Uçakta Çay Kahve İçilir mi?

Uçakta çay ve kahvenin yapıldığı suyun temizliği her daim tartışılan bir konu oldu.

Suyun uçaktaki yolculuğu; genelde kargo bölümünde bulunan temiz su tanklarından başlıyor. Bir basınçlandırma sistemiyle uçaktaki tüm musluklara dağılıyor.

Uçakta sürekli su olsun diye farklı ülkelerde tanklara dolum yapılabiliyor.

Uçaktaki suyun da belirlenen uluslararası kuralları var.

➖AMA➖

Çevre Koruma Ajansı’nın 2004 tarihli, ticari yolcu uçaklarındaki suyun güvenliği konulu araştırmasının %15 pozitif çıkan sonucu hala akıllarda❗️

Her 100 uçaktan 15’inin su tankında, coliform bakterisine rastlanmıştı. 2013’teki değerlendirmede her 100 uçaktan 12’si coliform konusunda sınıfta kaldı.

Sadece su tankları değil, bu tankları dolduran hortumlarda da bakteri var ve dolum esnasında temiz suya karışıyorlar.

Uzmanlara göre coliform bakterisi tek başına bir insanı hasta etmez. Ama insana çok zararlı E.Coli gibi başka bakterilerin oluşumunun öncüsü olabilirler.

Yapılan analizlerde uçakların tanklarında az da olsa E. Coli’ye de rastlanmıştı. Özellikle bağışıklık sistemi çok fazla gelişmemiş olan bebek yolcular için E.Coli’nin etkisi çok daha büyük❗️

✋TAMAM KORKMAYIN✅
Getirilen yeni düzenlemeler ile artık bu tehlikeler ortadan kalktı gibi.

✌️Paket su artık uçaklarda standart. Yani artık çay-kahvenizin suyu ya da soğuk içeceklere atacağınız buz, musluktan gelmiyor.

Artık sistemler daha sık ve düzenli olarak dezenfekte ediliyor, içme suyu için daha katı denetim ve izleme prosedürleri zorunlu kılındı.

Artık uçakta çay ya da kahve konusunda “yapıldığı su beni hasta eder mi” değil; “canım içmek istiyor mu?” sorusu belirleyici olabilir.

➖NE YAPMALISINIZ❓➖

Bu konuda havayoluna güvenin veya doğrudan bunu kabin görevlilerine sorun.

Paketlenmiş şişe su veya hot couple ile kahve ya da çay hazırlıyorsa güvendesiniz demektir.

Gıda güvenliği standartlarından emin olmadığınız bir destinasyondan kalkış yaptıysanız; paket su veya hot cup kullanılmıyorsa, uçağa burada su alınmış olabileceği ihtimalini düşünerek içmemenizde fayda var❗️

Birkaç saat çay kahvesiz kalmak, her zaman ciddi bir hastalık yaşama ihtimalinden daha iyi bir seçenektir❗️


İlgili Haber | Uçakta İçilecek En İyi Şey Nedir?

adbanner