Taşınmak İçin Dünyanın En Uygun Şehri Hangisi?

‘Dünyada taşınmak için en iyi yer neresidir?’ sorusuna pek çoğumuz yanıt arıyoruz. Mortgage uzmanları, bir dizi önemli faktörü göz önünde bulundurarak, taşınmak için en çekici şehirleri ortaya çıkarmayı başardı.

Money.co.uk tarafından yapılan araştırmada, dünya genelinde taşınmak için en uygun yerleri ortaya çıkarmak için, ev fiyatları, yaşam maliyetleri ve ortalama maaş dahil olmak üzere, taşınma kararı verilirken sıklıkla dikkate alınan faktörler analiz edildi. İstanbul, dünyada taşınmak için en uygun şehirler arasında gösterildi.

Uluslararası seyahatlerin yeniden açıldığı ve uzaktan çalışma yöntemininin hayatımıza tamamen entegre olduğu bir dünyada, artık insanların yurt dışına taşınması ve şehirleri bu açıdan karşılaştırması için bolca fırsat var.

Ancak, bulunduğunuz şehirden taşınma kararı almadan önce, dikkate alınması gereken tek kriter konut fiyatları değil. Uzmanlar, taşınmak için en uygun şehre karar verirken göz önünde bulundurulması gereken birçok sosyal ve ekonomik faktör olduğunu söylüyor. Bu faktörlerden bazıları:

  • Ortalama yıllık sıcaklık (santigrat derece)
  • Ortalama yıllık yağış (milimetre)
  • Ortalama emlak fiyatı (metrekare başına maliyet)
  • Ortalama aylık maaş
  • Ortalama aylık yaşam maliyetleri (kira hariç)
  • Restoran sayısı
  • Yeşil alan miktarı
  • Ortalama internet hızı (MBps)
  • Ortalama yaşam beklentisi (yıl)

Yapılan analiz çalışması, taşınmak için genel olarak en iyi şehirlerin yanı sıra, taşınmak için en pahalı ve en ucuz bölgeleri de ortaya koyuyor. Ayıca, en iyi hava koşullarına sahip şehirler ve en iyi sahil destinasyonları da bu çalışmada belirlenmiş.

İşte Taşınmak İçin En Uygun Şehirler

1: Austin, ABD: 6.02/10

ABD’nin en büyük ikinci eyaleti olan Teksas’ın dördüncü en büyük şehri olan Austin listenin zirvesinde. Austin, 87.5 Mbps ile internet hızı en iyi üçüncü şehir durumunda. Şehirde ortalama sıcaklık (20.4°C) ve ortalama aylık kazançlar 3.984 Sterlin.

2: Tokyo, Japonya: 5,98/10

Listenin ikinci sırasında Japonya’nın başkenti Tokyo var. 37 milyondan fazla nüfusu ile dünyanın en kalabalık şehirlerinden biri durumundaki Tokyo, kitlesel çekiciliğini ortaya koyuyor. Tokyo, restoran ve yeşil alan açısından oldukça iyi puan alıyor. Tokyo’da ortalama yaşam süresinin 84 olmasıyla, bu alanda da zirvede.

3: Charleston, ABD: 5,68/10

Charleston, hem Amerikan Bağımsızlık Savaşı’nda hem de Amerikan İç Savaşı’nda, çok önemli bir savaş alanı olduğunu kanıtladığı için, nesiller boyunca bir çatışma şehri olarak anıldı. Kargaşalı geçmişine rağmen, Charleston şu anda dünyada taşınmak için en iyi üçüncü şehir durumunda.  Ortalama internet hızı 106,5 Mbps olan şehir, listedeki rakiplerine göre de açık ara en hızlısı durumunda. Charleston’da ortalama aylık kazançlar da 3.147 Sterlin olarak ölçülmüş.

İstanbul 14’üncü Sırada

Listede ilk 10’u sırasıyla, Dubai, Los Angeles, Abu Dabi, Miami, Muscat, San Francisco ve Las Vegas oluştururken, İstanbul 4,93 puan ortalaması ile listenin 14’üncü sırasında kendine yer bulmuş.

İstanbul’da ortalama hava sıcaklığı 14,9 santigrat derece, yıllık ortalama yağış miktarı 728 milimetre, ortalama emlak fiyatı metrekare başına 1057 Dolar, ortalama aylık kazanç 412 Dolar, dört kişilik bir ailenin aylık gideri 1468 Dolar olarak ölçüldü. Şehirde 14769 restoran bulunurken, yeşil alan sayısı 63 olarak belirlendi. Şehirde ortalama internet hızı 3,04 Mbps olurken; ortalama yaşam süresi 78 oldu.

İstanbul Yıllık Yaşam Maliyetinin En Düşük Olduğu Şehir Oldu

Yapılan çalışmada, 12.753 Sterlin ile İstanbul, yıllık ortalama yaşam maliyetinin en düşük olduğu şehir olarak öne çıktı. İstanbul’u, Arjantin’in başkenti Buenos Aires, 13,802 Sterlin ve Malezya’nın başkenti Kuala Lumpur, 15.240 Sterlin ile takip etti.


İlgili Haber | Yatırım Yoluyla Pasaport Veren Ülkeler

adbanner