​IATA’nın Türbülans Farkındalık Platformu Genişliyor​

Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliği – IATA, İstanbul’da düzenlenen 79. IATA Yıllık Genel Kurulu sırasında, Japon ANA ve Kanadalı WestJet Havayolları’nın, Türbülans Farkındalık Platformu’na katıldığını duyurdu.

Türbülans Farkındalık Platformu, yolcu ve mürettebat yaralanmaları, her yıl daha da artan yakıt maliyetleri başta olmak üzere, türbülansın olumsuz etkilerinin azaltmasına destek olmak için, 2018 yılında başlatıldı.

Platform, katılımcı havayolları tarafından gerçekleştirilen binlerce uçuştan anonimleştirilmiş türbülans verilerini bir havuzda topluyor. Gerçek zamanlı, doğru bilgiler, pilotların ve dispatcherlerin, optimum uçuş yollarını belirlemelerine, türbülanstan kaçınmalarına ve yakıt verimliliğini en üst düzeye çıkararak, karbon emisyonlarını azaltmak için doğru irtifalarda uçmalarına olanak tanıyor.

İklim değişikliği ve küresel ısınma, hava modellerini etkilemeye devam ettikçe, türbülansı yönetmenin zorluğunun daha da artması bekleniyor. Bu durum, hem uçuş emniyeti hem de verimliliği üzerinde olumsuz etki oluşturuyor. IATA’nın platformu, türbülans raporlamaları ve aşırı yakıt tüketiminden kaçınma gibi konularda önemli bir gelişme olarak yorumlanıyor.

IATA Genel Müdürü Willie Walsh: “Doğru ve zamanında veriler, mürettebata türbülanstan kaçınarak, uçuş emniyetini artırma gücü veriyor. Ne kadar çok katılımcımız olursa, bu verilerden herkes o kadar çok yararlanır. ANA ve WestJet’in de platforma eklenmesi, özellikle Asya Pasifik ve Kuzey Amerika’daki kapsama alanımızı genişletiyor” şeklinde konuştu.

Şu anda 20 havayolu, günlük 1.900’den fazla uçakla, IATA Turbulence Farkındalık Platformu’na destek veriyor. Platform, 2022’de toplam 31 milyon rapor üretti.

  • Japon havayolu ANA (All Nippon Airways) 1 Temmuz 2023 itibarıyla dokuz uçaktan, platforma veri sağlamaya başlayacak. Hedef, önümüzdeki üç yıl içinde, platforma veri sağlayan uçak sayısını 125’e çıkarmak.
  • WestJet ise 24 uçak ile veri toplamaya başladı. Bunu önümüzdeki üç yıl içinde 60 uçağa çıkarmanın hesaplarını yapıyor.

Havayollarından ek geri bildirim toplamak ve OEM’ler ve diğer çözüm sağlayıcılarla etkileşim kurmak için IATA, 19-20 Haziran 2023 tarihlerinde Kanada, Calgary’deki WestJet Kampüsünde bir Türbülans Farkındalık Platformu Kullanıcıları Forumu düzenleyecek.

adbanner