Orman Yangınlarında Kaç Sorti Uçuş Yapıldı?

28 Temmuz’dan bu yana Antalya ve Muğla’da devam eden orman yangınlarını söndürmek için tüm imkanlar seferber ediliyor. Orman Genel Müdürlüğü, yangına havadan müdahale eden hava araçlarının, 29 Temmuz-7 Ağustos döneminde, toplam 19 bin 140 sorti yaparak 75 bin ton suyla alevlerle mücadele ettiğini açıkladı.

Orman yangınları ile mücadelede havadan tespit ve müdahale büyük rol oynadı. İnsansız hava araçları ile dakikada 35 milyon dekar alan taranarak, yangınların ilk çıkış anı hızlı şekilde tespit edilmeye çalışılıyor. Alevler fark edildiği an, eş zamanlı olarak yangın yönetim merkezi ve müdahale araçlarına bu bilgi iletiliyor. Yangınlara ilk müdahaleler, genellikle havadan yapılıyor. Şu an ülkemizin güneyinde devam eden orman yangınlarında 9 İHA aktif görev yapıyor.

15 uçak ve 64 helikopter ile alevlerin havadan söndürülmesi için büyük bir savaş verilirken, hava araçları özellikle Antalya ve Muğla’da çıkan büyük boyutlu yangınlarda, gökyüzünde adeta mekik dokuyor.

Antalya’da 29 Temmuz-7 Ağustos dönemini kapsayan 10 günlük sürede orman yangınlarına müdahale için uçak ve helikopterler toplam 8 bin 744 sorti yaptı. Bunların 7 bin 528’ini helikopterler, 1216’sını ise uçaklar gerçekleştirdi. 10 günlük süreçte, Antalya’daki orman yangınlarına toplam 35 bin 410 ton su atıldı. Bunun 20 bin 900 tonu helikopter, 14 bin 510 tonu uçaklarla belirlenen noktalara döküldü.

Muğla’da ise aynı 10 günlük süreçte, uçak ve helikopterlerle orman yangınlarına müdahale sürecinde toplam 10 bin 396 sorti yapıldı. Bunların 9 bin 264’ü helikopterler, 1132’si uçaklarla gerçekleştirildi.

Bu süreçte Muğla’da yangınla mücadele için 39 bin 590 ton su, hava araçlarıyla alevlerin üzerine atıldı. Helikopterlerle 25 bin 240 ton su, uçaklarla 14 bin 350 ton su, alevlerin kontrol altına alınmasında kullanıldı.

Böylece her iki ilde çıkan orman yangınlarına müdahalede toplam 19 bin 140 sorti yapılırken 75 bin ton su atılmış oldu. Buralardaki sorti sayılarına bakıldığında günlük ortalama 56 ile 2,5 ton su taşıyabilen helikopterler öne çıktı.


İlgili Haber | Yangın Söndürme Uçaklarının Attığı Kırmızı Sıvı Ne?


İlgili Haber | Türkiye’nin Yangın Söndürme Uçağı Var mı Yok mu?


İlgili Haber | Yangınla Mücadelede Türkiye’ye Hangi Ülke Kaç Uçak Gönderdi?


İlgili Haber | Dünya’nın En Büyük Yangın Söndürme Uçağı

adbanner