Dünya’nın En İyi İkinci Havalimanı İstanbul’da

Dünyaca ünlü New York merkezli seyahat dergisi Travel and Leisure Dergisi’nin okuyucuları ile gerçekleştirilen “World’s Best Awards 2021” anketinde, Dünya’nın en iyi 10 uluslararası havalimanı belirlendi. İstanbul Havalimanı, listede ikinci sırada yer almayı başardı. Derginin okuyucularının oylarıyla oluşturulan listeye 91.17 puanla ikinci sıradan giriş yapan İstanbul Havalimanı, ilk 10 arasına en yüksek sıradan giriş yapan havalimanı olmayı da başardı.

6 Nisan 2019’da tam kapasite hizmete başlayan İstanbul Havalimanı, oylama sonunda Seul Incheon (G.Kore), Dubai, Doha Hamad (Katar), Tokyo (Japonya), Hong Kong, Narita (Japonya), Zürih (İsviçre) ve Osaka (Japonya) gibi havalimanlarını geride bırakmayı başardı ve Changi Havalimanı’nın ardından listenin ikinci sırasında kendine yer buldu. 

PANDEMİ SONRASI DÜZENLENEN İLK ANKET!

Travel and Leisure Dergisi’nin, okuyucuları oyları ile her yıl düzenli olarak gerçekleştirdiği “Dünyanın En İyi 10 Uluslararası Havalimanı” anketi, tüm dünyayı kasıp kavuran Covid-19 salgını sonrası ilk kez düzenlendi. Bu kategoride oy kullanan dergi okurları, havalimanlarını, erişim, check-in, güvenlik, yeme-içme alanları, alışveriş ve tasarım açısından değerlendiriyor. Oylamalar, bu kriterler üzerinden gerçekleştiriliyor.

Pandemi süresince uluslararası birçok sertifikaya layık görülen İstanbul Havalimanı, aldığı bu prestijli ödülle, uluslararası arenada bir kez daha kendini göstermiş oldu.

11 Ocak – 10 Mayıs 2021 tarihleri arasında düzenlenen oylama sonucunda, listenin ilk sırasında, Singapur Changi Havalimanı, 93.45 puanla yer aldı. Singapur Changi, bir kaç hafta önce, İngiltere merkezli Skytrax tarafından belirlenen Dünya’nın En İyi Havalimanları sıralamasında, tam 8 yıl sonra zirvedeki yerini Doha Hamad Havalimanı’na kaptırmıştı.

Bir önceki listeye göre iki basamak yükselen ve üçüncü sırada kendine yer bulan Seul Incheon Havalimanı, uzun mesafeli seyahatleri biraz daha kolaylaştıran temiz ve konforlu tesislere sahip olduğu için, okuyuculardan büyük övgü aldı. Ücretsiz, temiz ve güzel duş odalarına erişimin yanı sıra; kısa süreli uyumak isteyen yolcular için oluşturulan sessiz alanı, havalimanının en çok puan getiren özellikleri oldu. Incheon’un iyi yönetiliyor olması ve terminaldeki baş döndürücü restoran zincirleri, büyük bir artı olarak öne çıktı. Ayrıca havalimanında bekleme süresi uzun olan yolcular için düzenlenen şehir turları da oldukça fazla seviliyor.


Bir Bakışta | Travel and Leisure – Dünya’nın En İyi 10 Uluslararası Havalimanı

  1. Singapur Changi 93,45
  2. İstanbul 91.17
  3. Seul Incheon 89,15
  4. Dubai 89,04
  5. Doha Hamad 87,43
  6. Tokyo Haneda 87,14
  7. Hong Kong 85,79
  8. Tokyo Narita 83,22
  9. Zürih 82,19
  10. Osaka 82,07
adbanner