Lilium Jet Tarihinin En Büyük Siparişini Brezilya’dan Aldı

Alman hava taksi üreticisi Lilium, sürdürülebilirlik çabalarının bir parçası olarak, sıfır karbon emisyonlu uçaklarla operasyonlara başlamak için harekete geçen Brezilyalı havayolu Azul ile 1 milyar Dolar tutarında ticari anlaşma yaptığını duyurdu. Anlaşma kapsamında Azul, 220 adet Lilium Jet satın alacak. Bu gelişme, elektrikli dikey iniş kalkış yapabilen (eVTOL) hava taksi üreten şirketin tarihinde tek seferde aldığı en büyük sipariş olarak kayıtlara geçti.

Azul, hava taksiler ile operasyonlara, 2025’te başlamayı planlıyor. Azul, hava taksileri filosuna katarak operasyonlar yapacak ve bakımlarını gerçekleştirecek. Lilium ise havayoluna uçakların bakım programını sağlayacak, başta bataryalar olmak üzere uçağın tüm yedek parçalarını temin edecek.

Azul CEO’su John Rodgerson: “Marka gücümüz, benzersiz rota ağımız ve güçlü sadakat programımız bize Brezilya’da Lilium Jet ağı için pazar oluşturmak ve talep yaratmak için güç sağlıyor” derken, son 13 yılda Brezilya iç pazarında yaptıkları gibi, artık Lilium Jet ile önümüzdeki yıllarda yepyeni bir pazar yaratmayı dört gözle beklediklerini söyledi.

Sao Paulo merkezli havayolu, Lilium Jet’lerin tüm sertifikasyon süreçleri ve diğer regülasyonlarla ilgili işlemlerini destekleyecek.

2019 yılında Azul, sıfır emisyonlu uçak çalışmalarını içeren ilk sürdürülebilirlik raporunu yayımladı ve Lilium Jet’e verilen siparişler de bu stratejinin en kritik parçası.

Azul Havayolları’nın çoğunluğu Airbus A320, Embraer ERJ-190 ve ATR 42 ile ATR 72 uçaklarından oluşan 154 uçaklık bir filoya sahip. Havayolunun filosunda ayrıca daha az sayıda Airbus A321, A330, Boeing 737 ve Embraer E2 uçağı yer alıyor.

Münih merkezli Lilium, bir saat içinde şarj edilebilen ve full şarjla 300 kilometreye kadar mesafe kat edebilen tamamen elektrikli, dikey kalkış ve iniş yapabilen (eVTOL) jet geliştiriyor.


İlgili Haber | Elektrikli Uçan Araba eVTOL Gerçek Olacak mı?


2015 yılında kurulan Lilium, 2018 yılında Avrupa Birliği Havacılık Güvenliği Ajansı EASA ve Federal Havacılık İdaresi FAA’ye eş zamanlı tip sertifikası başvurusunda bulundu.

Bir pilotla altı yolcu taşıyabilen Lilium Jet, 13,9 metre kanat açıklığına ve 8,5 metre uzunluğa sahip. Maksimum menzili yaklaşık 250 kilometre olan hava aracı, 3.000 metre seyir irtifasına ulaşabiliyor.

Yapılan anlaşma, Azul’un sıfır karbon emisyonlu uçaklar aracılığıyla Brezilya’da hava bağlantılarını artırma planını destekliyor.

Azul, uçuş bağlantıları ile birlikte, Brezilya, Kamerun, Portekiz ve ABD’deki çeşitli destinasyonlara uçuyor.

Lilium’un kurucu ortağı ve CEO’su Daniel Wiegand: “Azul, Amerika kıtasında yetersiz hizmet alan pazarlara uygun fiyatlı hava yolculuğu getirdi ve bu da onları Lilium için ideal bir ortak haline getiriyor. Brezilya’da eVTOL ağı kurmak için Azul’un deneyimli ekibiyle çalışmaktan heyecan duyuyoruz” şeklinde konuştu.

adbanner