Neden Sadece El Bagajı İle Seyahat Etmelisiniz?

Pek çok yolcu için, büyük bir bavul hazırlayıp onu tren istasyonlarında ve havaalanı terminallerinde sürüklemek, seyahat öncesinde ciddi bir stres kaynağı haline geliyor. Bu nedenle sadece bir parça el bagajı ile seyahat etmek, özellikle son yıllarda artan bir trend haline geldi.

Her yolcu veya her yolculuk için kabin bagajı ile seyahat etmek mümkün olmasa da, yolcular böylesi bir değişikliğin, genel seyahat deneyimi üzerindeki iyileştiri etkisini deneyimledikten sonra, mümkün olduğunca bagajlarını daha hafif hale getiriyor. Peki bagajın boyutunu küçültmek, kapasite dışında ne gibi farklar yaratabilir?

Ekstra Bagaj Ücretlerinden Tasarruf Edin

Yolcuların, sadece kabin bagajı ile seyahat etmeye verdikten sonra, eşyalarını valize sığdırma stresine girmelerine veya valizlerinin kilo sınırını aşacağından korkmalarına gerek kalmıyor. Bu karar yalnızca stresin azaltılması ile kalmıyor; ekstra bagaj ücreti ödemekten de kurtuluyor. Bazen düşük maliyetli havayolları ile seyahat ederken; ekstra bagaj ücreti, uçak biletine ödenen ücreti geçebiliyor.

Görsel: Sorbis | Shutterstock

Ayrıca, el bagajıyla seyahat etmek, uçağın altına bagaj göndermek gerektirmeyeceği için, yolcular bazı havayollarının ekstra check-in ücretlerinden de tasarruf sağlayabilir. Ülkeye ve ulaşım türüne bağlı olarak, taksi, tren veya otobüs şirketlerinin aldığı ek bagaj ücretlerinden de tasarruf edebilirsiniz.

Havaalanında Çok Daha Kolay Dolaşın

El bagajıyla seyahat etmek, her şeyin her zaman yolcunun yanında olmasını sağlar. Bu esneklik, yolcuların daha hareketli olmalarını ve dar alanlarda ağır valizleri sürüklemek zorunda kalmadan; istasyonlar ve terminallerde kolayca manevra yapabilmelerini sağlayarak onlara büyük kolaylıklar sunar. Büyük bagajları, kaldırım, tümsek, kasis veya engebeli yüzeyler üzerinden geçirmek de oldukça zor.

Görsel: Pixabay

Hem normal hem de yürüyen merdivenler, genellikle sadece el bagajı ile seyahat edenler için bir seçenek haline geldiği için, büyük valizi olan yolcular asansör beklemek zorunda kalıp, zaman kaybı yaşayabilir. Kabin bagajı ile seyahat ediyorsanız, valizi nereye ve nasıl koyacağınız konusunda endişelenmenize gerek kalmadan, terminaldeki tuvaletleri de çok rahat kullanabilirsiniz.

Seyahat Planınızda Beklenmedik Değişiklikler Stres Yaratmasın

Uçuş iptalleri ve seyahat planınızda yaşayabileceğiniz beklenmedik değişiklikler konusunda da yalnızca el bagajı ile seyahat etmenin avantajı büyük. Özellikle geçtiğimiz yıl, pandemi sonrası yoğun seyahat talebine, havalimanları ve havayollarının hazırlıksız yakalanması nedeniyle, terminallerdeki kaos ortamında pek çoğumuz tatsız deneyimler yaşadık.

Görsel: Delta Air Lines

Sadece el bagajı olan bir yolcunun, bu tür bir durumda, havaalanı terminalinde mahsur kaldığını varsayalım. Bu durumda, giysiler başta olmak üzere tüm malzemeler zaten elinizin altında. Bu yolcular, büyük valizlerini nasıl geri alabileceklerini dert etmeden, hemen başka bir uçuş için rezervasyon yaptırabilir veya kendine yeni bir konaklama yeri bulabilir.

Eşyalarınızın Nerede Olduğunu Her Zaman Bilin

Kayıp bagaj vakaları günümüzde oldukça yaygın. SITA’ya göre 2022’de gerçekleştirilen havayolu seyahatlerinde tam 26 milyon kayıp valiz vakası yaşandı. Korkunç! Valizinizi elinizin altında tutmak, nerede olduğunu bildiğiniz anlamına gelir ve kayıp bagaj fiyaskosu istatistiklerine bir yenisini ekleme ihtimaliniz azalır.

Görsel: CatwalkPhotos | Shutterstock

Son dönemde valizinizin nerede olduğunu, akıllı cihazlarınız üzerinden takip edebilmenizi sağlayan AirTag cihazlarının havacılıkta kullanımı ile ilgili tartışmalar da hararetleniyor.

Valiziniz Zarar Görebilir İçindekiler Çalınabilir

Şanslıysanız, uçak altına verdiğiniz valiz, indiğiniz havalimanında konveyörde sizinle yeniden buluşabilir. Ancak bu her zaman valizin veya içindekilerin zarar görmeden size ulaştığı anlamına gelmez. Son dönemde hasarlı bagaj konusunda yolcular tarafından yapılan şikayetlerin sayısında ciddi bir artış görülüyor.

Görsel: BublikHaus | Shutterstock

Havalimanlarında bagajların uçaklara yaptığı yolculuk, son teknolojiye sahip akıllı sistemlerle gerçekleştiriliyor. Ancak her şeye rağmen kaliteli ve pahalı valizlerin bile yırtıldığı, hasar gördüğü durumlar yaşanabiliyor. Yer hizmetleri görevlileri, yolcuların eşyalarını korumak için ellerinden geleni yapıyor olsa da  yüzlerce valiz, havalimanlarında römorklar içinde dolaşıp uçakların bagajına girip çıkarken, çeşitli olumsuz durumlar meydana gelebiliyor. İçinde kırılabilecek veya değerli şeylerinizin olduğu çantalarınızı yanınızdan ayırmamak daha mantıklı bir seçenek gibi görünüyor.

Daha önce başka bir içeriğimizde, valizinize astığınız ‘kırılabilir’ etiketinin, valizinizi ve içindekileri korumak konusunda gerçekten işe yarayıp yaramadığını incelemiştik.

Özetle, zamandan ve paradan tasarruf etmek, daha fazla esnekliğin tadını çıkarmak veya havaalanında beklenmedik şekilde bir gece geçirmek zorunda kalma senaryosuna hazırlıklı olmak istiyorsanız, yalnızca bir parça el bagajıyla seyahat etmek isabetli bir karar ve çok daha az stres demektir.

Kaynak: Simple Flying

adbanner