IATA Yıllık Toplantısı İstanbul’da Başladı

Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliği-IATA’nın yıllık genel kurulu, bu yıl Pegasus Havayolları ev sahipliğinde İstanbul’da yapılıyor. IATA, küresel hava trafiğinin %83’ünü oluşturan, yaklaşık 300 havayolunu temsil ediyor.

Dünya havacılığına yön veren ve IATA üyesi 300’den fazla havayolu şirketinin üst düzey yöneticileri ve hükümet yetkililerinin bir araya geldiği, 2 gün sürecek zirvenin açılışını IATA adına Pegasus Havayolları Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Nane yaptı.

Nane, açılış konuşmasında: “Sektör ortaklarımızı şehrimiz İstanbul’da ağırlamaktan büyük gurur duyuyoruz. Özellikle bu yıl Türkiye Cumhuriyeti’nin 100. yıldönümünde 100 uçaklık filomuza doğru ilerlerken, IATA Genel Kurulu için herkesi burada ağırlamayı dört gözle bekliyoruz. Havacılık, Şubat ayındaki trajik depremin ardından Türkiye halkının yeniden inşasına yardımcı olmak için bir araya geldi. Şimdi de havacılık, 2050’de net sıfır karbon CO2’ye hedefimize doğru giden yolumuz, sektörümüzün çeşitliliği, COVID’in derinliklerinden operasyonel toparlanmamız ve diğer birçok konu ile ilgili hayati meseleleri tartışmak üzere bir araya geliyor.” şeklinde konuştu.

Mehmet Nane – Muhammed Yılmaz

Geçtiğimiz sene Doha’da düzenlenen etkinlikte IATA Yönetim Kurulu Başkanı seçilen Mehmet T. Nane, 1 yıllık görev süresini başarıyla tamamlayarak, bayrağı RwandAir CEO’su Yvonne Manzi Makolo’ya devretti.

Makolo, IATA’da bu görevi üstlenecek ilk kadın olacak ve 1 yıl boyunca görevini sürdürecek. Mehmet Nane ise 1 yıl daha IATA İcra Kurulu’nda yer almaya devam edecek.

IATA Genel Müdürü Willie Walsh

IATA Genel Müdürü Willie Walsh ise “Bugün, İstanbul dünyanın havacılık başkenti. Havayolları, sektörün COVID-19’dan kurtulma sürecini gözden geçirmek, daha sürdürülebilir bir geleceğe giden yolu planlamak, modern perakendecilikten gelişmiş kolaylıklara kadar verimliliği artırmak için teknolojinin sunduğu fırsatları tartışmak ve karşılaştıkları ortak düzenleyici zorlukları anlamak için bir araya gelecek. Havacılık önemlidir. Jeopolitik bölünmeler derinleşirken bile dünyayı birbirine bağlamak, kârlı, güvenli, verimli ve sürdürülebilir havayolları gerektiren hayati bir görevdir. Bu Genel Kurulda alınacak kararlar daha da etkili bir küresel bağlantı için yön belirleyecektir ”  ifadelerini kullandı.

2 gün boyunca burada sektörün ekonomik görünümüne ek olarak,

  • Değişen enerji piyasaları ve değişen tedarik zincirleri ile sektörün karşılaştığı zorluklara ‘Büyük Resim’ bakışı
  • Havacılığın Türkiye’nin deprem sonrası toparlanmasına katkısı
  • Sürdürülebilirlik alanındaki gelişmeler
  • 2022 operasyonel zorluklarından çıkarılan dersler konuşulacak.

Bu yıl dördüncüsü düzenlenecek olan Çeşitlilik ve Kapsayıcılık Ödülleri’nin sponsorluğunu ise Qatar Airways üstleniyor. Bu ödüller, havacılık sektörünü cinsiyet açısından daha dengeli hale getirmek için sektörün 25by2025 girişimini destekleyen ve farkındalık oluşturan kuruluşlara ve bireylere veriliyor.

2024’te Buluşma Adresi Dubai Olacak

Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliği (IATA) tarafından yapılan açıklama ile Emirates’in, 2-4 Haziran 2024 tarihleri arasında, Birleşik Arap Emirlikleri’nin Dubai şehrinin, 80. IATA Yıllık Genel Toplantısı’na (AGM) ve Dünya Hava Taşımacılığı Zirvesi’ne ev sahipliği yapacağı duyuruldu.

BAE ve Dubai, havacılığın üst düzey liderlerinin katıldığı küresel toplantıya ilk kez ev sahipliği yapacak.

Dubai’nin, dinamik bir şehir ve dünyayı birbirine bağlayan önemli bir havacılık merkezi olduğunu söyleyen Willie Walsh, BAE’nin havacılığa olumlu yaklaşımının güçlü bir merkez havalimanına sahip güçlü bir havayolu inşa etmesini sağladığını belirtti. Bu birlikteliğin de BAE toplumu ve ekonomisine son derece güçlü ve olumlu bir katkı sağladığını aktardı. Walsh, AGM’nin Dubai’de düzenlenmesi, destekleyici hükümet politikaları ve kararları ile havacılığın neler başarabileceğinin bir vitrini olacağı düşüncesini paylaşarak, 2024’teki 80. IATA AGM için havacılık endüstrisini Dubai’de bir araya getirmeyi dört gözle beklediklerini söyledi.

Emirates Havayolları Başkanı Sir Tim Clark ise “Emirates, 80. IATA Genel Kurul Toplantısı ve Dünya Hava Taşımacılığı Zirvesi’ne ev sahipliği yapmaktan mutluluk duyuyor. 2024’te tüm havacılık endüstrisindeki meslektaşlarımızı Dubai’de ağırlamayı dört gözle bekliyoruz” şeklinde konuştu.

adbanner