THY Pilotları Uçağı Yanlış Yere İndirdi

TK627 sefer sayılı İstanbul-Port Harcourt seferini gerçekleştiren TC-LOL kuyruk tescilli Airbus A330, Nijerya’ya inişte büyük tehlike atlattı.

Airbus A330’un kokpit ekibi, pist kenar ışıklarını orta hat ışıkları sandı ve uçağı Port Harcourt Havalimanı’nda pist dışına indirdi. Uçağın iniş takımları zarar gördü.

İlgili Haber | Pilotlar Yanlış Piste İner mi?

Olay sonrası Port Harcourt Havalimanı’nın uçuşlara kapatıldığı öğrenildi.

Air France’a ait kargo uçağı da havalimanının uçuş trafiğine kapatılması nedeniyle Paris’e geri dönmek zorunda kaldı.

Öte yandan Türk Hava Yolları’nın bugün gerçekleştirilmesi planlanan TK628 sefer sayılı dönüş uçuşu da yaşanan olay sebebiyle iptal edildi.

Türk Hava Yolları’nın bir kaç gün önce filosuna kattığı uçak, WOW Air filosunda TF-GAY tescili ile uçuyordu. Olayın yaşandığı uçuş, uçağın THY filosuna katıldıktan sonra gerçekleştirdiği ilk uluslararası seferdi.

İlgili Haber | Eşcinsel Tescilli Uçakla Hangi Havayolu İlgileniyor?

Olaydan kısa süre önce, THY ile Nijerya arasında yaşanan bagaj krizinin ardından, havayolunun bu ülkeye yaptığı uçuşlarda, uçak tipini büyütmesinden kısa süre sonra gerçekleşmesi de ilginç detaylardan biri oldu.

Uçuşun uzun bir rötarın ardından gerçekleştiği; iniş saatinin gecenin geç saatlerine sarkması; bu nedenle mürettebat yorgunluğunun, olayın yaşanması üzerinde etkisi olup olmadığı da mutlaka üzerinde durulması gereken konular gibi görünüyor.

2015 yılında, Türk Hava Yolları’na ait bir başka Airbus A330’un kokpit ekibi, Nepal’in başkenti Katmandu’ya iniş sırasında pist dışına iniş sorunu yaşamış ve uçak kullanılamaz hale gelmişti.

adbanner