Lagos Havalimanı’nda Pist Işıkları Çalındı

Havalimanlarında çeşitli hırsızlık vakaları ile ilgili haberler okumaya alışkınız. Genellikle uyuşturucu, nakit para ve altın gibi değerli, taşıması kolay malzemelerin çalındığı hırsızlık vakalarında, çoğu zaman hırsızların kendisi ya da onlara yardım ve yataklık edenler, bizzat havalimanı içinde görev yapanlar oluyor. Ama havalimanı pistindeki ışıkların çalınması olayı, çok sık rastlayabileceğimiz bir durum değil.

Nijerya’nın Lagos kentindeki Murtala Muhammed Uluslararası Havalimanı’ndaki (LOS) pistlerden biri şu anda devre dışı. Nedeni ise pist ışıklarından bazılarının çalınmış olması. Hırsızlık olayına havalimanı çalışanlarının da karıştığı düşünülürken, ışıkları çalanların yakalanması ve kayıp ışıkların bulunması için soruşturma başlatıldı.

Nijerya’nın en işlek havalimanı olan Lagos Murtala Muhammed Uluslararası Havalimanı’nda (LOS) biri dış hatlar terminaline, diğeri iç hatlar terminaline daha yakın olmak üzere iki set pist bulunuyor.

Kasım 2022’de iç hatlar terminaline yakın olan pistin ışıkları tamamen yenilendi. Bu gelişme, uçakların gece operasyonlarında da o pisti kullanabileceği anlamına geliyordu. Ancak bu durum, uçakların daha uzun mesafe taksi yapmalarını gerektiriyordu.

Birkaç ay önce pistte bakım çalışması başladı. Hırsızlar bu durumu fırsata çevirdi ve pistin aydınlatma sistemine ait ışıkların bir kısmını çalmaya karar verdi. Yerel basında çıkan bazı haberlerde, hırsızlık olayında havaalanındaki işçi sendikası ve dışarıdan gelen suç ortaklarının rolüne vurgu yapılıyor.

Yayımlanan NOTAM’a göre, çalınan PAPI ışıklarıydı. PAPI, pilotlara iniş esnasında yardımcı olan, pistlerin yanıbaşında konuşlanmış, ışıklı bir sistem. İnişin son yaklaşma safhasında, pilotlar, uçağın doğru süzülüş hattı üzerinde olduğunu PAPI ışıklarının renk farklarına bakarak tespit ediyor. PAPI lambaları, pist eşiğinin yaklaşık 300 metre ilerisine, piste dik şekilde yerleştiriliyor.

PAPI Işıkları

Yaşanan hırsızlık vakası nedeniyle, şimdilik pilotlar, 18L pisti için PAPI ışıklarının hizmet dışı olduğu konusunda uyarıldı. Kısıtlamanın 7 Ekim 2023’e kadar geçerli olduğu belirtildi. Ancak havalimanında, eksik PAPI ışıkları daha erken tamamlanırsa, takvim değişebilir.

Çalınan pist ışıkları ne işe yarayabilir?

Hırsızları, mücevher, nakit para, uyuşturucu gibi şeyleri çalmaya neyin motive edeceği konusu net. Çünkü bunlar saklaması ve satması kolay materyaller.

Ama hırsızların çalıntı pist aydınlatma ışıklarıyla ne yapacağı soru işareti? Diğer büyük havalimanlarının ışıklandırma sistemlerini kuran ve bakımını yapan şirketlerin, Lagos’tan çalınan PAPI ışıklarını karaborsadan almak gibi bir hamlesi olamayacağına göre, bu hırsızlık vakası oldukça yüksek riskli görünüyor. Çünkü ışıkları hem çalmak ciddi emek ve zaman isteyen bir iş hem de bu ışıkları kolay kolay gizlemek ve nakite çevirmek de zor. Ancak yine de Nijerya’daki hırsızlar, şu an itibariyle, yakayı ele vermeden hırsızlık operasyonunu sorunsuz tamamlamış gibi görünüyor.

Lagos’ta Bir Yolcu Uçağa Otostop Çekmişti!

Hırsızların, kimseye fark ettirmeden, pist ışıklarını çalabilmiş olmaları, Lagos Havalimanı’nda hava tarafı güvenliğindeki zafiyet iddialarını da yeniden gündeme getirdi. Ancak bu durum pek şaşırtıcı değil. Çünkü Lagos Havalimanı, yaklaşık iki yıl önce, Azman Air’e ait bir Boeing 737’nin kalkışından hemen önce, otostop çekmek için uçağın kanadına valiziyle tırmanan bir yolcu haberiyle gündeme gelmiş bir meydan.

Lagos’tan Port Harcourt’a yapılacak Azman Air uçuşu, Murtala Muhammed Havalimanı’nda kalkışından kısa süre önce biletsiz bir yolcu nedeniyle ertelendi.

Meydanın hava tarafına yasadışı bir şekilde giren bir erkek yolcu, el bagajıyla birlikte Boeing 737’nin kanadına atladı. İddialara göre, uçuş sırasında saklamak için iyi bir yer olduğunu düşünerek el bagajını da motorlardan birine koydu.

Uçak, olayın meydana geldiği sırada piste yakın duruyordu. Kalkışa hazırlanan uçağın kanadında birinin görülmesi üzerine kabinde bir kargaşa yaşandı ve pilotlar, adamın motor tarafından emilmesini önlemek için motorları kapattı.

Olay sonrası tutuklanan kişi, Gana’ya seyahat etmek istediğini iddia etti.

Lagos Havalimanı’ndaki uçak kargo ambarlarında yaşanan soygun vakalarının da oldukça yaygın olduğu belirtiliyor.

adbanner