Sporcuların Başarısında Uçuşların Şaşırtıcı Etkisi

Bazı sporcuların neden diğerlerinden daha fazla kazanma ihtimalinin olduğunu merak ediyorsanız, sürpriz bir cevap duymaya hazır olun. Yapılan araştırmalar, seyahat şekillerinin, sporcu performanslarını büyük ölçüde etkileyebileceğini ortaya çıkardı.

Bazı spor takımlarının tek bir sezonda 370.000 km’nin üzerinde uçması gerekir ve bu seyahatler sırasındaki rahatlığa bağlı olarak, evlerine bir şampiyonlukla dönme şanslarını yüzde 60 oranında artırabilmek mümkün.

NBA oyuncuları üzerinde yapılan bir çalışma, takımın maçtan önce üç farklı zaman dilimini geçmesi gerektiği seyahatlerin ardından; performans düşüklüğü yaşamasının daha muhtemel olduğunu gösterdi. Bu sorunu çözmek için NBA takımlarının çoğu, oyuncuların konforunu artırabilmek için, charter uçuşlara izin veren havayolları ile özel anlaşmalar yaptı. Çalışma, seyahat konforunu artırmanın, sporcular üzerinde zaman ve enerji tasarrufu gibi olumlu sonuçlara yol açtığı gözlenirken; sporcuların oyuna zihinsel olarak daha hazırlıklı olmalarına yardımcı olduğunu gösterdi.

İlgili Haber | Ülkeler Dünya Kupası İçin Rusya’ya Hangi Uçaklarla Geldi?

Charter uçuşlar, spor takımları için son derece elverişlidir. Çünkü sporculara, seyahatlerde ekstra bir sorun yaşamadan veya check-in sırasında uzun süre sırada beklemeden hedeflerine gidebilme olanağı verir. Sporcular uçuş gecikmeleri konusunda endişelenmek zorunda kalmaz. Charter jet tarifeleri müşterinin isteğini tam olarak karşılar. Fazla mesai yani programların aksaması, sporda olağan bir durumdur ve havayollarının tarifeli seferlerinde, bu tip durumlarda uçuşları geciktirme esnekliğine sahip olmak mümkün değil.

Charter uçuşlar ile uçmak aynı zamanda sporcuların maçlara daha iyi hazırlanmasına ve zamanlarını verimli bir şekilde kullanmalarına yardımcı olabilir. Bazı insanlar uçuşların, istirahat etmek ve film izlemek; bir başka deyişle zaman öldürmek için kullanıldığını düşünseler de, hokey efsanesi Bruin başta olmak üzere, çeşitli spor takımları, rakiplerinin maçlarını incelemek; onların güçlü ve zayıf yönlerini analiz etmek için uçuştaki zamanı kullanır.

Bir diğer güzel örnek EuroLeague. Takımların çoğu, ticari uçuşları ulaşım şekli olarak kullanıyor, ancak seyahatlerinde özel uçuşları kullanan birkaç kulübün daha iyi performans gösterme eğiliminde olduğu ortaya konuldu. Litvanya’nın güçlü ekiplerinden Zalgiris Kaunas, yoğun maç trafiğinde, dünyanın farklı yerlerinde maçlar için çok fazla zaman ve enerji harcıyordu.

Takımın performansını arttırmak için, seyahat şeklinin değiştirilmesine karar verildi ve sonuçlar şok edici oldu. Zalgiris, 2017-2018 EuroLeague sezonunda, tam 18 maç kazandı; 2015-2016 sezonunda ise sadece 7 maç kazanmıştı. Bu keskin değişim,  Zalgiris’in KlasJet ile özel bir anlaşma imzalaması ve Boeing 737’nin Business class sınıfında uçmaya başlanılmasının ardından geldi. Bu süreç, Zalgiris’in Avrupa basketboluna hakim olduğu 1999 sezonundan bu yana Litvanyalı ekibin en iyi performansıydı.

Zalgiris koçu Sarunas Jasikevicius: “EuroLeague yönetimi, bu yıl, ligdeki takım sayısını 16’dan 18’e yükseltti. Ligin genişlemesi, her zamankinden daha fazla maç yapacağımız anlamına geliyor. Bu da maçlardan önce uygun şekilde dinlenebilmenin ne kadar önemli olduğunu ortaya koyuyor. Basketbol, ​​Litvanya’daki ikinci din gibidir ve mümkün olan en iyi performansı verdiğimizden emin olmak için elimizdeki her şeyi yapmaya çalışıyoruz” diyor.

“Takımın ne kadar zor antrenman yaptığını ve basketbol oyuncularının ne kadar uzun olduğunu göz önünde bulundurmak, konfor ve stratejiyi geliştirmek için ekstra zaman şart. Basketbolda her detayın önemli olduğuna ve özel bir uçakla uçmanın daha iyi performans göstermemize yardımcı olduğuna inanıyorum” diye ekliyor

Konfor, dinlenmek için ekstra zaman, havaalanında sıra beklememek ve stressiz bir yolculuk… Bunların hepsi sporcuların performansında ciddi bir fark yaratıyor. Özel bir uçakla seyahat etmek, sadece pratik olduğu için değil aynı zamanda sporcuların ve takımların kariyeri için de faydalı olması nedeniyle akıllı bir yatırım olabilir.

İlgili Haber | Emiliano Sala’yı Ölüme Götüren Kaza

Muhammed YILMAZ

adbanner