Uçak Tuvaleti Kahveyle mi Temizlenir?

Tuvaletler aslında uçağın gizli kahramanlarıdır.

Özellikle uzun menzilli uçuşlarda yüzlerce yolcunun defalarca ihtiyacını karşılamasında ve rahat bir yolculuk geçirmesinde kritik bir göreve sahipler.

Herhangi bir penceresinin bulunmaması ve havalandırmanın yetersizliği ve çok sık giren çıkan olması gibi sebeplerle, aslında tuvaletlerin olduğundan çok daha kirli ve dayanılmaz bir ortam olması gerektiğini düşünürüz hep.


İlgili Haber | Uçak Tuvaletlerine Dair Bilmeniz Gerekenler


Bunun için başta kabin görevlilerine teşekkür etmemiz şart. Çıkan her yolcunun ardından mutlaka içeriye göz atıp mümkün olduğunca ortamın steril kalmasını sağlamaya çalışıyorlar.

Son dönemde kabin memurları ideal olmayan koşullarda bile ortamın rahatsız ediciliğini bertaraf etmek için akıllıca bir fikir geliştirdi.

Uçak tuvaletinde kalan bir koku var ise, kabin ekibi güçlü bir kahve hazırlayarak temizliğe bu kahve ile birlikte giriyor. Buradaki temel mantık, kahve çekirdeklerinin güçlü ve keskin kokusunun, hoş olmayan tüm kokuları etkisiz hale getirerek baskın çıkıyor olması.

Bu bilgiyi ilk defa öğrenen kabin personelinin, tuvaletlerde çeşitli noktalara kahve paketleri yerleştirmeye başladığı bile gözlendi.

İlk olarak Norwegian Havayolları’nın kabin üyelerinin gündeme getirdiği kokuyu kahve ile nötralize etme fikri, koku ve tat alma üzerine bilimsel çalışmalar yapan uzmanlar tarafından da desteklendi.

Kahvenin, fasülye gibi koku nötrleştirici etkisi olduğu, bakterileri nötralize ettiği, ve burnun koku alma mekanizmasında yarattığı etki ile tüm kokulara karşı üstün gelerek diğerlerini sildiği bilim adamlarınca açıklandı.

Bundan böyle uçakta tuvalete girmeden hemen önce kabin ekibinden size güçlü bir kahve yapmasını isteyebilirsiniz❗️

Bunu yapmıyorsanız da elinde kahve ile tuvalete giren yolcu veya kabin memuru ile karşılaşırsanız sakın şaşırmayın.


İlgili Haber | Kalkışta ve İnişte Neden Tuvalete Gidilmez?


İlgili Haber | Uçakta Yandaki Yolcudan Kaç Kez Tuvalet İzni İstenir?


İlgili Haber | Los Angeles Havalimanı’nda Tuvaletler Akıllanıyor

adbanner