Getty Images

Havayollarının Şampanya Savaşı

Uçak kabinleri, yolcuların gideceği yere kadar zaman geçirdikleri bölüm olmalarının yanı sıra; havayolları için pek çok konuda birbirleriyle kıyasıya rekabet içinde oldukları bir alan aynı zamanda.

Ekonomi sınıfında sunulan ikramlar ve yemeğin kalitesi/kalitesizliği, giderek daralan diz mesafesi tartışmaları, ekonomik kaygılar nedeniyle, hep yolcuların konforundan çalındığı tezinde birleşiyor.

Ama bir yandan da o konforu azaltılan yolcular ile aynı uçakta olan ama onların pek görmediği başka yolcular için de ayrı bir savaş söz konusu. Havayolları arasında son dönemde first class yolculara uçakta ikram edilen şampanyalar özelinde ciddi bir rekabet başlamış durumda.

Gelin havayollarının “Şampanya Savaşlarına” birlikte göz atalım.

Yolcular için, dünyanın dört bir yanındaki havayollarının first class kabinlerinde bir “Şampanya Savaşı” patlak vermiş durumda. Özellikle Asyalı havayolları, yolcularına daha eski, bol köpüklü ve daha pahalı olan şampanyalar sunarak birbirlerini geçmeye çalışıyor.

Cathay Pacific, first class sınıfında ikram ettiği şampanyayı Krug 2004‘e yükseltti. Şişesi ortalama 300 dolar olan şampanya, mutluluk veren fresh tadı ile dikkat çekiyor.

Krug, Cathay’ın first class sınıfında yolculara sunulan, 2006 Taittinger Comtes de Champagne, 2007 William Deutz Cuvee ve 2002 Piper Heidsieck Rare seçenekleri arasındaki yerini aldı. Havayolu, Krug 2004’ü şimdilik, Hong Kong çıkışlı Boston, Paris, Frankfurt, New York, Londra Heathrow, Chicago ve Vancouver uçuşlarının first class sınıfında ikram ediyor. Yılın ilerleyen aylarında başka destinasyonlara yapılan uçuşlarda da sunulması gündemde.

Singapur Havayolları da birkaç ay önce, first class yolcularına 2004 Krug’u sunmaya başladı.

Emirates ise first class yolcularına son dönemde daha köpüklü bir şampanya deneyimi sunmaya başladı. Uçuşlarında her zaman sunduğu Dom Perignon yerine, Avrupa, ABD ve Asya’ya uçan seçkin yolculara Dom Perignon 2000 P2 serisi ikram edilmeye başlandı. Sunulan şampanyanın şişesi yaklaşık 400 Dolar. Dom P2, Londra Heathrow, Tokyo ve New York uçuşlarında özel olarak sunulan deniz ürünleri yemekleri ile ciddi bir bütünlük oluşturuyor.

Türk Hava Yolları da business class sınıfında yolcularına Fransız ürünü köpüklü Mumm Cordon Rouge şampanyalarından ikram ediyor.


İlgili Haber | Uçakta İçilebilecek En İyi Şey Nedir?


İlgili Haber | Uçakta Çay Kahve İçilir mi?


adbanner