Pandemiden Kaçmak İçin Uçakta Evlendiler

23 Mayıs 2021’de Hindistanlı SpiceJet Havayolları’na ait Boeing 737-800, ülkenin güneyindeki Madurai Havaalanı’ndan (IXM) kalkış yaptı. 1 saat 36 dakikalık bir uçuşun ardından uçak aynı havalimanına teker koydu. Bu ilginç uçuşun sebebi bir düğündü!

Hindistan’da Covid-19 salgınının ulaştığı korkunç boyut nedeniyle, düğünler, en fazla 50 katılımcı ile kısa bir süre gerçekleştirilebiliyor. Ancak evlenecek çift, bundan daha fazla misafirin düğününe katılmasını istediği için, çareyi bir uçak kiralamakta buldular. Bu fikir, pervasız çiftin, Covid-19 kısıtlamalarını aşmasını sağlayacak, aile üyeleri ve en yakın arkadaşlarından 161 kişinin, düğüne davet edilmesine olanak tanıyacaktı.

SG9022 sefer sayılı uçuş için Madurai’den kalkan uçak, güneybatıya doğru uçtu. Daha sonra, Madurai’ye geri dönmeden önce, çiftin nikahının kıyıldığı anlarda, Kashi Vishwanathar Tapınağı’nın üzerinden geçti.

Tahmin edilebileceği üzere, uçakta maske-mesafe gibi birçok kural çiğnendi. Hindistan’da uçak içinde fotoğraf çekme yasağı da dikkate alınmadı.

Havacılık otoritesi düğün için mürettebatı suçladı!

Hindistan Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’nün, havayolunu, bu uçuşta görev yapan mürettebatın işten çıkarılması ve protokollere uymayanlar için de gerekli makamlara şikayette bulunmaya zorladığı iddia ediliyor.

Uzmanların görüşü ise suçun havayolunda olduğu yönünde. Uçak kiralama talebinin tam olarak nasıl yapıldığının araştırılması gerektiğini düşünen uzmanlar, düğün için havalimanına gelen insanların kıyafetlerinden bile, durumun anlaşılabileceğini ve böylece uçak kalkmadan duruma müdahale edilebileceğini savunuyor. Uçucu ekibin düğünü durdurmaya çalışsa, bunun konuklar tarafından pek hoş karşılanmayacağı da kesin.

SpiceJet, geçtiğimiz hafta da, negatif sonuçlu PCR testi ibraz edemedikleri için, Hırvatistan’da geceyi uçakta geçirmek zorunda kalan uçucu mürettebatı ile gündeme gelmişti.


İlgili Haber | Uçakta Düğünlerin Vazgeçilmez Havayolu!

adbanner