Uçakta İçilebilecek En İyi Şey Nedir?

Etrafınızda çok sık seyahat eden birileri varsa; size uçuş esnasında Bloody Mary veya domates suyu içmenizi tavsiye ediyor olabilir.

Boşverin siz onları!

Uçakta içeceğiniz en sağlıklı içeceğin hangisi olduğu sorusunun cevabı çok net: SU

NEDEN?

Gazlı içecekler, kahve veya kafein içerenler, çay, alkol her birinin, seyahatinizin konforunu azaltan ayrı zararları var.

Uçuş esnasında vücudunuz çok su kaybediyor. Yani dehidrasyon durumu ortaya çıkıyor. Bu dengeyi en iyi şekilde koruyabilmenizin yolu su içmekten geçiyor.

Uçak içerisindeki hava dönüşümlü ve kuru. Bu da cildiniz için olumsuz etki yapıyor. Durumu bertaraf edebilmek için de su içmeniz çok önemli.

Kabin basıncı sebebiyle uçuş esnasında meydana gelen baş ve kulak ağrılarıyla savaşmanız için elinizdeki tek silah yine su.

Kulak ağrısı ile suyun ne alakası var derseniz: Orta kulağınız ile geniz boşluğunuz arasında östaki borusu var. Bu boru, kulak zarının dış ve iç tarafındaki basıncı dengede tutmaya yarıyor.

Uçağa bindiğinizde genelde kulak içi basınç düşük kalıyor ve kulak zarı içeriye doğru paraşüt gibi çökme yapabiliyor. Kulak zarındaki itme-çekme hareketi fazla olduğu zamanlarda, tıkanıklık hissinin yanı sıra ağrı ve acı da hissediliyor.

Orta kulak sistemine hava akışını sağlayan yapılar, yutkunma hareketiyle besleniyor.

Özellikle kalkış ve iniş sırasında küçük yudumlarla su tüketmeniz hem genzinizi ıslak tutar hem de yutkunma refleksinizi hızlandırır.

SIK YAPILAN BİR YANLIŞ

Uçakta kulağınız tıkandığında ağzınız ve burnunuzu aynı anda kapatıp kulaklara hava basıncı gönderiyorsunuz ya hani: O hareketin adı “Valsalva Manevrası


İlgili Haber | Uçakta Kulak Tıkanıklığı Yaşayanlara Öneriler


Bunu çok sık yapmayın! En son çareniz olsun. Çünkü zararlı! Onun yerine su için…

Ayrıca kadınlar, emzirdiğiniz bebeğinizle yolculuk ediyorsanız; özellikle kalkış sırasında ve iniş için alçalmaya başlandığında bebeğinizi emzirmeye başlayın. Ağlamasın!

adbanner