Havacılıkta Yeni Kriz Merkezi: Falkland Adaları | Boarding Info

Written by 00:41 Güncel-Gündem, HAVACILIK

Havacılıkta Yeni Kriz Merkezi: Falkland Adaları

Son derecede karmaşık ilişkiler ağıyla örülü olan uluslararası havacılıkta, siyaset ve diplomasi çoğu zaman işlerin önüne geçebiliyor. Bunu birkaç yıl önce, diğer körfez ülkelerinin, Katar’a yönelik ablukasında net bir şekilde gördük. Günümüzde Rusya’nın içinde bulunduğu durum da çok farklı değil.

Falkland Adaları da şu anda bir diplomatik anlaşmazlığın kurbanı durumunda. Yaşanan gelişmeler, dünyanın geri kalanından uzak ve izole bir yaşam sürülen adalara yapılan bazı uçuşları tehdit ediyor.

Uzak bir Güney Atlantik takımadası olan Falkland Adaları, Antarktika’dan sadece birkaç yüz mil uzakta yer alıyor. Antarktika’ya giden ve Antarktika’dan dönen birçok gemi, Falkland Adaları’nda durur. 3.000’den biraz fazla kişinin yaşadığı Falkland Adaları, bir İngiliz denizaşırı bölgesi.

Arjantin ise Falkland Adaları’nın İngiliz denizaşırı bölgesi olması durumuna karşı çıkıyor. 1982’de Falkland Adaları’nın kontrolü için yaklaşık 10 hafta süren bir savaş yaşandı. Savaşın sonunda, kaybeden Arjantin; kazanan Birleşik Krallık oldu.

Savaşın üzerinden 40 yılı aşkın bir süre geçmiş olsa bile, adaların kontrolü konusunda çekişme devam ediyor. Falkland Adaları ile Arjantin arasındaki anlaşmazlık, bu uzak takımadalarını, şimdi de havacılık konusunda bir sıkıntıya itiyor.

Falkland Adaları uçuşlarıyla ilgili diplomatik anlaşmazlık

Falkland Adaları’nda çok fazla kişi yaşamasa da, adaların dünyanın geri kalanına bağlı kalabilmesi için uçakla operasyon yapılıyor. Bu uçuşlar sadece bazı turistler arasında popüler olmakla kalmıyor, aynı zamanda insan ve malzeme konusunda ada ve dış dünya arasında önemli bir bağlantı sağlıyor.

Falkland Adaları’nda bulunan Mount Pleasant Havalimanı’na (MPN), LATAM Havayolları, Airbus A320 tarafından ile Şili’nin Punta Arenas (PUQ) şehrinden haftada bir uçuş yapıyor. Ayrıca yine LATAM, Airbus A320 ile Arjantin’in Río Gallegos Havalimanı’ndan (RGL) ayda bir kez Falkland Adaları’na uçuyor.

Falkland Adaları’na yapılan uçuşlar

Pandemi öncesi LATAM, Falkland Adaları’ndan Sao Paulo’ya (GRU) kısa süre içinde yeniden başlaması beklenen uçuşlar da gerçekleştiriyordu. Ancak bu uçuşların yeniden başlaması, Arjantin tarafından engelleniyor.

Arjantin, Falkland Adaları çevresindeki hava sahasını kontrol ediyor. Bu nedenle Arjantin’in Falkland Adaları’na yapılacak tüm uçuşları onaylaması gerekiyor.

Arjantin, ulusal havayolu şirketi Aerolineas Argentinas’ın Buenos Aires (EZE) ile Falkland Adaları arasında uçabilmesini istiyor. Ancak Falkland Adaları bu talebi reddediyor. Karşılıklılık ilkesi gereği Arjantin, LATAM’ın Brezilya’dan Falkland Adaları’na yeni bir rota eklemesini engelliyor.

Konuyla ilgili olarak Falkland Adaları hükümetini haklı bulanların sayısı bir hayli fazla. Bunun mütekabiliyetten kaynaklandığını iddia etmenin pek adil olmadığını düşünen grup, Falkland Adaları’nın, Arjantin hava sahasına yakın olması nedeniyle bir talihsiz durum yaşadığı görüşünde. Ancak görünüşe göre Arjantin bu hizmeti Falkland Adaları’nı cezalandırmak ve bir güç oyunu başlatmak için istiyor.

Falkland Adaları Yasama Meclisi üyesi Mark Pollard, bu konuda:

“Arjantin Hükümeti, kendi kaderimizi tayin hakkımızı inkar etmeye, halkımıza yaptırım uygulamak için her fırsatı değerlendirmeye ve demokratik haklarımızı meşru bir şekilde kullandığımız için bizi topluca cezalandırmaya devam ediyor.

Bu son hamle, bizi Güney Amerika’dan izole etmeye ve ekonomik gelişmemizi engellemeye yönelik bir başka girişimdir. Falkland Adalıları’nın Buenos Aires’e doğrudan uçuş veya Arjantin’in ulusal havayolu şirketinin Falkland Adaları’na herhangi bir rotada hizmet verme olasılığı hakkında tartışmalara girmeyeceğini defalarca söyledik. Bu iki noktada da kararlıydık ve bunların bize nedensiz açık ve sürekli düşmanlıkla davranan bir hükümet tarafından hâlâ pazarlık kozu olarak görülmesi inanılmaz.

Bu uçakların uçuş iznini reddederek, sadece Falkland Adaları ile Cordoba arasındaki tek bağlantıyı ortadan kaldırmıyorlar, aynı zamanda Sao Paulo ile Cordoba arasındaki bağlantıyı azaltarak kendi ekonomik ve sosyal gelişimlerine de engel oluyorlar.” şeklinde net bir açıklama yaptı.

(Visited 37 times, 1 visits today)
Close
error: © Copyright Boarding Info