Qantas Sunrise Projesi İçin A350-1000’i Seçti!

Qantas, Sunrise projesi için Airbus A350-1000’i seçti. Dünyanın en uzun non-stop ticari seferlerini başlatmaya hazırlanan Qantas, bu ultra-uzun menzilli seferlerde Boeing 777X ve Airbus A350-1000 arasında seçim yapmaya çalışıyordu.

2023’ün ilk yarısında Avustralya’nın doğusundaki şehirleri Londra ve New York’a aktarmasız şekilde bağlayabilmek için Boeing ve Airbus’tan gelen uçak önerilerini değerlendiren havayolu A350-1000’e yakın olduğunu duyurdu. Daha önce 2019 sonuna kadar nihai kararını açıklayacağını duyuran havayolu uçuşların başlatılıp başlatılmayacağı ile ilgili karar için Mart ayını beklemeye kara verdi.

Bir Bakışta | Sunrise Projesi’nin Hedef Destinasyonları

Karar vermeden önce 12 uçaklık sözleşme şartlarının hazırlanması için Airbus ile yakın bir çalışma başlatılıldı. Airbus, A350-1000 uçaklarına ilave bir yakıt tankı ekleyerek “maksimum kalkış ağırlığını arttıracak” böylece Qantas’ın bu seferleri yapabilmesi için gereksinimleri karşılanacak. Proje için 12 uçak almayı düşünen Qantas liste fiyatı 366 Milyon Dolar olan uçaklarda yüzde 50’ye yakın indirim istedi.

İlgili Haber | Nonstop Uçulmayan Yer Kalmayacak

Qantas, pilotlarla anlaşmaya varmanın “Sunrise Projesinin hayata geçirilmesi için son engel olduğunu duyurdu. Pilotlarla görüşmeler devam ediyor ve havayolunun pilotlara maaş artışı önerdiği biliniyor. A350 ve A330 filolarında uçan pilotların bu uçuşları dönüşümlü olarak yapmaları isteniyor.

İlgili Haber | 12 Gün Süren Uçuş Nasıl 17 Saate İndirildi?

Qantas, Avustralya Sivil Havacılık Güvenliği Otoritesi ile “21 saate kadar varabilecek uzun mesafeli uçuşlar için gerekli olan mevcut [mürettebat] operasyon sınırlarının uzatılmasını onaylamak için“ son aşamaya geldi. Havayolu Sunrise uçuşları için herhangi bir yasal engel görünmediğini duyurdu.

İlgili Haber | New-York-Sidney: 19 Saat 16 Dakika

Qantas CEO’su Alan Joyce, “A350 fantastik bir uçak ve Airbus ile masadaki anlaşma bize ticari açıdan, yakıt verimliliği, işletme maliyeti ve müşteri deneyiminin mümkün olan en iyi kombinasyonunu veriyor” dedi. “Uçağın, Sunrise projesi için doğru seçim olduğunu belirten Joyce, eğer istersek diğer uzun mesafeli rotaları da hayata geçirmek için ekonomik olarak en doğru seçimin A350-1000 olduğunu açıkladı.

İlgili Haber | Londra-Sidney Arasında Rekor Uçuş 19 Saat 19 Dakika

adbanner