Kuzey Koreli Air Koryo Uluslararası Uçuşlara Ne Zaman Başlayacak?

Çin ve ABD’nin pandemi dönemine ait seyahat kısıtlamalarını tamamen kaldırmasının ardından; ülkelerin sınırlarını kapattığı dönemler, haftalar süren karantinalar tamamen geride kaldı. Ancak yine de öyle bir ülke var ki bu konuda benzersiz bir şekilde inadını sürdürüyor. Ülkesini uluslararası seyahatlere kapalı tutmaya devam ediyor. Evet doğru tahmin: Kuzey Kore…

Air Koryo’nun uluslararası uçuş ağının uzun süredir tamamen sıfırlanmış olması ve ülkenin başkentindeki Pyongyang Uluslararası Havalimanı’nın (FNJ) bir balistik füze test sahasına dönüştürülmesi, Kuzey Kore’nin turizm endüstrisi, ülkenin bayrak taşıyıcısının durumu ve bölgedeki havacılık altyapısının geleceği hakkında soru işaretleri oluşturup, endişelere yol açtı.

Tur Şirketleri Umutlu

Temmuz ayında Pyongyang Havalimanı, Air China ve Rus Hava Kuvvetleri aracılığıyla bir askeri geçit töreni için Çinli ve Rus diplomatlardan oluşan bir heyeti ağırlayarak, üç yıl sonra ilk kez pistlerini uluslararası bir uçuşa hizmet etmek üzere açtı. Kuzey Kore’ye ilk kez gelen ziyaretçiler, pandeminin başlangıcından bu yana, altı haftalık bir karantina zorunluluğu olmadan kolayca ülkeye giren ilk kişiler oldu.

Görsel: Mieszko9 / Shutterstock

Bu yılın başında, South China Morning Post ve Mainichi Shimbun, Kuzey Kore’nin Haziran ayı başlarında uçuşlara devam etmek için hazırlandığına yönelik haberler paylaştı.

Çinli turizm acenteleri, birkaç aydır medyada dolaşan söylentileri yalanladı. Hong Kong merkezli haber kuruluşuna konuşan bir kaynak, ülkenin sınırlarının dış dünyaya açılışını, yılın ikinci yarısına kadar erteleyebileceğini söyledi.

Global Times’a göre, Temmuz 2023 itibarıyla birkaç Çinli seyahat acentesinin web sitelerinde, Kuzey Kore turları listeleniyor. Pyongyang ve Sinuiju’ya geziler düzenleyen bir grubun sözcüsü olan Young Pioneer Tours tarafından verilen bir demeçte, programa bu turların eklenmesinin, sınırlar açılana kadar bir ön hazırlık amacı taşıdığını belirtti.

Air Koryo’ya ne oldu?

Mayıs ayı sonlarında Kuzey Koreli uzmanların, Air Koryo’nun Pyongyang Havalimanı’ndaki yolcu uçağı filosunda bakım faaliyetlerinin ani bir şekilde hızlanmasının, ulusal havayolunun filosundaki Sovyet döneminden kalma Tupolev Tu-134 ve Tu-154 uçaklarının sırayla bakıma girmesi, uluslararası uçuşların yeniden başlaması konusunda bir umut oldu.

Görsel: terimma / Shutterstock

Havayolunun yalnızca iki adet AB’den onaylı Tu-204 uçağı, 18 Mayıs’ta bakım için hareket etti. Çin ile ticaretin yeniden başladığına dair raporlar olmasına rağmen uçak bakımlarının gerekçesi doğrulanamadı.

“Air Koryo uçakları son on iki aydır sürekli hangara girip çıkarken, bu kadar kısa sürede bu kadar çok uçağa bakım yapılmasının alışılmadık bir durum olmadığı” yorumları yapılıyor.

Air Koryo, 2020’nin başlarında uluslararası tarifeli seferlerini askıya aldıktan sonra tamamen iç hat uçuşları yapan bir havayolu haline geldi. Pekin Capital Uluslararası Havalimanı (PEK) ve Vladivostok Uluslararası Havalimanı’na (VVO) yapılan popüler uçuşlar henüz yeniden başlamamış olsa da FlightRadar24.com üzerinden, birkaç uçuşun gerçekleştirildiği tespit edildi. 2022 yazı boyunca ve 2023’ün başlarına kadar, Pyongyang ve Hamhung (DSO) arasındaki uçuş operasyonlarda gözle görülür bir artış yaşanmıştı.

Kaynaklar: Simple Flying, 38 North, South China Morning Post, Mainichi Shimbun, NK News, The Global Times,

adbanner