Havacılık Bülteni-11

TÜRK HAVA YOLLARI UÇAĞINDA SINIR DIŞI EYLEMİ!

Türk Hava Yolları bu kez de ilginç bir eylemle gündeme geldi. 21 yaşında İsveçli aktivist Elin Ersson, pazartesi günü Göteborg-İstanbul seferi yapmaya hazırlanan Türk Hava Yolları uçağında ilginç bir olaya imza attı. Uçaktaki Afgan yolcunun sınır dışı edilip ülkesine gönderildiğini öğrenen Ersson, bir anda ayağa fırlayarak, uçağın kalkmasını engellemeye çalıştı. O esnada Facebook hesabı üzerinden canlı yayın başlatan Ersson, 52 yaşındaki Afgan göçmenin sınır dışı edilmesini önlemek için, uçaktan indirilmesini talep etti. Ersson’un protestosu sosyal medyada büyük yankı uyandırdı.

“Onun ülkesinde savaş var, onu ölüme gönderiyorlar” diyerek protestosunu sürdüren Ersson’u, kabin ekibinin ikna etmeye çalıştığı; bazı yolcuların tepki gösterdiği; bazı yolcuların da alkışlarla eyleme destek verdiği görülüyor. Uzun uğraşlar sonunda, Afgan yolcu ve ona eşlik eden İsveçli güvenlik güçleri, pilotun kararı ile alkışlar eşliğinde uçaktan indirildi. Uçak 1 saatlik rötarın ardından İstanbul’a gelmek üzere havalandı.

İsveç Göçmen Kurulu, Afganistan’ı “güvenli ülkeler” arasında görüyor. Başvurusu kabul edilmeyen sığınmacıları ülkesine geri gönderiyor. Bu yüzden Ersson hakkında yaptığı eylem nedeniyle soruşturma açılabileceği; Afgan sığınmacınınsa ileri bir tarihte sınır dışı edileceği düşünülüyor.

RYANAIR GREVLERLE BOĞUŞUYOR!

Avrupa’nın en fazla yolcu taşıyan havayolu Ryanair, bu hafta grevle meşguldü. İrlanda merkezli düşük maliyetli havayolunun İspanya, Portekiz, Belçika ve İtalya’da görev yapan kabin görevlileri, grev kararı aldı.


İlgili Haber | Air France Uçurumun Kenarında


Çalışanlar önce 4 Temmuz’da ‘adil ücret’ konusunu da içeren 34 maddelik bir talep listesi yayınladı. Ardından da grev kararı alındı. Kabin görevlilerinin üye olduğu sendikalar, greve gerekçe olarak şirketin talepleri karşısındaki duyarsızlığı ve gruplar arasındaki ücret farkını giderme konusunda eyleme geçmemesi olarak açıkladı. Sendikalar, çalışanların İrlanda değil, İspanya yasalarına tabi olmasını da talep ediyor. 2 günlük grev nedeniyle Avrupa 600’den fazla uçuş iptal edilirken, grevden en çok etkilenen ülke İspanya oldu. En az yüz bin yolcunun etkilendiği grev nedeniyle yolculara alternatif uçuşlar veya para iadesi önerildi.

Ryanair’de geçtiğimiz yıl eylül ayında pilotlar tatil programlamalarındaki taleplerin karışlanmaması nedeniyle greve gitti. 2000 uçuş iptal edilirken yarım milyon yolcu grevden etkilendi. Havayolu, Noel tatili öncesi bir başka büyük bir grevi önleyebilmek için tarihinde ilk kez sendikaları tanıma kararı aldı. Adı son dönemde sıkça grevlerle anılan havayolu, çalışanlarına ortalama ücretlerin iki katıdan fazlasını ödediğini iddia ediyor.

37 ülkede faaliyet gösteren ve filosundaki 450’den fazla uçakla geçen yıl 130 milyon yolcu taşıyan Ryanair’in pazarlama sorumlusu Kenny Jacobs grevin işten çıkarmalara neden olabileceğini duyurmuştu. Şirket dün ani bir kararla kış programının gözden geçirildiğini ve İrlanda’daki filonun 30’dan 24’e indirileceğini açıkladı. Buna gerekçe olarak ise Ryanair’in Polonya’daki charter havayolu Ryanair Sun’ın hızlı büyümesi gösterildi. Böylece 100’den fazla pilot ve 200’den fazla kabin görevlisi işten atılma tehlikesiyle karşı karşıya kalacak.

HAVALİMANI GÜVENLİĞİNDE RAHATLIK DÖNEMİ!

Havalimanlarında kullanılmaya başlayacak yeni X-ray cihazları sayesinde, valizdeki sıvılar, yiyecekler ve elektronik eşyalarımızı çıkarmak zorunda kalmayacağız.

New York JFK, Amsterdam Schiphol ve Londra Heathrow havalimanlarında denenen tarayıcılar özellikle sürekli geç kalan ve güvenlikte zaman kaybetmek istemeyen gezginler için oldukça sevindirici. 3 boyutlu görüntü sunan yeni X-ray cihazları sayesinde, görevliler valizdeki nesneleri her açıdan görebilecek. Yolcu deneyimini ciddi şekilde iyileştiren ve havalimanlarının güvenlik seviyesini güçlendiren yeni teknoloji tarayıcılar gizli patlayıcıları da tespit edebiliyor.

ABD ve İngiltere’de uçaklara yönelik pek çok terör eyleminin önlenmesinin ardından Ağustos 2006’da uçak kabinine sıvı madde alınması yasaklandı. Bir süre sonra kurallar gevşetildi. Yolcular şuanda şeffaf poşetlere konulmuş şekilde 100 mililitreyi aşmayan sıvıları yanında taşıyabiliyor. Kabine alınan toplam sıvı miktarı ise 1 litreyi geçemiyor.

GELECEK 20 YILDA KAÇ PİLOTA İHTİYAÇ VAR?

Amerikalı imalatçı Boeing, her yıl havacılık sektörünün geleceğine dair tahminleri içeren bir rapor yayımlıyor. 2018 Pilot ve Teknisyen Projeksiyonu Raporu’nu hafta içinde açıklayan Boeing, önümüzdeki 20 yıl içinde 790 bin pilota ihtiyaç olacağını söylüyor. Şuanda görev yapan pilot sayısının iki katını ifade eden bu öngörü, aynı zamanda son dokuz yıllık tahminler arasında en yüksek miktar olarak öne çıktı. Bu talebin sebebi olarak küresel uçak filosunun ikiye katlanacak olması ve dünya genelinde insanların havayolu ile seyahat talebinin rekor seviyelerde artacağı beklentisi gösteriliyor.

Boeing önümüzdeki 20 yıl için teknisyen ihtiyacı tahminini 648 binden 622 bine indirirken, kabin personeli talebi konusundaki tahminini 839 binden 858 bine yükseltti. Boeing, raporunda ayrıca, iş jetleri ve sivil helikopter sektörü dikkate alındığında 155 bin pilot, 132 bin teknisyen ve 32 bin kabin personeline daha gereksinim duyulacağını belirtiyor.

HEATHROW DÜNYANIN EN YOĞUN HAVALİMANI MI OLACAK?

Londra’nın batısındaki bir köyde, basit bir çim pist ile hizmete açıldıktan yaklaşık yüzyıl sonra Heathrow, İngiliz milletvekilleri tarafından tartışmalı bir sürecin sonunda alınan kararla, dünyanın en yoğun havalimanına dönüşebilir.

İngiltere’nin hava trafiği kapasitesinin nasıl genişletileceğine ilişkin on yıldır süren tartışmaların ardından parlamentoda yapılan oylama sonunda, üçüncü pistin inşası 415’e karşı 119 oyla onaylandı.

Bu hamlenin Heathrow’un bir havacılık merkezi statüsü kazanmasının yanı sıra ülkenin Avrupa Birliği’nden çıkışı anlamına gelen “Brexit” kaynaklı ekonomik zararın telafisi açısından oldukça önemli olduğu düşünülüyor.

Heathrow’u genişletmek için 20 milyar dolarlık bir plandan bahsediliyor. Mevcut iki pistin kuzeybatısına paralel üçüncü bir pist inşa edilecek. Yeni pist, Londra’nın en yoğun çevre yolu M25’in üzerinden geçecek. Longford, Sipson ve Harmondsworth köylerindeki yaklaşık 750 konut pist yapımı için yıkılacak.

Böylesine yoğun nüfuslu bir bölgenin üzerinde hava trafiğini daha da artırmanın çevreye vereceği zararlar ve yıkılacak evler yüzünden projeye çok büyük bir kesim karşı çıkıyor.

Londra’da şuanda Heathrow ile birlikte Gatwick, Luton, Stansted ve London City olmak üzere 5 havalimanı bulunuyor. Ancak bu genişleme yapılmazsa, tüm Londra’nın 2034 yılına kadar full kapasiteye ulaşacağı belirtiliyor. Heathrow, 2017 yılında 78 milyonu yolcusu ile dünyanın yedinci en yoğun havalimanı durumunda. Listenin zirvesinde ise 104 milyon yolcusuyla Atlanta Hartsfield-Jackson yer alıyor. Proje sonunda Heathrow’daki yıllık yolcu kapasitesi 2030’da 110 milyona ulaşabilir. Bu da şu anki istatistiklere göre dünyanın en işlek havalimanı ünvanını 20 yıldır elinde bulunduran Atlanta Hartsfield Jackson’dan Heathrow’a geçebileceği anlamına geliyor.


İlgili Haber | Dünyanın En Yoğun Havalimanları


ROLLS ROYCE TRENT 7000 SERTİFİKAYI ALDI

Airbus’ın en yeni uçaklarından biri olan A330neo’ya güç verecek olan Rolls Royce imalatı Trent 7000 motorları Avrupa Havacılık Güvenliği Ajansı EASA’dan sertifika almayı başardı. Bu sertifika aynı zamanda A330neo’nun resmi uçuş bileti anlamına geliyor.

Boeing 787’ye güç veren Trent 1000 TEN, Airbus A350’ye güç katan Trent XWB-97 ve Pearl 15’in ardından Trent 7000, son 1 yıl içinde Rolls-Royce’nin sertifika aldığı dördüncü motor modeli oldu.

İlk uçuşunu ekim 2017’de yapan ve test uçuşları devam eden A330neo, yıl sonunda lansman müşterisi Portekizli TAP Havayolları filosunda Trent 7000 motorları ile resmi olarak hizmete başlayacak.

Rolls Royce Trent ailesinin yedinci üyesi olan Trent 7000 modeli, 72.000 libre itiş gücüyle adeta devrim yaratacak. Motorun 10:1 olan bypass oran, şuan A330 uçaklarına güç veren Trent 700’ün iki katı kadar. Yakıt tüketiminde yüzde 10’a kadar iyileştirme sunan Trent 7000’de gürültü seviyesi de 6 desibel daha azaltılmış.

adbanner