Oakland Havalimanı Neden İsmini Değiştirmeyi Düşünüyor?

ABD’nin Kaliforniya Eyaleti’nde bulunan Oakland Havalimanı, daha fazla yolcu ve havayolu çekme umuduyla ismini değiştirmeyi düşünüyor. Oakland yöneticileri, yakınlarındaki San Francisco Uluslararası Havalimanı’na dair farkındalığın çok daha yüksek olması ve bu yüzden rekabette geri kalmaktan muzdarip. Havaalanının yeni ismi için “Eastern San Francisco” ve “Oakland Franciscan Bay” isimleri öne çıktı. Yolculara, olası isim değişikliği hakkındaki görüşleri soruldu.

San Fransico’nun havalimanlarından biri olan Oakland International‘ın bugünlerde gündemi isim değişikliği. Port of Oakland Sözcüsü David DeWitt‘e göre, havalimanına yönelik farkındalık eksikliği, gelen yolcu talebini bastırıyor.

Oakland Uluslararası Havalimanı’nın, San Fransisco’ya yakınlığı ve eyalet genelinde giderek artan şirket ve konut varlığı da göz önüne alındığında, havalimanının, yolcu sayısı ve havayolu partnerlerini artırmaya çalışması şaşırtıcı değil.

San Fransisco Uluslararası Havalimanı’na (SFO) kıyasla sönük kalan OAK‘nin yöneticileri, gezginlerin çoğunun Oakland’ın haritadaki yerini gösteremeyeceğini ve bunun sonucu olarak San Francisco bölgesine gidip gelmek için, burayı alternatif bir seçenek olarak görmeyeceğini düşünüyor. “Oakland International” ismi, bu şehre gelmek isteyenler için alternatif bir seçenek olarak bu havalimanının düşünülmesini sağmayı yetmiyor gibi görünüyor. Dünyanın dört bir tarafında uçakla seyahat eden insanların en çok karıştırdığı havalimanları listesinde de Oakland’ın adı geçiyor. Gezginler Oakland ile Yeni Zelanda’nın Auckland Havalimanı’nı sıklıkla karıştırıyor.

Her ne kadar OAK’tan daha uzakta olsa da SFO, uzun süredir bölgenin ana uluslararası merkezi olarak hizmet veriyor. Paralel iniş ve kalkış yapılabilen dört pist, British Airways ve Emirates gibi havayollarının hergün Airbus A380 ile operasyon yapması gibi sebeplerle birleştiğinde, 2023’te 43 milyon yolcu sayısını aşması bekleniyor.

Oakland’ın kendisini şehre ve çevresindeki bölgelere açılan değerli bir rakip olarak pazarlama çabaları kapsamında, potansiyel isim değişikliği hakkındaki fikirlerini almak için 700 kişi üzerinde bir araştırma yapıldı.

Anketin katılımcılarına yöneltilen sorularından biri “Daha fazla yolcu ve havayolu çekme çabasının bir parçası olarak, Oakland Uluslararası Havaalanı’nın adını San Francisco Doğu Körfez Bölgesi’ni (San Francisco East Bay Region) yansıtacak şekilde değiştirmesi hakkında ne düşünürsünüz?” oldu. Katılımcıların, bu fikri, “çok uygun” ile “hiç uygun değil” arasında bir ölçekte derecelendirmeleri istendi.

Sosyal medya kullanıcıları tarafından önerilen isimler arasında “Eastern San Fransico” ve “Oakland Fransiscan Bay” yer alıyor.

Kullanıcılardan bazıları, uluslararası anlamına gelen ‘international’ ibaresinin, havaalanının daha fazla yolcu ve uçuş noktasını güvence altına aldığında gereksiz olacağını, bu yüzden değişikliğe oradan başlamak gerektiği düşüncesini paylaştı.

Nihayetinde, Oakland International‘ı pazarlamak ve ABD’nin Batı Yakası’ndaki diğer merkezlerle rekabet etme yeteneğini artırmak için, potansiyel bir PR kampanyasının temelleri atılıyor. Havalimanın konumunu ve adını, diğer rakiplerine göre daha iyi karşılayan bir IATA koduna sahip olması bir avantaj olarak gösteriliyor.

Baltimore Washington International için kullanılan BWI kodu, tıpkı Oakland gibi ismini aldığı havalimanını net bir şekilde yansıtıyor. Ancak, Louis Armstrong New Orleans Uluslararası Havaalanı için MSY kodu veya Calgary Havalimanı için YYC, Toronto Havalimanı için YYZ’yi ve Louisville Muhammed Ali Uluslararası Havalimanı için kullanılan SDF kodları bu durumun karşıt versiyonuna en iyi örnekler olarak öne çıkıyor. Bu kodlar değiştirilemeyeceği için, bu tür meydanların, pazarlama güçlerini artırabilmek için alternatif yollar bulması tavsiye ediliyor.

Oakland Uluslararası Havalimanı, ulaşım anlamında da oldukça kolayca erişilebilir durumda. Geniş ve ferah terminali, güçlü altyapısı, havayolları ve yolcular için cazip bulunan özellikler olarak gösteriliyor. Her yıl milyonlarca turistin ziyaret etmek istediği bir şehre hizmet etmeye devam ediyor. Şehrin ve bölgenin pazarlanması açısından Oakland Havalimanı’nın çok az etkisi olduğu düşünülüyor olsa da ikinci seçenek olmaya hep devam ediyor. Örneğin, Londra Heathrow da İngiltere’nin başkente hizmet veren diğer beş alternatif havalimanına rağmen, küresel havayolları için hep ilk tercih olmayı sürdürüyor.

adbanner