Kolezyum’un İçi Nasıl?

Her zaman her yerde muhteşem aydınlatması ve görkemli duruşuyla dışarıdan fotoğraflarına alışkın olduğumuz Kolezyum’un acaba içi nasıl diye merak edenlerin sayısı bir hayli fazla. Beklentinizi çok yüksek tutmayın❗️

Roma’nın en önemli turistik simgesi olan ve 2007 yılında dünyanın 7 harikasından biri seçilen Kolezyum, dünyanın en çok ziyaret edilen tarihi yapılarından.

Orijinal adı Amphitheatrum Flavium olan eserin ismi, yapılış tarihinin Flavium Hanedanlığı dönemine denk gelmesine dayanıyor. Yapımına M.S 72 yılında, İmparator Vespasian’ın başladığı amfitiyatro, sekiz yıl sonra Titus tarafından açılmış.

İnanışa göre bu ünlü yapı adını, İmparator Nero’nun Colossus Neronis adı verilen 30 m yüksekliğindeki devasa heykelinden almış.

Efsaneye göre bugün Kolezyum’un bulunduğu yerde, Hanedanlığın sarayı varmış. Çıkan bir halk isyanında ateşe verilen sarayın yerine Kolezyum’un inşa edilmesine karar verilmiş. Yapı tamamlandığında da 100 gün 100 gece açılış töreni düzenlenmiş.

Açılış töreni denilince aklınıza güzel şeyler gelmesin. Törenlerde yüzlerce insan ve binlerce hayvan öldürülmüş.

Roma mimarisinin dünya üzerindeki en iyi örneği kabul edien Kolezyum, 188 metre uzunluğa, 156 metre genişliğe sahip. 80 giriş kapısı var ve toplam 50 bin kişi kapasiteli.

Kolezyum’daki oturma düzeni de toplumsal sınıflara göre düzenlenmiş. Gösterilerin düzenlendiği alana en yakın yerlere soylular, alana uzak ve arka kısımlara ise köleler otururmuş.

Dönemin sapkın eğlence anlayışının bir yansıması olan gladyatör savaşları Kolezyum’da gerçekleştirilirmiş. Savaş esirlerinden ve kölelerden oluşan gladyatörler, gladyatör okullarında eğitilerek sırası geldiğinde Kralın eğlenebilmesi, halkın da küçük bahis oyunlarıyla kendilerine uğraş yaratabilmesi için alanda savaştırılırmış.

Kralın ve halkın çığlıklar atarak izlediği bu savaşlar sadece gladyatörler arasında da olmazmış. Birçok tarihi kaynakta, haftalarca eğitilen gladyatörlerin kimi zaman yırtıcı hayvanlarla savaştırıldığı da geçiyor. Günlerce aç bırakılarak karanlık odalarda bekletilen hayvanlar gladyatörlerin üzerine en vahşi halleriyle salınarak hayvanların gladyatörleri parçalaması izlenirmiş.

adbanner