Havacılık Bülteni-50

ÜNLÜ ŞARKICI UÇAK KAZASINDA YAŞAMINI YİTİRDİ!

Brezilya’nın Bahia eyaletindeki Salvador şehrinden havalanan bir Piper PA-28-180 tipi tek motorlu yolcu uçağı, Sergipe eyaletinin Estância şehrinde düştü. Verdiği konser sonrası kız arkadaşının doğum gününü kutlamaya gitmek üzere uçakta bulunan 28 yaşındaki Brezilyalı popstar Gabriel Diniz ve uçaktaki 2 pilotla birlikte kazada hayatını kaybetti.

Yerel medyada çıkan haberlerde, ünlü şarkıcının son yolculuğu öncesi uçaktaki iki pilotla beraber verdikleri pozlar da yayınlandı.

Kaza sonrası bölgeye uzman ekipler sevk edildi. Uçağın düşüş nedeninin tespitine dair geniş çaplı araştırma başlatıldı. Kazanın sebebi henüz belli değil, ancak henüz doğrulanmasa da pilotların kuleye motor arızası bildirildiği iddia ediliyor. Brezilya medyası, Piper PA-28 Cherokee’nin uçuşa elverişli olduğunu, ancak Diniz’in hizmet aldığı şekilde hava taksi seyahatleri için lisansı olmadığını; sadece uçuş eğitimi amacıyla kullanıldığı iddia edildi.

Diniz’in babası, uçuş için rezervasyon yapıldığı ve parasının ödediğini ve iddiaların aksine bunun ücretsiz gerçekleştirilen bir seyahat olmadığını duyurdu.

Brezilya Ulusal Sivil Havacılık Otoritesinin kazanın ardından uçağı işleten Aeroclube de Alagoas’ın lisansını askıya aldı.

Geçtiğimiz aylarda da Arjantinli futbolcu Emiliano Sala’yı Fransa’nın Nantes şehrinden Galler’in başkenti Cardiff’e taşıyan Piper PA-46 Malibu tipi uçak düşmüş ve Sala hayatını kaybetmişti.

AIRBUS’TAN 50. YAŞ GÜNÜNE ÖZEL KOL UÇUŞU!

Avrupalı imalatçı Airbus, dünyanın ilk çift motorlu, geniş gövdeli yolcu uçağı A300’ün üretimi için 1969 Paris Air Show’da, Fransa Ulaştırma Bakanı Jean Chamant ve Batı Alman Ekonomi Bakanı Karl Schiller’in İngiltere’nin projeden çekilme kararı ardından uçağı geliştirmek ve üretmek için imzaladıkları Mutabakat Zaptı’nı resmi doğum günü kabul ediyor. Hafta içinde de bu imzanın atılmasının 50’nci yıl dönümüydü.

Airbus da kuruluşunun 50’nci yılını özel bir uçuşla taçlandırdı. Şirketin aktif olarak üretimi devam eden uçakları, Fransız Hava Kuvvetleri akrobasi ekibiyle birlikte bir kol uçuşu gerçekleştirdi. Toulouse Blagnac Havalimanı’ndan kalkan A220, A319, A330-900, A350-1000, A380 ve Beluga uçakları gökyüzünde hoş bir gösteriye imza attı.

Toulouse Havaalanı üzerinden planlanan alçak geçiş ise hava koşulları nedeniyle gerçekleştirilemedi.

BOEING-EMBRAER ORTAKLIĞININ ADI AÇIKLANDI!

Airbus’ın Bombardier ile yaptığı anlaşma ile CS100 ve CS300 uçaklarının üretim programlarının çoğunluk hissesini satın alarak bölgesel uçak pazarına A220 modeliyle adım atmasının ardından harekete geçen Boeing de Embraer ile yeni bir stratejik ortaklığa imza atmıştı.

Boeing yeni ortak girişim şirketinin yüzde 80 hissesine karşılık 4.2 milyar dolar ödeyecek. Kalan yüzde 20’lik kısım ise Embraer’de olacak. Hafta içinde bu yeni şirketin adının Boeing Brasil Commercial olacağı resmi olarak açıklandı. Yani şirket faaliyete başladığında yüzde 20 hissesi olmasına rağmen Embraer’in adı silinmiş olacak.

Yönetim merkezi Brezilya’da olacak şirketin Başkan ve Genel Müdürü de Brezilyalı olacak. Ancak yöneticiler Boeing Başkanı ve Genel Müdürü’ne düzenli olarak rapor verecek.

Ortaklık şartlarına göre, Boeing ve Embraer ticari uçaklar ve onların operasyonları alanında partner olacak. Savunma alanı ve iş jeti pazarıdanki ürünler Brezilyalı imalatçının kontrolü altında kalacak.

Boeing ve Embraer ayrıca orta sınıf askeri nakliye uçağı KC-390 uçaklarının geliştirilmesi ve yeni pazarlara açılması amacıyla yüzde 51’i Embraer ve yüzde 49’u Boeing’in kontrolünde olan yeni bir ortaklığa da imza atmıştı.

WUHAN-İSTANBUL UÇUŞLARI BAŞLADI!

Birkaç ay önce Pekin İstanbul uçuşlarını başlatan China Southern Hava Yolları, Orta Çin Bölgesi’nin en büyük şehri Wuhan ile İstanbul arasında uçuşlara da başladı.

Wuhan’dan İstanbul’a ilk sefer Boeing 787 Dreamliner uçağıyla icra edildi. Uçak, İstanbul Havalimanı’nı işleten İGA yetkilileri tarafından çiçeklerle karşıladı. Düzenlenen ilk seferin anısında, havalimanının dış hatlar gidiş katında küçük bir tören düzenlendi.

600’den fazla uçağıyla Çin’in en büyük havayolu olan Guangzhou merkezli China Southern, Wuhan’dan Istanbul’a haftada 3 gün karşılıklı uçacak.

Çinli diğer havayollarının da önümüzdeki dönemde ülkenin çeşitli şehirlerinden İstanbul’a uçuşlara başlayacağı düşünülüyor. Çin’den İstanbul’a seferlerin artmasıyla bu yıl Türkiye’ye gelen Çinli turist sayısının 500 bini bulması bekleniyor.

Sichuan Havayolları 30 Nisan’dan bu yana haftada üç gün Chengdu’dan İstanbul’a uçuyor. Bir başka Çinli Lucky Air’in ise ülkenin güneybatısındaki Yünnan eyaletinin başkenti ve en büyük şehri Kunming’den İstanbul’a Temmuz ayında uçuşlara başlaması bekleniyor.

DRONE İLE KARGO TAŞIMA DÖNEMİ!

Nüfusun kalabalık olduğu büyük şehirlerde karayolu ile kargo teslimatında sorunlar yaşanabiliyor. Bu duruma çözüm olarak uzun zamandır drone ile kargo teslimatı fikri öneriliyor.

Alman lojistik devi DHL, Çinli akıllı otonom hava araçları üreticisi EHang ile stratejik iş birliğine imza atarak bu fikri hayata geçirdi.

Projede ilk adım olarak, DHL Liaobu Dongguan hizmet merkezi ile bir müşterinin tesisi arasında 8 km uzunluğunda özel bir rota oluşturuldu. Bu rotada drone ile 5 kilograma kadar olan küçük paketlerin otonom teslimatı hizmeti başlatıldı.

Geliştirilen sistemde, EHang’in piyasaya yeni sürdüğü Falcon serisi insansız hava araçları kullanıldı. DHL’in express kargo işindeki uzmanlığı ve EHang’in drone konusundaki bilgi birikimini bir araya getiren hizmet sayesinde,

tek taraflı teslimat süresi 40 dakikadan 8 dakikaya indirilirken, teslimat başına maliyet de yüzde 80 civarında azaldı. Böylece hız, maliyet ve daha az enerji kullanımı konularında ciddi avantajlar elde edilirken, karbon ayak izinin de azalması nedeniyle çevreci bir fayda da sağlandı.

Akıllı taşımacılık operasyonlarında kullanılan sekiz pervaneli EHang Falcon drone güvenli uçuş kontrol modüllerine sahip. Dikey kalkış ve iniş yapabilen; hassas GPS ve görsel tanımlama sistemlerine sahip olan drone, akıllı uçuş rotası planlayıp, tam otomatik uçuş ve canlı ağ bağlantısı gerçekleştirebiliyor.

Yeni uygulama için Guangzhou’nun çeşitli noktalarında özel yükleme/boşaltma noktaları oluşturuluyor. Dronelar, tam otomatik olarak sevk edilen ürünün otonom bir şekilde yüklenmesini ve indirilmesini sağlayan bu akıllı istasyonlar arasında sefer yapabiliyor. Yüz tanıma ve kimlik tarama gibi özelliklere de sahip akıllı istasyonlar ekspres gönderilerin ayrılması, taranması ve depolanması gibi otomatik süreçleri de yürütüyor.

DHL, gelecek yıllarda drone ile küçük paket teslimatı hizmetini başta Çin’in diğer kentleri olmak üzere dünyanın diğer noktalarında da yaygınlaştırmayı amaçlıyor.

Küçük paket teslimatlarında drone kullanımı konusunda Google’ın ana şirketi Alphabet bünyesindeki Wing adlı birim, geçtiğimiz Nisan ayında Avustralya’nın başkenti Canberra’da deneme niteliğinde bir drone ile teslimat hizmeti başlatmıştı. Amazon da 2016’dan bu yana, Prime Air adını verdiği drone ile teslimat hizmetinin denemelerini yapıyor.

adbanner