Ancak bu yıl listede sırasıyla 13 ve 23’üncü sıralarda yer alabildiler.

Bu yılki ödüllerde dikkate değer ilklerden biri düşük maliyetli havayolları pazarı ödüllerinde ortaya çıktı. Singapurlu low host havayolu Scoot, Dünyanın En İyi Uzun Mesafe Düşük Maliyetli Havayolu seçildi. İspanyol havayolu Vueling ise Avrupa’nın En İyi Düşük Maliyetli Havayolu ödülünü kazandı.

Skytrax, Air France‘yi Avrupa’nın En İyi Havayolu olarak ödüllendirirken. Fransızların ulusal havayolu, genel listede ilk 10’a girmeyi başarabilen tek Avrupalı ​​havayolu oldu. British Airways ise listede kendine 11’inci sırada yer buldu. Birleşik Krallık’taki En İyi Havayolu ödülünün yanı sıra Avrupa’nın En İyi Havayolu Personeli ve En İyi Premium Ekonomi Uçak İçi İkram Hizmetleri ödüllerini de kazanmayı bildi.

ABD pazarında Delta Air Lines, Kuzey Amerika’nın En İyi Havayolu seçildi ve En İyi Premium Ekonomi Sınıfı Koltuğu, Kuzey Amerika’da En İyi Business Class ve Kuzey Amerika’da En İyi Premium Ekonomi Sınıfı ödüllerine layık görüldü. Delta ayrıca, genel listede 30’uncu sırada kaldı ve en başarılı ABD’li havayolu oldu.

Türkiye’deki Havayolları Ne Yaptı?

2019 yılında sıralamada 35’inci basamakta yer alan Türk Hava Yolları, bu yıl listenin 17. sırasında kendine yer buldu. THY ayrıca, Güney Avrupa’nın En İyi Havayolu, Avrupa’nın En İyi Business Salonu ve Avrupa’nın En İyi Ekonomi Sınıfı ödüllerine de layık görüldü. Güney Avrupa’nın En İyi Kabin Ekibi ödülü de yine THY’nin oldu. THY ayrıca COVID-19 Havayolu Mükemmellik Ödülü alan şirketler arasında da yer aldı.

SunExpress ise dünyanın 7’nci, Türkiye’nin en iyi eğlence havayolu ödülüne layık görüldü.

Skytrax 2021’in En İyi 10 Havayolu

 1. Qatar Airways
 2. Singapore Airlines
 3. All Nippon Airways
 4. Emirates
 5. Japan Airlines
 6. Cathay Pacific
 7. EVA Air
 8. Qantas
 9. Hainan Airlines
 10. Air France
 

Skytrax 2021 Dünyanın En Temiz Kabinleri

 1. All Nippon Airways
 2. Singapore Airlines
 3. Japan Airlines
 4. Qatar Airways
 5. EVA Air
 6. Cathay Pacific
 7. Asiana Airlines
 8. Korean Air
 9. Hainan Airlines
 10. Swiss
 

Skytrax 2021 Bölgelere Göre En İyi Havayolları

 • Kuzey Avrupa: Finnair
 • Batı Avrupa: Air France
 • Doğu Avrupa: Aeroflot
 • Güney Avrupa: Türk Hava Yolları
 • Afrika: Ethiopian Airlines
 • Avustralya / Pasifik: Qantas
 • Orta Asya / Hindistan: Air Astana
 • Çin: Hainan Airlines
 • Orta Amerika / Karayipler: Copa Airlines
 • Güney Amerika: LATAM
 • Kuzey Amerika: Delta Air Lines
 • Asya: Singapore Airlines
 • Orta Doğu: Qatar Airways
 • Avrupa: Air France
 

Skytrax 2021 Dünyanın En İyi Low-Cost Havayolları

 1. AirAsia
 2. Southwest
 3. Scoot
 4. Vueling
 5. IndiGo
 6. easyJet
 7. Jetstar Airways
 8. Ryanair
 9. Jetstar Asia
 10. Flynas
 

Skytrax 2021 Dünyanın En İyi Kabin Ekipleri

 1. Singapore Airlines
 2. All Nippon Airways
 3. Thai Airways
 4. Garuda Indonesia
 5. Japan Airlines
 6. Hainan Airlines
 7. EVA Air
 8. Asiana Airlines
 9. Cathay Pacific Airways
 10. Qatar Airways
 

Skytrax 2021 En İyi Koltuk

 • Ekonomi: Japan Airlines
 • Premium Ekonomi: Delta Air Lines
 • Business: Qatar Airways
 • First class: Singapore Airlines

 

adbanner