İklim Aktivistleri Ryanair CEO’suna Neden Pasta Fırlattı?

Ryanair Grubu CEO’su Michael O’Leary, Brüksel’de Avrupa Komisyonu’na dilekçe sunmak isterken, iklim aktivistlerinin protesto eylemi ile karşılaştı. Yüzüne pasta fırlatılan O’Leary’nin tepkisi tek kelimeyle şaşırtıcıydı. Havayolunun sosyal medya hesabı üzerinden, yaşanan olay ilginç mesajlarla duyuruldu. Bu olay, iklim protestocuları açısından ters etki yaratmış olabilir. Çünkü, O’Leary’nin o sırada orada bulunma amacı ve yapmak istediği konuya çok daha fazla dikkat çekilmesini sağladılar.

Ryanair’in sivri dilli patronu Michael O’Leary, Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen’e bir dilekçe teslim etmeden önce, basın toplantısı düzenlemek üzere Brüksel’deki Avrupa Komisyonu Genel Merkezi’ni ziyaret etti.

Basın toplantısının hemen öncesinde iki iklim aktivisti, O’Leary’ye doğru yaklaştı. Aktivistlerden biri O’Leary’nin yanına gelip “Belçika’ya hoş geldiniz” dedi ve ardından “uçakların yarattığı kirliliğini durdurun” diye bağırdı. Daha sonra ikinci aktivist O’Leary’nin yüzüne bir pasta fırlattı.

O’Leary kendisine yönelik gerçekleştirilen protestoyu oldukça sakin şekilde karşıladı. Önce “Aferin” şeklinde bir cevap verdi. Yüzünü sildi, ceketini çıkardı ve ardından basın toplantısına devam etmeye çalıştı. Basın mensupları, yaşanan olay ile ilgili değerlendirme yapmasını istediğinde ise “Kremalı keklere bayılırım, favorim onlar!” şeklinde yanıtladı. Böylesi bir krizi, kesinlikle çok soğuk kanlı bir şekilde geçiştirmeyi başardı.

Ryanair’in sosyal medya ekibi, yaşanan tatsız olayı gizlemeye çalışmak yerine, olup biteni tüm detayları ile paylaşarak büyük bir fark yarattı. Havayolunun resmi hesabından yapılan paylaşımlardan birinde, yolcuların Ryanair’den çok mutlu olduklarını ve bu memnuniyetlerini de pastayla kutlama yaparak gösterdiklerine yönelik bir ifade kullanılırken; bir başka paylaşımda ise “aktivistlerin, kremalı kek almak yerine, aynı fiyata Ryanair’den uçak bileti satın alabileceklerini” belirten ifadelere yer verildi.

İklim aktivistleri, sıklıkla havacılık endüstrisini hedef alan protestolar yapsa da, genellikle özel jetlere odaklanıyor. Protestolar, temelde havacılıktaki tüm faaliyetleri tamamen durdurmaya yönelik mesajlar içeriyor.

İrlandalı düşük maliyetli havayolu Ryanair, yolcu başına en düşük emisyona sahip havayolu şirketleri arasında yer alıyor. Dolayısıyla aktivistlerin hedefindeki en alt sıradaki havayollarından biri olması gerekiyor.

Peki O’Leary Ne Dilekçesi Vermeye Geldi?

Ryanair, çok fazla seveni ve eleştireni olan bir havayolu olsa da havacılığı herkes için daha uygun fiyatlı hale getirmek için çok şey yaptığı bir gerçek. Şirket, uçak bileti fiyatlarını düşük tutmak ve hava sahalarını açık tutmak için hükümetlerle birlikte görev alıyor. Bu durum elbette kendi çıkarına hizmet ediyor olsa da bunun büyük ölçüde havacılığın uygun fiyatlı tutulması konusunda halkın çıkarına uygun olduğunu da söylemek mümkün.

Bu durumda O’Leary, hava trafik kontrolörlerinin grevleri sırasında, uçaklarının Fransız hava sahasını kullanması konusunda izin verilmesini talep eden 1,5 milyon imzalı bir dilekçe sunmak için oradaydı.

Ryanair, 2023’te şu ana kadar Fransız hava trafik kontrolörlerinin yaptığı grevler nedeniyle, çoğunlukla Fransa hava sahası üzerinden gerçekleştirmeyi planladığı 4000’den fazla uçuşu iptal etmek zorunda kaldı.

Fransa’da son dönemde sık sık tekrarlanan bu grevler sırasında, uçuşlarını korumak için Min Hizmet Mevzuatı’nın kullanılması kabul edilemezken, hiçbiri Fransa’ya gidiş-dönüş olmayan ve sadece Fransız hava sahasının kullanılmak zorunda olduğu uçuşlar iptal edilmek zorunda kalınıyor. Bu durumun adil olmadığını savunan Ryanair, Avrupa Birliği’nin hemen harekete geçmesi gerektiğini söylüyor.

İrlandalı havayolu, geçmişte, AB Komisyonu ile Ursula von der Leyen’i, Fransız hava trafik kontrolörlerinin grevleri sırasında AB yolcularını ve üst geçişlerini korumak için harekete geçmeye defalarca çağırdı. En sonunda da O’Leary, altında bir buçuk milyon kişinin imzası olan bir dilekçeyi getirip teslim etmek istedi.

adbanner