İlk Tıbbi Teslimat Drone Ağı Kuruluyor

Drone teknolojisi, her geçen gün gelişmeye devam ediyor. Sadece hobi olarak görülen drone’ların askeri, ulaşım, iletişim gibi birçok farklı kullanım alanı mevcut. Zaman içinde bu alanların giderek genişleyeceği de kesin. Amazon’un drone’lar ile paket teslimat yapma planı veya Facebook’u drone’lar aracılığıyla internet dağıtma planı, bu gelişime verilebilecek en iyi örnekler arasında gösterilebilir. Gelişen drone sektöründe bir yenilik haberi de AGS Havalimanları’ndan geldi. AGS Havalimanları, İskoçya’nın her yerine temel ilaç, kan ve diğer tıbbi malzemeleri ulaştıran, tıbbi drone ağını geliştirmek için bir konsorsiyuma liderlik edecek.

Strathclyde Üniversitesi ve hava trafiği kontrolü sağlayıcısı NATS; Aberdeen, Glasgow, Southampton havalimanlarını yöneten AGS ve 14 partnerinin, özellikle İskoçya’nın kırsal kesimlerine drone teknolojisi ile tıbbi ihtiyaçların ulaşımı kolaylığını göstermek için, Birleşik Krallık Sanayi Stratejisi Future Flight Challenge Fonu’ndan 1,5 milyon Sterlin koparmayı başardı.

AGS Havalimanları CEO’su Derek Provan, bu projenin İskoçya’da sağlık hizmetlerinin sunulma biçiminde tamamen devrim yaratma potansiyeline sahip olduğunu belirtti. Provan’a göre drone teknolojisiyle sadece kritik tıbbi malzemelerin teslimatı hızlanmakla kalmayacak. Aynı zamanda test sonuçları için bekleme süreleri de azalacak. Daha da önemlisi, kentsel ve uzak kırsal topluluklar arasında eşit bakım hizmeti sağlanmasına yardımcı olunacak.

1 Aralık’ta başlayıp Nisan 2022’ye kadar çalışması planlanan Care & Equity – Healthcare Logistics UAS Scotland (CAELUS) drone’ları şarj etmek için gereken altyapıyı ve drone’ların uçarken kontrol edilmesi gereken sistemleri geliştirmekle ilgileniyor.

Bu projeyle ilgili diğer önemli adım ise drone’ların hava sahasını sivil havacılık ile güvenli bir şekilde paylaşabilmelerini sağlamak için yollar (rotalar) tasarlamak. Provan, açıklamasında bu konuyla alakalı olarak, konsorsiyuma katılan kuruluşlar arasında, drone teknolojisinde en deneyimli ve yetenekli şirketlerin yer aldığını belirtti. Birleşik Krallık Sanayi Stratejisi’nden sağlanan fon, teknik, sosyal ve finansal olarak uygun bir ulaşım sağlamak için, drone operasyonlarının ölçeklendirilmesiyle ilgili bazı zorlukların üstesinden gelinmesi için birlikte çalışmak gerektiğini düşünüyor.


İlgili Haber | Drone ile Uçak Düşer mi?


Future Flight Challenge direktörü Gary Cutts ise uluslararası havacılık endüstrisinin, içinde bulunduğumuz bu zorlu zamanında, bu proje için böylesine güçlü bir fon yaratılmış olmasını, Birleşik Krallık’ın başarı azmi ve hırsının büyük bir kanıtı olarak yorumluyor. Projelerin kalitesi ve yaratıcılığının dışında, oluşturduğu ekonomik ve sosyal faydaların da çok önemli olduğunu düşünen Cutts’a göre, başlatılan projeler, Birleşik Krallık’ı üçüncü bir havacılık devriminin gerçekleştirilmesi sürecinde önemli bir pozisyona yerleştirecek.

Serdar Yavuz KÜÇÜKBERBER

adbanner