THK'nın Yangın Söndürme Uçakları Göreve Hazır | Boarding Info

Written by 01:16 Güncel-Gündem, HAVACILIK, SAVUNMA SANAYİİ

THK’nın Yangın Söndürme Uçakları Göreve Hazır

Geçtiğimiz yıl ülkemizde yaşanan orman yangınları sırasında, dönemin Tarım ve Ormancılık Bakanı Bekir Pakdemirli tarafından kullanılamaz durumda olduğu iddia edilen Türk Hava Kurumu’na ait 9 adet CL-215 amfibik yangın söndürme uçağının 6’sının uçuşa elverişli olduğu ortaya çıkmıştı. Bu 6 uçaktan 4’ünün bakım ihtiyacı tamamlanma aşamasına geldi.

Uçakların bakımı, Tarım ve Orman Bakanlığı ile Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayi Başkanlığı işbirliği sonucu TUSAŞ’ın desteğiyle yapılmaya başlandı. Bir yılı aşkın süredir devam eden çalışmanın sonunda uçaklardan 3 adedinin bakımları tamamlandı. 1 uçağın bakımında da son aşamaya gelindi. 2 adet uçağın bakımının da en geç önümüzdeki yıla kadar tamamlanıp, uçakların uçuşa hazır hale getirilmesi hedefleniyor.

Bakımları tamamlanan uçaklar için, TUSAŞ’ın isteğiyle THY’den gelen teknik ekipler tarafından genel ve son kontroller yapılıyor. 2 uçağın bütün kontrolleri SHGM ve TUSAŞ tarafından yapıldıktan sonra, 15-16 Haziran’da THK Etimesgut yerleşkesinden havalanarak uçuşlarını başarıyla gerçekleştirdi. Pilotların da işe alım süreci tamamlanarak, tazeleme ve yenileme eğitimlerine başlandı. Piston motorlu CL-215 amfibik uçakları dünyada az sayıda kaldığı için yedek parça temini uzun sürebiliyor. TUSAŞ ve üretici firma desteği ile yedek parça temin edilebildiği müddetçe uçakların hizmet vermeye devam etmesi bekleniyor.

Temmuz ayı itibariyle bakımı tamamlanan 4 uçağın yangın bölgelerinde konuşlanarak aktif hizmete başlayacağı duyuruldu.

(Visited 67 times, 1 visits today)
Close
error: © Copyright Boarding Info