İstanbul Havalimanı Yine En İyiler Arasında

Dünyaca ünlü New York merkezli seyahat dergisi Travel and Leisure Dergisi’nin okuyucuları ile gerçekleştirilen “World’s Best Awards 2022” anketinde, Dünya’nın en iyi 10 uluslararası havalimanı belirlendi. İstanbul Havalimanı, geçtiğimiz yıl olduğu gibi, bu yıl da listede ikinci sırada yer almayı başardı. İGA İstanbul Havalimanı, ilk sırada yer alan Singapur Changi Havalimanı ile puan farkını geçen yıla göre daha da azalttı ve gelecek yıl zirvenin en büyük adayı olduğunu gösterdi.

6 Nisan 2019’da tam kapasite hizmete başlayan İstanbul Havalimanı, yapılan oylama sonunda Dubai Uluslararası Havalimanı, Seul Incheon Uluslararası Havalimanı (Güney Kore), Hong Kong Uluslararası Havalimanı, Zürih Havalimanı (İsviçre), Abu Dhabi Uluslararası Havalimanı (Birleşik Arap Emirlikleri), Haneda Uluslararası Havalimanı (Japonya), Kopanhag Havalimanı (Danimarka) gibi küresel devleri geride bırakmayı başardı ve Singapur Changi Havalimanı’nın ardından listenin ikinci sırasında kendine yer buldu. 

İSTANBUL HAVALİMANI ÖDÜLLERİ TOPLAMAYA DEVAM EDİYOR

Travel and Leisure Dergisi’nin, okuyucuları oyları ile her yıl düzenli olarak gerçekleştirdiği “Dünyanın En İyi 10 Uluslararası Havalimanı” anketi için oy kullanan dergi okurları, havalimanlarını, erişim, check-in, güvenlik, yeme-içme alanları, alışveriş ve tasarım açısından değerlendiriyor. Oylamalar, bu kriterler üzerinden gerçekleştiriliyor.

Bölgenin en önemli küresel aktarma merkezi olan İGA İstanbul Havalimanı; güçlü alt yapısı, üstün teknolojisi ve sunduğu üst düzey yolculuk deneyimi ile uluslararası kurumların takdirini kazanmaya devam ediyor. Son yıllarda uluslararası birçok kurum ve kuruluş tarafından çeşitli ödüllere layık görülen İstanbul Havalimanı, aldığı bu prestijli ödülle, uluslararası arenada bir kez daha kendini göstermiş oldu.

Tüm dünya için çok zorlu geçen bir pandemi döneminin ardından havayolu seyahatlerine olan talep ciddi şekilde artmaya başladı ve gezginler, kaybedilen zamanı telafi etmek için seyahat rezervasyonları yapmaya başladı. Özellikle havaalanları, yolcuların seyahat sürecine her zamankinden daha fazla katma değer sağlıyor.

Geçtiğimiz yıl düzenlenen oylamada, listenin ilk 10 sırasından altısını Doğu Asya’daki havaalanları oluşturmuştu. Ancak bu yıl, Japonya’dan iki havalimanı ilk 10 sıradaki yerini kaybetti. Aslında bu tamamen şaşırtıcı sayılmaz. Çünkü 2020 ve 2021’de Amerikalılar Japonya’ya seyahat edemedi. Bu iki Japonya havalimanının yerini, bu yıl Abu Dabi Uluslararası Havalimanı (No. 8) ve Kopenhag aldı. Bu havalimanlarının ikisi de en son 2020 yılında bu listenin ilk 10 sırasında kendilerine yer bulabilmişti.

Yine de Asya ve Orta Doğu’daki havalimanları, T+L Dergisi’nin bu ankete katılan sık uçan yolcularının açık favorileri durumunda. Uzun süredir bu listenin zirvesindeki yerini koruyan Singapur Changi Havalimanı, tahtını bu yıl da korumayı başardı. Katar’ın başkenti, Doha’daki Hamad Uluslararası Havalimanı, 2021’e göre iki sıra yukarı çıkarak 3. sıraya yükselirken, Hong Kong Uluslararası Havalimanı ise bir basamak yukarı çıkıp 6. sıraya yükseldi.

Güney Kore’nin başkenti Seul’de bulunan Incheon Uluslararası Havalimanı ise 2021’e göre iki sıra gerileyerek 5. sıraya düştü. Tokyo Haneda Uluslararası Havaalanı ise üçüncü sıradan 9’uncu sıraya kadar geriledi.

Derginin okuyucularının oylarıyla oluşturulan listeye, geçen yıl 91.17 puanla ikinci sıradan giriş yapan İstanbul Havalimanı, ilk 10 arasına en yüksek sıradan giriş yapan havalimanı olmayı başarmıştı. 2022 yılında ise 94.06 puanla ikinci sırada yer alan İGA İstanbul Havalimanı, listenin ilk sırasında yer alan Singapur Changi Havalimanı ile olan puan farkını geçen yıla göre daha da azalttı ve gelecek yıl zirvenin en büyük adayı olacağı mesajını net bir şekilde vermiş oldu. Ankete katılan bir dergi okuyucusu: “İstanbul Havalimanı, başlı başına bir varış noktası gibi ve bir yere seyahat edecekmiş gibi hissetmiyorsunuz” açıklamasında bulundu.

Uzun zamandır en iyi uluslararası havalimanları listesinin bir parçası olan Zürih Havalimanı, bu yıl da yükselişini sürdürerek 7. sırada yer aldı.


Bir Bakışta | Travel and Leisure – Dünya’nın En İyi 10 Uluslararası Havalimanı

  1. Singapur Changi 94,8
  2. İstanbul 94.06
  3. Doha Hamad 93,80
  4. Dubai 90,02
  5. Seul Incheon 89,14
  6. Hong Kong 87,67
  7. Zürih 85,85
  8. Abu Dhabi 85
  9. Tokyo Haneda 84,9
  10. Kopenhag 83,4
adbanner