Rota Rehberi (15-21 Kasım 2021)

Qatar Airways, Orta Asya’ya Uçmaya Başladı

Kazakistan’ın en büyük şehri Almatı, artık Pazartesi ve Cuma günleri Qatar Airways uçuşlarıyla Doha’ya non-stop bağlanıyor. 132 koltuklu Airbus A320’ler ile icra edilen QR391 sefer sayılı uçuşlar, Doha’dan 00:55’te başlıyor. Yerel saatle 08:15’te sona eriyor.

Uçak bütün günü yerde geçirdikten sonra saat 21:55’te QR392 sefer sayılı dönüş uçuşu için havalanıp saat 00:10’da Doha’ya teker koyuyor. Bağlantılı uçuşlar ve aynı mürettebatın geri dönebilmesi için uçuşlar bu şekilde planlanıyor. Almatı, Qatar Airways’in Orta Asya’daki tek varış noktası durumunda. 2019’da Almatı-Doha pazarının 5.000’den az yolcusu bulunuyordu.

Bahamalar Virgin Atlantic’in Uçuş Ağına Yeniden Katıldı

20 Kasım’da Londra Heathrow’dan Nassau’ya uçuşları başlatmasının ardından artık Virgin Atlantic, bir başka Karayip destinasyonunu daha uçuş ağına ekledi. Boeing 787-9 uçaklarıyla haftada iki kez gerçekleştirilecek Bahamalar uçuşları, Heathrow-Nassau-Montego Bay-Nassau-Heathrow rotasında icra edilecek. Bu uçuşlar için İngiltere’den 09:35’te ayrılan uçak, ertesi gün 10:35’te geri dönüyor.

Bahamalar’a en son Virgin tarafından Haziran 2005 ile Temmuz 2007 arasında Gatwick’ten Boeing 747-400 uçaklarıyla hizmet verilmişti. Havayolu, yüksek premium eğlence seyahati isteyen yolcu talebi nedeniyle Londra’dan Nassau’yu uçuşları yeniden başlattı. Bu rotada, British Airways’in haftalık altı uçuşuyla rekabet edilecek.

Air Tanzania Zambiya Uçuşlarına Başladı

Tanzanya’nın en büyük şehri olan Dar Es Salaam’a 832 mil (1.339km) uzaklıktaki Zambiya’nın Ndola şehri arasında uçuşlar bir kez daha başladı. Air Tanzania uçuşları, 12 Business ve 120 ekonomi olmak üzere toplam 132 koltuklu A220-300 ile haftada üç kez gerçekleşiyor.

Bu rotada daha önce 2008 yılının Mart-Ekim ayları arasında Zambiya Havayolları uçmuştu. Ardından Interair, Ağustos 2014 ve Ekim 2015 arasında bu rotada yolcu taşıdı.

St Augustine-Newark Uçuşları Başladı

St. Augustine, Florida’nın en az dikkat çeken havalimanıdır. Jacksonville ve Daytona Beach arasında yer alan Northeast Florida Bölgesel Havalimanı, ilk kez bir uçuşa ev sahipliği yapmaya başladı. Havalimanındaki tek uçuş, Elite Airways tarafından Pazartesi ve Cuma günleri Newark’a yapılıyor. Newark Melbourne-Newark-St Augustine-Newark-Melbourne rotasında gerçekleşen uçuşlarda, 90 koltuk kapasiteli N900EA tescilli CRJ-900 kullanılıyor.

St Augustine, bir saat içinde Florida’nın en yüksek ortalama gelirine sahip, 1,4 milyon insana ulaşılabilen bir konumda. Merkeze Jacksonville Havaalanı’ndan daha yakın olan bu meydan, tarih, golf, yemek ve plajlarıyla ilgi çekici bir havzada yer alıyor. Özellikle Kuzey ve kuzeydoğu ABD’den güçlü bir yolcu popülasyonuna sahip.

Spirit, 12 Rotada Yeniden Uçmaya Başladı

Miami başta olmak üzere çeşitli ABD havalimanlarından yapılan uçuşları desteklemek için Spirit, 12 yeni uçuş rotası açtı. Milwaukee’den, Fort Lauderdale, Fort Myers, Phoenix ve Tampa’ya günde bir kez uçulacak. Ayrıca St Louis’den haftada üç, Louisville ve Manchester’dan haftada iki ve LaGuardia’dan haftada bir uçuş yapılacak. Phoenix’e ise çevresel kurallara ait gereksinimleri karşılamak için yalnızca cumartesi günleri uçulacak.

Milwaukee’deni başlatılan yeni uçuş rotaları, özel atıştırmalıklar, ilk uçuşa özel düzenlenen sertifikalar ve çeşitli eğlencelerle kutlandı. Havaalanı Müdürü Brian Dranzik, “Bu kadar çok yolcunun, Spirit’in düşük ücretleri ile yeni destinasyonlara uçacağını görmek harika. Onları burada görmekten dolayı çok heyecanlıyız.” dedi.

Allegiant 31 Yeni Rota Açıyor

Geçtiğimiz hafta, yaklaşık 31 rota Allegiant’ın uçuş ağına katıldı. Allegiant, üç adet A320 uçağını konuşlandırarak yeni bir base oluşturduğu Teksas’ın başkenti Austin’den (Amarillo, Louisville, Orange County, Palm Beach, Provo, Punta Gorda, Sioux Falls, Springfield (MO) ve Tulsa) olmak üzere dokuz yeni uçuş başlatıldı. Allegiant, Ekim 2013’te Austin’den uçmaya başlamıştı.

Geçtiğimiz hafta Allegiant ayrıca, Washington Dulles Havalimanı’ndan da ilk kez uçmaya başladı. Bu meydandan haftada iki kez Jacksonville’e uçulacak. 18 Aralık’tan itibaren yine haftada iki kez Sarasota’ya da uçuşlar başlayacak. Allegiant, Phoenix-Mesa’dan altı ve Palm Springs’ten dört yeni rotayı da uçuş ağına ekledi.

Alaska Air, Seattle ve Los Angeles’tan Belize’ye Uçacak

Alaska Havayolları Belize’yi uçuş ağına ilk kez eklemekle kalmadı. Aynı zamanda Seattle’dan 2.821 mil (4.539 km) uzaklıktaki Belize uçuşları, şirketin uçtuğu en uzun rota ünvanını ele geçirdi. 19 Kasım’da başlatılan ve yaklaşık altı buçuk saat süren uçuşlar, Cuma ve Cumartesi günleri gerçekleştiriliyor. 2019 yılında, Seattle ve Belize City arasında yaklaşık 14.000 yolcu trafiği vardı.

Aynı gün Alaska Havayolları ayrıca Los Angeles-Belize City uçuşlarına da başladı. Havayolu bu rotada haftada dört uçuş yapacak. Aynı rotada Aerican Airlines’ın da haftada bir uçuşu var. United da yine haftada bir olmak üzere Aralık ayı ortasında bu rekabete katılacak. Bu kış sezonunda bu rotada 105 uçuş yapılacak. Bugüne kadar bu rotada en çok 2019 kış sezonunda sadece 15 uçuş yapılmıştı.

Spirit, Miami’den 19 Yeni Uçuş Yapacak

Uçuş ağına Ekim ayında Miami’den dokuz yeni rota ekleyen Spirit, geçtiğimiz hafta 19 yeni rota daha ekledi. Miami’den uçuş başlatılan destinasyonlar: Barranquilla, Boston, Cali, Chicago O’Hare, Cleveland, Comayagua, Dallas DFW, Denver, Detroit, Hartford, Houston IAH, LaGuardia, Las Vegas, Myrtle Beach, Orlando, Philadelphia, Raleigh Durham, San Juan ve San Pedro Sula.

Ocak ayında, Spirit, Miami’nin en büyük ikinci havayolu olacak. Üstelik bunu, meydandan yapılan uçuşların tümü için satılık toplam koltukların ‘sadece’ %5,5’lik payı ile başaracak. American Airlines’ın Miami’de çok büyük bir hakimiyeti var. Spirit, Miami’den 305.000 koltuk arzı sunacak. Havayolunun faaliyet gösterdiği en büyük havalimanı Fort Lauderdale’de sunduğu koltuk kapasitesi ise 925.000…

adbanner