Pilotlar Yanlış Piste İner mi?

Yıllarca süren pilotluk eğitimi, binlerce saat uçuş tecrübesi, kendilerine yardım etmesi için uçakların donatıldığı son teknoloji sistemler… Bahsettiğimiz her şey, pilotların uçuş emniyeti ve yolcu güvenliği konusundan asla taviz vermemesi için uygulanan kurallar. Ancak tüm bunlara rağmen bazen insani faktörler devreye girerek ilginç olaylar da yaşanmıyor değil. Böylesi bir durum Uzak Doğu’da yaşandı.

Vietnam Havayolları’nın VN7344 sefer sayılı uçuşunu gerçekleştiren kokpit ekibi, Ho Chi Minh City şehrinden havalandı Nha Trang Cam Ranh Havalimanı pistine teker koydu. Ancak farkında olmadıkları durum; iniş yaptıkları pist havalimanının henüz tamamlanmayan ve inşaatı süren ikinci pistiydi.

Yanlış piste inen ve 200’den fazla yolcu taşıyan uçağın kokpit ekibi bu inanılmaz hatanın ardından görevden alındı. İniş sırasında uçağın motorları, inşaatı devam eden pist yüzeyinden çok sayıda yabancı cisim emdi ve hasar gördü.

Vietnam Sivil Havacılık Otoritesi, olayın çok ciddi bir şekilde değerlendirdiğini, uçuş ekibinin şimdilik görevden alındığını ve soruşturma başlatıldığını açıkladı. Olayın gerçekleştiği gün, hava koşullarının da oldukça iyi olduğu biliniyor.

FlightRadar24 verileri incelendiğinde, uçağın Cam Ranh’ın tek operasyonel pistine paralel inşa edilen piste iniş yaptığı görülüyor. İkinci pistin bu yıl içinde açılması planlanıyor.

Vietnam Havayolları, 1956’da kurulan ve bugün için dünya genelinde 64 destinasyona uçuş hizmeti veren ülkenin bayrak taşıyıcı havayolu.

OLAYIN BAŞKA ÖRNEKLERİ VAR

Küresel havacılığın yönetim organı olan ICAO (Uluslararası Sivil Havacılık Örgütü)’nun kullanılmayan pistlerin karışıklığa meydan vermemesi için, büyük bir X işareti ile nasıl boyanıp işaretleneceğine dair yayınladığı kılavuzlar bulunuyor. Ancak buna rağmen olayları sıfıra indirmek mümkün olmuyor.

2014 yılında, Frankfurt’tan Polonya’nın Katowice şehrine uçan Lufthansa’ya ait bir uçak, o sırada kullanımda olan ve asıl inmesi gereken pistin hemen yanındaki pist 27’ye indi.

2000 yılında Singapur Havayolları’na ait Boeing 747, Tayvan’daki Chiang Kai-shek Havalimanı’nda (şimdiki adı Taoyuan Havalimanı) yanlış pistten kalkmaya çalıştı. O sırada bakımda olan pistteki inşaat ekipmanlarına çarpan uçaktaki 179 kişinin 83’ü hayatını kaybetti.


Bir Bakışta | Boarding Info’da Pilotlar ile İlgili Diğer Haberler

adbanner