Kokpitteki Sürpriz Not İnsanları Nasıl Umutlandırdı?

“Eğer onu almaya geldiysen, tünelin ucundaki ışık, nihayet belirmiş olmalı!”

ABD’li Delta Havayolları’nda görev yapan pilotun, 435 gün önce, bir meslektaşı tarafından bırakılan nota ulaşması, son 15 ayda Dünya’nın ne kadar değiştiğininin net bir göstergesi oldu. Pilotun notu, adeta bir zaman kapsülü etkisi yarattı.

23 Mart 2020’de, Delta filosunda görev yapan yardımcı pilot (F/O) Chris Dennis, Airbus A321 uçaklarından birini, Minneapolis’ten, California’nın Victorville şehrindeki uçak mezarlığına uçurdu. Burada uçak, pandemi nedeniyle, uzun süreli park (Storage) pozisyonuna alınacaktı. Tüm ülkeler, salgın nedeniyle kapılarını dış dünyaya kapatmaya başlamıştı. Hiçkimse, geleceğin ne getireceğini bilmiyor ve daha kötüsü kestiremiyordu.

Dennis, uçağın çölde yalnızca 14 gün kalacağını sanıyordu. Bu süreyi bile, şok edici derecede uzun bulan Dennis, A321’i Victorville’deki uçak mezarlığına park ederken, uçsuz bucaksız bir görüntü oluşturan, sıra sıra dizilmiş Delta boyalı uçakları gördüğü an, pandeminin ciddiyetini ilk kez o anda fark etti. Gördüğü manzara karşısında adeta şoka giren Dennis, uçağı teslim almaya gelecek mürettebat üyeleri için bir not bırakmaya karar verdi.

2021 yılının Haziran ayı başında, şirkette görev yapan başka bir pilot ise California’daki çöle, uçağı geri getirmek üzere geldiğinde, kokpitte Dennis’in sürpriz notu ile karşılaştı:

Dennis mektubunda: “Hey pilotlar – Bugün 23 Mart ve MSP’den yeni geldik. Filomuzdaki uçakların büyük çoğunluğunu çölde bu vaziyette görmek çok ürkütücü. Eğer siz, bu uçağı, hizmete döndürmek üzere geri almak için buradaysanız, tünelin sonundaki ışık görünüyor olmalı. Hayatın bu kadar hızla değişmesi şaşırtıcı. Uçağı storage durumundan çıkarın ve emniyetli bir uçuş yapın!” yazıyordu.

Dennis’in, bu olayı anlattığı Facebook paylaşımı, 35’ten fazla farklı ülkede 4.000’den fazla kez paylaşıldı. Benzersiz bir deneyim olacağını bilmesine rağmen, mektubunun gün yüzüne çıkarılmasının ne kadar süreceğini kesinlikle bilmiyordu. Dennis’in başlangıçta, uçağın yerde bekleyeceğini düşündüğü 14 gün çabuk geçti. Sonra üzerine 400 gün daha geçti. Yazdığı notunun bulunmasına kadar toplam 435 gün geride kaldı.

1 Haziran’da Delta’da görev yapan yapan yardımcı pilot (F/O) Nick Perez, Victorville’de park etmiş uçağı kış uykusından “uyandırmak” için görev aldı. Uçağı tekrar çalışır duruma getiren bakım ekibi, ona, kokpitteki servis masasını kontrol etmesi gerektiğini söyledi. Orada, Dennis’in Mart 2020 tarihli mektubu duruyordu.

Perez yaptığı açıklamada: “Bu notun bırakıldığı zamana kıyasla şimdi çok daha iyimser düşünmeye başladık. O zamanlar, boş uçakları, birer birer mezarlığa çekmek konusunda iyi gidiyorduk; şimdi ise doğru yöne doğru gidiyoruz. Geleceğe dair çok iyimserim.” şeklinde konuştu.

Dennis’in notu, bugün hala uçakta. Notun uçakta bırakılma amacı, tüm Delta ekibine, pandeminin ilk günlerinden bu yana hayatın ne kadar değiştiğini her dakika hatırlatacak olması.

adbanner