Malta’da Bir Hypogeum

Dünyanın en iyi korunmuş, tarih öncesi devirlere uzanan alanlarından birine götürüyorum sizi.

Malta, güney Akdeniz’de 3 adadan oluşan bir devlet. Hypogeum ise tarih öncesi devirlere dayanan yeraltı mezarlıkları.

Dünyanın en “olağanüstü arkeolojik alanlarından biri” olan bir hypogeum, bu küçük Avrupa ülkesinde halka açıldı.

M.Ö. 4000 yılına tarihlenen Ħal Saflieni Hypogeum’u, yaklaşık 1,500 yıl boyunca bir yeraltı mezar odası olarak kullanılmış.

Yumuşak Globigerina kireç taşı oyularak oluşturulan koridor ve geçitler ile meydana gelen yer altı ağı Avrupa’nın bilinen tek Neolitik Çağ nekropolü.

Bilim insanları buraya 3 seviyede 6 binden fazla insanın gömüldüğünü söylüyor.
Burası ayinlerin yapıldığı bir tapınak olduğu için, kemiklerin ayinlerde kurban edilen insanlara ait olduğu ve ziyarete gelen insanların ölülere ait sesler duydukları iddia ediliyor.

Duvarlardaki oyuklar akustik efektin etkisini ve ekoyu artıyor. Bu inşa sistemi, yapının Bronz Çağı öncesine dayanması sebebiyle yüksek seviyede gelişmişlik göstergesi kabul ediliyor.

İzlanda, Lihtenştayn ve Norveç’ten sağlanan fonlar ile Haziran 2016’da Hypogeum, 1.2 Milyon dolar bütçeli bir tadilata girdi. Yeni bir çevre yönetim sistemi kuruldu. Hypogeum’un iç cephesindeki tabloların korunmasına yardımcı olmak için su şebekesinin yerinin değiştirilmesi bu kapsamda yapılan işlemlerden sadece ikisi.

Benzer bir çevresel kontrol 1990’lı yıllarda başlatılarak, günlük ziyaretçi sayısı 80 kişiyle sınırlandırıldı. Zira insanların varlığı, yağlı parmak izleri ve artan CO2 seviyesi sebebiyle zaman içinde hassas ortam bozulma tehlikesi ile karşı karşıya kaldı.

Gitmek isteyenler için önemli bir hatırlatma: Günde sadece 80 kişi girebiliyor. Giriş, yetişkinler için 39 Dolar, çocuklar için 17 Dolar, yaşlılar ve öğrenciler için 22 Dolar.

Giriş yapmak için haftalar veya aylar öncesinden rezervasyon yaptırmanız gerekebilir. Ancak yap(a)madıysanız bile, ziyaretçi merkezinde yeni hizmete alınan bir sanal gezi sayesinde, deneyimleyip etkilenmeniz de mümkün.

adbanner