Süpersonik Uçak Boom Overture Nerede Üretilecek?

ABD’li Boom şirketi, ses hızının 1,7 katı hıza ulaşabilecek olan (süpersonik) iş jeti Overture uçaklarının üretimi için, Kuzey Carolina’da yeni bir “süper fabrika – superfactory” inşa edecek.

Boom Supersonic, Overture iş jetini konseptten gerçeğe dönüştürmek için bir adım daha atıyor. Colorado merkezli şirket, Greensboro’da Piedmont Triad Uluslararası Havalimanı yanında bir “Superfactory” inşa edeceğini açıkladı.

Hedef, bu yıl içinde havaalanının hemen yanındaki 26 hektar arazide, fabrikanın temelini atmak. Yapılacak yeni fabrikanın, bölgenin diğer uçak üreticileri ve 1. kademe uçak tedarikçileri ile birlikte güçlü bir yetenek havuzu oluşturması hedefleniyor.

62 metre gövde uzunluğuna sahip Overture, 65 – 88 arasında yolcu taşımak üzere tasarlandı. Sürdürülebilir havacılık yakıtı ile uçma yeteneğine sahip olacak uçak, 7.800 km menzile, 18,5 km seyir irtifasında uçabilecek.

Ses hızının 1,7 katı hızda (Mach 1.7) uçabilecek uçağın hızı, birçok ticari yolcu uçağının ulaştığı hı değerinin yaklaşık iki katıdır. Tokyo’dan Seattle’a, günümüzde bir ticari yolcu uçağıyla 8,5 saat süren uçuş, Overture ile 4,5 saat sürecek. Paris’ten Montreal’e uçuş süresi de 7,25 saat yerine 3,75 saate inecek.


İlgili Haber | Sonik Patlama Nedir? Neden Oluşur?


Boom, yeni fabrikasında 2024’te Overture üretimine başlamayı planlıyor. İlk uçağın 2025’te fabrikadan çıkıp, 2029’da hizmete girmesi hedefleniyor. Süpersonik uçak için 70 sipariş alan şirket, 2030’a kadar 1750 kişiye istihdam sağlayacak. United Airlines ve Japan Airlines gibi havayollarından alınan siparişlerin değeri, 14 milyar Dolar civarında..

Overture’nin küçük ölçekli modeli olan “Baby Boom” isimli Boom XB-1 gösteri uçağı ise 2020’de piyasaya sürülmüştü.

Bir başka ABD’li Aerion’un, Mayıs 2021’de faaliyetlerini aniden durdurma kararı almasından sonra Boom, şu anda süpersonik yarışta önde gidiyor. 2005’te faaliyetlerine başlayan, geliştirdiği AS2 isimli iş jetinin, Concorde’den sonra piyasaya çıkacak ilk süpersonik uçak olacağını iddia eden, Florida’da üretim tesisi için bile planlarını tamamlayan Aerion, sürpriz şekilde tüm faaliyetlerini durdururken; supersonic projelerin geleceği konusunda, yatırımcıların iştahının yeterince kabarık olmamasını gerekçe göstermişti.


İlgili Haber | Sonik Patlama Olmadan Hızını Aşmak Mümkün mü?

adbanner