Kalkışta ve İnişte Neden Tuvalete Gidilmez?

Tuvalet ihtiyacınız varsa; uçağa binmeden havalimanında giderin!

Bu sadece basit bir uyarı değil; aynı zamanda bir güvenlik meselesi ve uluslararası havacılık hukukunun bir konusu.

Geçen yıl Amerika’da, Delta’nın uçağında bir yolcu, kalkış esnasında tuvalette olduğu için uçak kalkmadı.

Yasal olarak pilot, tuvalette bir yolcu varken kalkış yapamaz!

Konu havayolu şirketine göre değişmiyor. Nedeni, kalkış ve iniş sırasındaki diğer standart prosedürlere benziyor. Uçuşun nispeten daha tehlikeli iki evresi olan iniş ve kalkış esnasında, yolcuların koltuklarında, kemerleri bağlı, herhangi bir durumda uçağı tahliye etmeye hazır olmaları gerekiyor.


İlgili Haber | Uçak Tuvaletlerine Dair Bilmeniz Gerekenler


Kalkış ve iniş esnasında, uçakların maksimum performansı gösterebilmesi için uçağın ağırlık merkezinin korunması çok önemlidir. Bir kişinin tuvalete gitmesi uçağın dengesinde fark yaratmaz doğru; ancak bunun bir kültürel norm haline gelip insanların uzun bir tuvalet sırası oluşturduğunu düşünürseniz durum değişir. Kalkış, tırmanış, iniş ve çeşitli dönüş manevraları sırasında ağırlık merkezinin belirtilen sınırlar dahilinde olması gerekir. Bu sınırların dışında çıkılması herkes için olumsuz sonuçlara neden olabilir.

Örneğin pilotun sert iniş dediğimiz (hard landing) yapması durumunda, hiç birimiz tuvalette olmak istemeyiz. Çünkü uçak tuvaletleri yolcuyu güvende tutacak emniyet kemeri vb önlemleri barındırmıyor. Ayrıca potansiyel olarak yolcunun yaralanmasını sağlayacak keskin kenarlar ve cisimlerle dolu bir alan. Acil tahliye durumunda, bir yolcu tuvalette ise sıkışıp kaçamayabilir.

2010 yılında alınan bir kararla yolcular uçağa alındıktan sonra kalkış gecikecek ise bu durum anonsla yolculara duyurulmalı ve tuvalet ihtiyacı olanlar bunu kabin ekibinin kontrolünde gidermeli. Ancak uçak piste doğru hareket etmeye başladığı andan itibaren herkes koltuğunda kalmalı.

Bir başka korkunç neden ise, korkunç bir kaza durumunda, yetkililer ve kurtarma ekiplerinin cesetlerin teşhisi konusunda işlerini kolaylaştırmak olduğu söyleniyor.

Uçakta tuvalete gidebilmek için en iyi zamanın, kalkış tamamlanıp kemer ikaz ışıklarının sönmesinin hemen ardından; yemek servisi başlamadan önce olduğunu söyleyebiliriz.


İlgili Haber | Uçakta Yandaki Yolcudan Kaç Kez Tuvalet İzni İstenir?


İlgili Haber | Uçak Tuvaleti Kahveyle mi Temizlenir?


İlgili Haber | Los Angeles Havalimanı’nda Tuvaletler Akıllanıyor

adbanner