Los Angeles Havalimanı'nda Tuvaletler Akıllanıyor | Boarding Info

Written by 00:28 Güncel-Gündem, HAVACILIK

Los Angeles Havalimanı’nda Tuvaletler Akıllanıyor

Getty Images

Havaalanı tuvaletlerinin temizliği, seyahat severler için oldukça önemli bir detay. Bu sebeple Los Angeles Havalimanı (LAX) yetkilileri, özellikle temizlik konusunda ekstra hassas yolcuları da düşünerek, terminallerden birinde, pilot uygulama olarak, tuvaletin temizlik sürecini yönetmek için yeni bir teknolojiyi hayata geçirdi.

LAX Havalimanı yetkilileri bu sistemi hayata geçirmek için teknoloji şirketleri Infax ve Tooshlights ile iş birliği yaptı. Uygulamayı, tuvalete girip çıkan insan sayısını ve temizlik süreçlerini dikkate alan dijital bir izleme sistemi olarak özetlemek mümkün.

Yeni “akıllı tuvalet” pilot projesi havalimanında, American Airlines, American Eagle ve Qantas yolcuları tarafından kullanılan Terminal 4’te hayata geçirildi.

Los Angeles Havalimanı

Her kabinin üzerinde, dolu olduğunda kırmızı, boş olduğunda yeşil yanan ışıklı bir sistem yer alıyor. Tuvaleti kaç kişinin kullandığı, en son ne zaman temizlendiği takip edilebildiği gibi; aynı zamanda belirli bir kullanım sayısına ulaşıldığında sistem, yeniden temizlenmesi gerektiğini görevlilere dijital bir uyarı ile haber veriyor. Sistem böylece yöneticilere, temizlik personellerinin çalışmalarını kontrol etme olanağı da sağlamış oluyor.


İlgili Haber | Uçak Tuvaletlerine Dair Bilmeniz Gerekenler


Sistem, tuvaletlerde yapılan temizliğin niteliğini geliştirmek yerine bu ortak kullanım alanlarının çok daha verimli kullanılmasını vaadediyor. Kırmızı-yeşil ışık sistemi ile misafirlerin, uzaktan kabinleri gözetlemek zorunda olmaksızın veya kilitli kapıları açmaya teşebbüs etmeksizin, hangi kabinlerin boş olduğunu görmeleri sayesinde tuvalet kullanım sürelerinin kısalması planlanıyor. Ayrıca kabinlerin de temizlik sebebiyle kapatılması ve gereksiz kuyruk oluşumunun önüne geçilmesi hedefleniyor.

Pilot uygulamanın başarıya ulaşması durumunda LAX yetkilileri havalimanındaki tüm tuvaletlerde bu sistemi hayata geçirmeyi düşünüyor.


İlgili Haber | Kalkışta ve İnişte Neden Tuvalete Gidilmez?


İlgili Haber | Uçakta Yandaki Yolcudan Kaç Kez Tuvalet İzni İstenir?


İlgili Haber | Uçak Tuvaleti Kahve ile mi Temizlenir?

(Visited 367 times, 1 visits today)
Close
error: © Copyright Boarding Info