Olimpiyatların Düzenlendiği En Soğuk Şehir | Boarding Info

Written by 18:27 EN'LER - İLK'LER, Şehir - Ülke

Olimpiyatların Düzenlendiği En Soğuk Şehir

Güney Kore’nin PyeongChang şehri, 2018 Kış Olimpiyatları’na ev sahipliği yapıyor. Japon Denizi’nden sadece 50 mil içerde olmasına rağmen olimpiyatların gerçekleştiği en soğuk şehir olarak öne çıkıyor.

PyeongChang, 2003 yılında Kış Olimpiyatları için adaylık teklifini açıkladığında, birçok Koreli bile şehrin nerede olduğunu bilmiyordu. Güney Kore’nin fakir ve en çok izole edilmiş bölgelerinden biri olan Seul’un doğusundaki engebeli Taebaek Dağları’nın eteklerinde; Gangwon Eyaleti’nde bulunan şehir, Kore Savaşı sırasında ağır hasar görmüş. Savaştan sonra, Kuzey Kore ile Kore Tarafsız Bölgesi (DMZ) Gangwon eyaletini yarı yarıya bölüşmüş.

Marilyn Monroe, 1954 yılında bölgeyi ziyaret etmiş. Yakınlarda bulunan Inje’de bu ziyareti ölümsüzleştiren bir heykel bulunuyor.

İsminin Kuzey Kore’nin başkenti Pyongyang ile karıştırılmasından bıkkın olan şehrin yöneticileri, Pyongchang’u 2000 yılında “PyeongChang” olarak yeniden markalamış. İsminin yazılışında resmi olarak büyük harf kullanılan ilk şehir olma özelliği de yine PyeongChang’a ait.

Ancak yine de bu iki şehir karıştırılmaya devam ediyor. 2014 yılında, Kenyalı bir araştırmacı PyeongChang’daki Biyolojik Çeşitlilik Çalıştayı’na katılmak üzere Pyongyang’a bilet alınca; iner inmez Kuzey Koreli polisler tarafından tutuklanmış❗️

2018 Kış Olimpiyatları’na ev sahipliği yapan PyeongChang, bu yıl tarihinin en soğuk Şubat ayını yaşıyor. Sporcular, oyunlar esnasında sert rüzgarlarla mücadele ediyor. Organizatörler aşırı soğuk hava yüzünden oyunların başlangıcından bu yana programda sürekli değişiklikler yapmak zorunda kalıyor.

 

Isınmak için insanların cebinde taşıdığı “sıcak paketler”de kullanılan demir tozu bu yüzden adeta yok satıyor❗️

Kış Olimpiyatları tarihine baktığımızda, şimdiye kadarki en soğuk oyunlar rekoru, Norveç Lillehammer’da. 1994’teki oyunlar boyunca şehirde gece ortalama sıcaklık -25 santigrat derece olarak ölçülmüş. Oyunların açılış törenindeki soğuk havayı Norveçliler, ren geyiği için bile çok soğuk diyerek özetliyor.

PyeongChang’ın soğuk havası, 4 yıl önce Soçi’de yarışan sporcular için şok etkisi yarattı. Halbuki haritaya bakarsak, PyeongChang, Ekvator’a Rus şehri Soçi’den çok daha yakın.

PyeongChang, Japonya’nın Nagano şehrinin ardından, olimpiyatların düzenlendiği en güneydeki ikinci şehir. Kore kışları Sibirya’dan gelen kuru ve buz gibi rüzgarlarla soğuyor ve sonuç olarak, PyeongChang, 37 derece kuzey enlemindeki en soğuk yer durumunda.

Yapılan araştırmalar önümüzdeki yıllarda, iklim değişikliği ve küresel ısınma sebebiyle, kış olimpiyatlarını düzenleyen son 20 şehrin 9’unun çok daha sıcak bir hale geleceğini söylüyor❗️Yani bu şehirlerde yeniden kış olimpiyatları düzenlenmesi imkansız.

(Visited 493 times, 1 visits today)
Close
error: © Copyright Boarding Info