Ryanair CEO’su O’Leary Boeing’i Neden Tehdit Etti?

Ryanair patronu Michael O’Leary, Boeing’in bu yıl teslim etmeyi planladığı uçak sayısını azalttığını açıklamasının ardından, ABD’li imalatçıya “kendisine çeki düzen vermesini” söyledi.

25 Ekim 2023’te açıklanan yılın üçüncü çeyreğine ilişkin mali sonuçların ardından Boeing yönetimi, yıl başında hedef olarak belirlenen 400-450 dar gövdeli uçak teslimatının yerine; 375-400 arasında 737 teslim etmeyi beklediklerini duyurdu.

O’Leary The Telegraph’a verdiği demeçte, “Boeing, artık kendini toparlayarak, harekete geçmeli ve bu uçakları zamanında teslim etmeye başlamalı. Boeing’e büyük sempatim vardı. MAX uçakları iki yıl boyunca yerde beklemek zorunda kaldı. Ama bu iki yıl önceydi.” ifadelerini kullandı.

Eylül 2023’te Ryanair, sonbahar ve kış tarifelerindeki uçuş kesintilere gerekçe olarak, Boeing’in 737 MAX uçaklarının teslimatındaki gecikmeleri göstermişti. Havayolu, Boeing’in Eylül – Aralık 2023 döneminde bekledikleri 27 uçağı tedarik edemeyecek olması nedeniyle operasyonların azaltıldığını duyurmuştu. Gecikmelere yanıt olarak Ryanair, Ekim – Aralık 2023 döneminde, yalnızca 14 uçak teslim almayı beklediklerini açıkladı.

O’Leary, Eylül 2023’te verdiği bir demeçte: “Boeing ile düzenli diyalog halindeyiz ve öncelikli hedefimiz, sözleşme koşullarına uygun olarak, 57 adet 737 uçaklarının tamamının Mayıs 2024’ün sonuna kadar teslim edilmesini sağlamak.” ifadelerini kullanmıştı.

Ryanair tarafından 9 Mayıs 2023’te yapılan bir açıklama ile 2027 – 2033 arasında teslim alınmak üzere 150 yeni Boeing 737 MAX 10 sipariş edildiği ek olarak da 150 adet opsiyonlu sipariş verildiği doğrulandı.

Ch-aviation.com verilerine göre havayolu 84 adet 737 MAX 8200 uçağının teslimatını bekliyor.

O’Leary, The Telegraph’a yaptığı açıklamada bu konuyla ilgili olarak: “Bu teslimatları hızlandırmak için Boeing ile çalışıyoruz. Ancak bizim için en büyük sorun, Nisan ayı sonuna kadar beklediğimiz 57 uçağı teslim alamayacak olmamız. Onları Haziran sonuna kadar almayı umuyoruz. Ancak teslimatlar Temmuz veya Ağustos ayına sarkarsa, o zaman bizim için çok geç olacak. Almaktan vazgeçeceğiz” ifadelerini kullandı.


İlgili İçerik | İklim Aktivistleri O’Leary’e Neden Pasta Fırlattı?

adbanner