Santorini'ye Dair Bilinmeyen Gerçekler | Boarding Info

Written by 17:07 Destinasyon, SEYAHAT

Santorini’ye Dair Bilinmeyen Gerçekler

Getty Images

Dünyanın en romantik ve Yunanistan’ın en özel adalarından biri olan Santorini’yi ziyaret etme ayrıcalığına sahip olsanız da olmasanız da , sosyal medya sayesinde muhtemelen neye benzediğini biliyorsunuzdur. Bozulmamış kumsalların üzerinde yer alan beyaz badanalı taş evlerin gözlediği canlı mavi denizin fotoğrafları sürekli olarak dünya genelinde paylaşılıyor.

Ancak, dünyadaki diğer pek çok yeri gibi, Santorini de bu fotoğraflarda gördüğümüzden çok daha fazlası aslında. Adanın ilginç tarihsel gerçekleri, coğrafi özellikleri ve sadece yerlilerin bildiği bazı güzellikleri var.

İşte, dünyanın en çok beğenilen (veya en çok fotoğraflanan) adalarından biri olan Santorini’ye dair az bilinen bazı gerçekler:

Adada Her Yer Mavi Çatı mı?

Santorini’ye dair tüm fotoğraflarda aynı parlak mavi çatılara rastlıyorsunuz. Bu da size, tüm adanın onlarla dolu olduğunu düşündürüyor.. Gerçekte, bu fotoğrafların hepsi aynı manzaraya dair çekilen fotoğrafların farklı varyasyonları. Adadaki Oia kasabasında bu en ünlü mavi çatıları bulabilirsiniz. Adanın tamamına hakim bir anlayış değil.

Atlantis Santorini’de mi?

Birçok kişi, Santorini’yi çevreleyen suların altında kayıp şehir Atlantis’teki efsanevi kalıntıların gömülü olduğunu ve kendisinin bunları bulabileceğine inanıyor. Şuanda turistlerin en uğrak noktalarından bir olan ada, bir zamanlar birçok kaşifin Atlantis’i arama çalışmalarının merkeziydi. İki destinasyonun hikayeleri tuhaf bir şekilde birbirine benziyor. Santorini de binlerce yıl önce bir dizi patlamayla harap oldu. Atlantis halkı da tüm şehirle birlikte tanrıları kızdırdıktan sonra denizin dibine battı. İnancınız ne olursa olsun, belki Santorini’de kayıp cenneti siz bulursunuz.

Otelinize Ulaşmak Saatler Sürebilir

Santorini merdivenlerle dolu. Hem zamana karşı direnebilen hem de en iyi manzaraya sahip yapılar genellikle ziyaretçileri ağırlayan oteller durumunda. Hal böyle olunca odanıza ulaştığınızda kendinizi yere bırakmanız çok olası. Bu yüzden pek çok otelin misafirleri, adanın girişindeki turist merkezine personel göndererek eşyalarınızı taşımanıza yardım ediyor. Yani hazırlıksız giderseniz, otelinize ulaşmak bir kaç saatinizi alabilir.

Tsunaminin Etkileri Hala Var

Bir zamanlar Girit’e yakın olan ve şu anda bir takım ada sisteminin parçası haline gelen Santorini’de yaşanan süper tsunaminin bazı etkilerini bugün hala görmek mümkün. Bilim adamları kısa süre önce su yüzeyinin 65 feet yani 20 metre altında, çakıl taşları, kayalar ve aynı yöne yönelmiş organizmalardan oluşan bir deniz dibi tabakası keşfetti. Bu keşif, çok hızlı bir şekilde bölgeden geçen güçlü su akımlarını kanıtlıyor.

Santorini Volkanik Bir Kaya

Santorini, aslında Dünya tarihindeki en büyük volkanik patlamalardan biri olan Minos Eruption’un bir sonucu. Santorini ve çevredeki adalar, birkaç yüz bin yıl süren bir dizi patlamadan sonra ortaya çıktı. Santori’nin oluşum sürecinde, orijinal yanardağ patlıyor, ardından
yavaş yavaş magma ile dolup yepyeni bir yanardağ oluşturuyor; ardından o da patlıyor ve bu süreç defalarca tekrar ediyor. Ortaya çıkan adalar da volkanik patlamalarda ortaya çıkan kayalar oluyor.

İlk Santorinililer Mağarada Yaşıyordu

Hava şartlarına en iyi şekilde uyum sağlayabilmek için ilk Santorini yerlileri olan Santorinyalılar adanın volkanik duvarlarının içinde evler inşa edip buralarda yaşardı. Modern yapıların bazılarında hala bu gelenek devam ettirilmeye çalışılmış. Hatta bir kısım otel bu şekilde hizmet veriyor ancak binlerce yıl öncesine göre çok daha lüksler.

Volkanik Arazi Müthiş Şarabı Ortaya Çıkarıyor

Adanın volkanik arazisi, tarım için ilginç bir ortam sunuyor. Adadaki yerel şaraplar, eşsiz tadı ile artık dünya çapında ün yapmış durumda. Santorini’deki toprak yapısı “aspa” olarak adlandırılıyor. Volkanik kül, ponza taşı, küçük katılaşmış kum ve lav parçalarından oluşuyor. Bu kombinasyon, toprakta yetişen ürünlerin pek çoğu için uygun olmasa da mineral açısından zengindir. Adada yağış çok az olduğu için üzümleri üretmek ve dolayısıyla şaraplar elde etmek nispeten zordur. Yağmurun yanı sıra, deniz sisi denilen meteorolojik fenomen nedeniyle ürünler havadaki bir karışımdan nem alırlar.


İlgili Konu | En İyi Şarap Destinasyonları


Santorini Gizli Bir Kaplıca Cenneti

Tüm adanın volkanik bir kaya olduğunu göz önünde bulundurarak aslında bunu tahmin etmek zor değil. İzlanda’nın şifalı kaplıca ve lagünleri kadar iyi bilinmese de Santorini de aslında bir kaplıca cenneti. Adanın canlı mavi sularından bulanık kahve rengi sularına kadar şifalı sularından faydalanmak mümkün.

(Visited 614 times, 1 visits today)
Close
error: © Copyright Boarding Info