Singapur En Uzun Menzilli Uçağını Teslim Aldı

Singapur Havayolları, dünyanın ilk ultra uzun menzilli Airbus A350 uçağını teslim aldı. Artık non-stop havayolu seyahatlerde yeni bir sayfa açılıyor.

Airbus fabrikasından 220 seri numarası ile (MSN220) çıkan  uçak havayolunun filodan çıkardığı A340-500’lerinden biri ile aynı tescili aldı. (9V-SGA) Yaklaşık 18 bin kilometre menzile sahip olan ve 20 saatten daha uzun süre non-stop uçabilen A350-ULR, en uzun menzile sahip uçak listesinde zirveye oturdu.

A350 ULR’nin değiştirilmiş yakıt sistemi, mevcut A350-900 uçaklarındaki yakıt hacmini 24.000 litre artırarak 165.000 litreye çıkardı. Böylece ek yakıt tanklarına ihtiyaç duyulmadan uçağın menzili ciddi şekilde uzatılmış oldu. Uçak üzerinde ayrıca, genişletilmiş kıvrık kanat uçları (winglet) da dahil olmak üzere bir dizi aerodinamik geliştirme yapıldı. Bu sayede yakıt tüketimi ve buna bağlı olarak zararlı gaz emisyonlarında yüzde 25’e varan iyileştirme sağlandı.

Uçuş esnasında yolcu ve mürettebat konforunu da eksiksiz olarak sunacak uçağa, Rolls-Royce Trent XWB motorları güç veriyor. Müşterisine daha düşük bakım maliyeti sunan uçak, muadillerine göre çok daha sessiz. Kabinde ayrıca yeni havalandırma ve ışıklandırma sistemleri de yer alıyor.

Uçak, Airbus’tan sipariş edilen 7 A350-ULR modelinin ilki. Singapur Havayolları bu özel uçaklar için sipariş veren tek havayolu şirketi durumunda. Havayolu bu uçakları Singapur (SIN) ile New York- Newark (EWR) uçuşlarında 11 Ekim 2018 tarihinden itibaren kullanmayı planlıyor. Bu hat hizmete girdiğinde aynı zamanda dünyanın en uzun menzilli non-stop uçuşların listesinin zirvesine oturacak. 16.700 kilometre uzunluğa sahip güzergahta uçuşların 18 saat 45 dakika sürmesi bekleniyor.

Uçaklar daha sonra 2 Kasım 2018’de başlayacak Singapur-Los Angeles hattında kullanılmaya başlayacak. Filoya diğer ultra uzun menzilli A350’lerin katılmasıyla birlikte şirketin Singapur-San Fransisco uçuşları da güçlendirilmiş olacak. 2018’in sonuna gelindiğinde, Singapur Havayolları, Singapur ile ABD’yi haftada 27 non-stop uçuş ile birbirine bağlamış olacak.

Ultra uzun menzilli A350 uçakları benzersiz bazı kabin içi özelliklere de sahip. Uçakta ekonomi kabini bulunmuyor. Toplam 161 yolcu taşıyan uçağın business sınıfında 67 ve Premium ekonomi koltuğunda 94 koltuk bulunuyor.

Ultra uzun menzilli A350, böylece Singapur Havayolları filosundaki 22’nci A350 uçağı oldu. Havayolunun A350 uçakları için toplam 67 siparişi bulunuyor.

Uçak dün Fransa’nın Toulouse şehrinden havalandıktan sonra yaklaşık 16 saatlik bir uçuşun ardından Singapur’a teker koydu. Normal rotanın dışında daha uzun bir rota üzerinden Singapur’a uçulmasının sebebi, Singapur Havayolları pilotlarının uçağı bir süre test etmek istemeleri olarak açıklandı.

adbanner