İsrailli EL AL Uçuşlarında Ayakta Yolcu Taşınıyor

İsrail’in ulusal havayolu El Al, Hamas’la mücadeleye yardım etmek üzere, yedek askerleri eve döndürmek için düzenlediği uçuşlarda ilginç olaylara imza atıyor. Uçaklara, koltuk sayısından daha fazla yolcu alınıyor.

Hamas’ın 7 Ekim’de düzenlediği saldırı sırasında kendi ülkelerinde bulunmayan binlerce İsrailli genç, hükümetin acil çağrı emrine yanıt verdi. Ancak eve dönme girişimleri, uluslararası havayollarının İsrail’e yaptıkları uçuşları askıya alması nedeniyle sonuçsuz kaldı.

Bu durum, oluşan boşluğun ülkenin ulusal havayolu El Al tarafından doldurmaya çalışmasına neden olurken, gerçekleştirilen uçuşlarda, mümkün olan en fazla yedek askeri eve döndürmek için olağanüstü kararlar alındı. EL AL, Arkia ve Israir Havayolları, uçuşlarına devam ediyor. İsrail’i, Asya, Avrupa ve Kuzey Amerika’ya bağlayan, bir hava köprüsü hizmeti veriyor. Ekstra uçuşlar düzenleyerek, ülkeye yedek askerleri de taşıyor.

El Al’ın Bangkok’tan İsrail’e gerçekleştirdiği LY82 sefer sayılı uçuşundaki yolculardan biri, “…terminal, İsrail’e dönmek ve yedekler askerler için yapılan acil durum çağrısına karşı kayıt yapmak isteyen genç sırt çantalı gezginlerle doluydu…” ifadelerini kullandı.

Japonya’nın Tokyo şehrini ziyaret eden David Ha’ivri adlı yolcu, Tel Aviv Ben Gurion Havalimanı’na yapılacak, yaklaşık 7 bin kilometrelik uçuşa katılabilmek için Tayland’ın başkenti Bangkok’a uçtu.

Bilet bulamayan ve koltuğu olmayan yolculara da beklemeleri söylendi.  Herkesin uçağa bindirilmeye çalışılacağı bilgisi paylaşıldı.  Tüm yolcu koltuklarının doldurulmasının ardından 20 genç kadının, uçağın ön kısmına çağrıldığını söyleyen Ha’ivri, kabin ekiplerinin yedek koltuklarına ve diğer boş alanlara bu kadınların yerleştirildiğini belirtti.

Kaptan pilotun izin vermesinin ardından, uçağın mutfaklarının önünde,  çıkış kapılarının yakınlarında yerde oturmaları için çok sayıda genç adam uçağa bindirildi.

Sosyal medyada paylaşılan fotoğraflar, çok net bir şekilde durumu anlatıyor. Uçuş sırasında kaptan pilotun, uçağın kabini içinde dolaşarak kabinde yerde uyumaya bile razı olan gençlerle ilgilendiği de söyleniyor.

Jerusalem Post’un haberine göre, EL AL’a ait 270 yolcu taşıyabilen Boeing 787 uçaklarına, fazladan 30 yolcu alarak yola çıktı. Benzer şekilde EL AL’ın 175 yolcu kapasiteli Boeing 737 uçağı da ekstra 10 yolcuyla havalandı.

El Al, New York JFK ve Bangkok’tan düzenlediği bu özel uçuşları gerçekleştirmek için dini otoritelerden izin almayı da ihmal etmedi. EL AL, 1982’den bu yana Yahudiler için kutsal olarak kabul edilen Cumartesi (Şabat) günü uçmuyordu. Dönemin İsrail Başbakanı Menachem Begin, Yahudi halkının uyguladığı ve hiçbir iş faaliyetinin gerçekleşmediği, dinlenmeye ve ibadete ayrılan Şabat’ta uçuşları durdurulmasını emretmişti. Ancak, bu acil durum nedeniyle, Şabat’ta uçmama kararı da esnetildi.

İsrailli Havayolunun Uçaklarında Füze Savunma Sistemi Var!

EL AL, tamamı uçağa fırlatılan füzelere otomatik olarak tepki veren E-MUSIC füze savunma sistemleriyle donatılmış, Boeing 737, 777 ve 787 uçaklarından oluşan bir filo ile operasyon yapıyor.

Ancak her an ve her yerde roket saldırılarının gerçekleşebileceği bir hava sahasında uçuş yapmak hâlâ güvenli sayılmaz. Bu nedenle ticari uçuşlara ilişkin olağan düzenlemelerin çoğu şu anda İsrail’de geçerli değil.

Bütün bu yaşananlar, EL AL’ın, Etiyopyalı Yahudilerin, ülkedeki iç savaş sırasında gördükleri kötü muameleden kurtarılmaları için uçakla İsrail’e nakledildiği 1991 yılındaki Soloman Operasyonu’ndan bu yana düzenlenen en geniş çaplı operasyon olarak kayıtlara geçti.

Ticari bir yolcu uçağında en fazla yolcu taşıma rekorunun kırıldığı uçuşlardan birinde EL AL, Boeing 747’ye 1086 yolcu bindirdi. İki yolcunun uçuş sırasında doğum yapmasının ardından 1.088 yolcu İsrail’e ulaştırıldı.

adbanner