Kuzey Işıkları Nedir? Türkiye’den Nasıl Gidilir?

Türk Hava Yolları uçuş ağını genişletmeyi sürdürüyor. Havayolunun İstanbul’dan uçuşlara başladığı en yeni destinasyon, Kuzey ışıkları fenomeninin izlendiği en önemli noktalardan biri olan Rovaniemi oldu.

Finlandiya’da başkent Helsinki’nin ardından uçulan ikinci destinasyon olan Rovaniemi ile birlikte THY’nin uçtuğu nokta sayısı 317 oldu. THY şu anda 126 ülke ile dünyanın en fazla ülkesine uçan havayolu ünvanını elinde bulunduruyor.

5 Aralık’ta başlayan Rovaniemi seferleri Salı, Perşembe, Pazar günleri olmak üzere haftada 3 kez karşılıklı olarak icra edilecek.

THY uçuşların başlamasıyla birlikte, popüler kış destinasyonu Rovaniemi’ye, Avrupa Birliği üye ülke taşıyıcıları dışında tarifeli sefer düzenleyen ilk havayolu ve ayrıca bu güzergâhta business class uçma şansı sunan tek havayolu ünvanlarını da ele geçirdi.

Kuzey Işıkları Nedir? Nasıl Oluşur?

Güneşten gelen yüklü parçacıkların dünyanın manyetik alanıyla etkileşimi sonucu gökyüzünde oluşan ışımalara kutup ışıkları deniliyor. Kuzey Kutbu’nda gerçekleşen bu doğa olayı; Kuzey Işıkları olarak adlandırılıyor. 23 Eylül-21 Mart arasındaki günlerde daha yaygın olarak görülebilen kuzey ışıklarını daha net görebilmek için havanın açık ve bulutsuz olması gibi şartların oluşması gerekiyor. En sık görüldüğü saat aralığı ise  23:00 ile gece 02:00 arası.

Atmosferin üst katmanlarında, iyonosfer bölgesinde, 80-100 km irtifada oluşan kuzey ışıklarında yeşil, kırmızı, mavi ve mor olmak üzere 4 renk bulunur. Yeşil renk oksijen moleküllerine, kırmızı oksijen atomuna, mavi renk nitrojen moleküllerine ve mor/mor ötesi renk ise nitrojen atomuna aittir.

Adını Şafak Tanrıçası Aurora’dan alan ve Aurora Borealis olarak bilinen kutup ışıkları, gökyüzünde yay, bulut, çizgi, daire gibi çeşitli şekillere benzer görüntüler oluşturuyor. Orta Çağ’da insanların tanrıdan gelen işaretler olduğunu düşündüğü fenomen için ilk olarak 1619’da Galileo Galilei tarafından Aurora Borealis ismi kullanıldı. 1741’de Anders Celcius, bu ışımaların meydana geldiği zamanlarda büyük manyetik akımlar oluştuğuna dair gözlemlerini açıkladı.

Bundan 30.000 sene önce yaşadığı bilinen erken homosapienler yani Cro-Magnon’ların, Güney Fransa’da yaşadıkları mağara tavanlarınada kuzey ışıklarını anlatan çizimlere rastlanmıştır. Kuzey ışıklarının yalnızca Dünya’da değil diğer gezegenlerde de görüldüğünü Cassini Uzay Gemisi fotoğraflarla kanıtladı. Kutup ışıklarının en iyi gözlenebildiği yer Kuzey Amerika’da bulunan Yellowknife, Avrupa’da  ise Norveç yakınlarında yer alan Tromso olarak kabul ediliyor.


İlgili Haber | Uçakta Kuzey Işıkları’nı Nasıl Görebilirsiniz?


Rovaniemi, Kuzey kutup çizgisi üzerinde yer aldığı için, kuzey ışıklarının en iyi izlendiği noktalardan biri olarak kabul ediliyor.  Kış aktivitelerinin çeşitliliği ve kuzey ışıklarının en iyi deneyimlendiği noktalardan biri olması sebebiyle en popüler kış turizmi destinasyonları arasında ilk sıralarda yer alan Rovaniemi, dünyanın birçok noktasından gelen misafirlere doğa dostu cam eskimo evleri iglu ve buzdan otelleri ile konaklamada da farklı alternatifler sunuyor.

adbanner