Londra Luton’da Operasyonlar Nasıl Hızlanacak?

Londra Luton Havalimanı (LLA), 160 milyon Sterlin’lik dönüşüm programının bir parçası olarak ikinci bir taksi yolu ve uçak buz çözme (de-icing) sistemini hayata geçirdi.

2018 yılının başlarında Taxiway Bravo’nun açılışını izleyen yeni taksi yolu Foxtrot, havalimanında, uçakların yer hareketlerinin daha verimli yönetilmesine yardımcı olacak ve gecikmeleri en aza indirmek için devam eden çabalara katkıda bulunacak.

110 bin saatlik çalışmanın ürünü olan, 520 metre uzunluğundaki Foxtrot taksi yolu için 6.000 metreküp beton kullanıldı.

Taksi yolu, 150 LED ışığa bağlanan dokuz kilometrelik elektrik kablosu içeriyor ve Avrupa’daki en büyük uzaktan buz çözme sistemlerinden birine ev sahipliği yapıyor.

Tesis, aynı anda yedi uçak için buz çözme yeteneğine sahip ve tüm buz çözme sıvısının güvenli bir şekilde toplanıp atılmasını sağlamak için 600m’lik bir drenaj sistemi de içeriyor.

Yeni taksi yolu projesi yerel inşaat firması Ryebridge tarafından gerçekleştirildi ve danışmanlık süreci Turner & Townsend tarafından yönetildi.

Havaalanı yönetiminden yapılan açıklamada, taksi yolunun inşaat aşamasında 4.000 metreküp toprağın yeniden kullanıldığı ve sistemin geri dönüşüm için buz çözücü sıvıları toparlamak üzere tasarlandığı belirtildi.

İlgili Haber | Uçaklar Kışın Hangi Sıvılarla Yıkanıyor?

LLA’nın operasyon direktörü Neil Thompson, “Bu yeni taksi yolu, havaalanını kullanan ve gittikçe artan uçak sayısını verimli bir şekilde yönetmemizi sağlayacak. Buz çözme tesisi aynı zamanda hava yolu ortaklarımızın yıl boyunca dakik kalkışlar yapmasına yardımcı olacak” açıklamasını yaptı.

Muhammed YILMAZ

adbanner