Lufthansa ABD Uçuşlarını Yasadışı mı Yapıyor?

ABD Federal Havacılık İdaresi (FAA) Almanların bayrak taşıyıcı ve en büyük havayolu şirketi Lufthansa’nın San Diego ve Philadelphia’ya onaysız uçuşlar gerçekleştirdiği iddiasıyla havayoluna yüklü miktarda ceza kesileceğini açıkladı.

İddia doğrultusunda FAA, Lufthansa’nın San Diego ve Philadelphia Havaalanlarına/havaalanlarından yaptığı yaklaşık 900 uçuşta, regülasyonların ihlal edildiği gerekçesiyle havayolunun 6.4 Milyon Dolar para cezası ödemesi gerektiğini düşünüyor.

Açıklamaya göre, Lufthansa’nın, yaptığı uçuşlarla ilgili FAA yetkisi bulunmadığını bildiği iddia ediliyor. Yabancı havayolları sadece FAA tarafından verilen Operasyon Şartnamesi’nde listelenen havaalanlarına tarifeli uçuşlar yapabilir ve FAA, Lufthansa’nın bahsedilen uçuşları yaptığı havalimanlarının, bu listede yer almadığını iddia ediyor.

FAA’in iddialarını kapsayan uçuşlar:

  • 22 Mart 2018 ve 27 Mayıs 2019 arasında Airbus A340 ile karşılıklı olarak icra edilen yaklaşık 600 Frankfurt-San Diego uçuşu,
  • 28 Ekim 2018 ve 10 Nisan 2019 arasında Airbus A330-300 ve Boeing 747-400 ile karşılıklı olarak icra edilen 292 Frankfurt-Philadelphia uçuşu

Yapılan açıklamada Lufthansa’ya cevap hakkı için 30 gün süre verildi.

İlgili Haber | Lufthansa’da Gündem Grev

Lufthansa sözcüsü Boris Ogursky, konuyla ilgili olarak “Lufthansa’nın daima FAA ile tam işbirliği halinde olduğunu ve otorite ile iddia edilen konularda bir görüşme yapılacağını duyurdu. Lufthansa’nın küresel tüm havacılık yasaları ve düzenlemelerine bağlı olduğunun altını çizen Ogursky, FAA tarafından herhangi bir uçuşun güvenliğinin herhangi bir konuda tehlikeye atıldığına dair hiçbir iddianın olmadığını söyledi. Ogursky, yolcuların güvenliği ve emniyetinin, Lufthansa Grubu’nun en yüksek önceliği olmaya devam edeceğini belirtti.

Muhammed Yılmaz’ın Yorumu

Ortaya atılan iddialar, Lufthansa’nın kuralları bilerek çiğnediğini göstermesi ihtimaliyle oldukça çarpıcı. Eğer durum böyleyse, Almanlar bu eylemlerin sonuçlarından bir şekilde kurtulabileceklerini düşünerek mi bunu yaptı; yoksa bir şeyleri gerçekten atladılar mı bunu bilmiyoruz.

Öte yandan bu iddialar FAA için de büyük bir sorun niteliği taşıyor. Küresel dev bir havayolu şirketinin, anlaşmalar ve regülasyonları ihlal ederek ülkeye yaklaşık 1000 uçuş gerçekleştirmesine göz yumulması veya bunun gözden kaçırılmış olması, endüstrinin en önemli icra mekanizması ve düzenleyicisi olan FAA’in sorgulanmasını gerektirmez mi? Bir destinasyon veya havalimanına, yeni bir uluslararası uçuş başlatmak küçümsenecek bir olay değil. Peki bu süreçte FAA’in tek bir departmanı veya çalışanı bu sorunu fark etmedi mi?

Olayın nasıl sonuçlanacağı, Lufthansa’nın bahsedilen cezayı ödeyip ödemeyeceğini hep birlikte göreceğiz.

adbanner