THY’nin Transatlantik Pazarındaki İnanılmaz Büyümesi

Küresel havacılık endüstrisini, tarihinin en türbülanslı dönemine sokan pandemi, transatlantik seyahatleri de çok ciddi şekilde etkiledi. 2019’dan bu yana, çok az havayolu, Avrupa ile Amerika kıtası arasındaki hizmetlerini artırabildi. Ancak bunlar arasında hiçbiri, Türk Hava Yolları’nın bu pazarda yakaladığı büyümenin yanına bile yaklaşamadı.

Ağustos 2023’te, transatlantik pazarında aylık koltuk-kilometre kapasitesini Ağustos 2019’a göre %85’in üzerinde artıran Türk Hava Yolları, adeta havacılık dünyasına meydan okuyor. Pandemiyle birlikte uçak satın almaya ve büyümeye devam eden THY, uluslararası yolcuların geri döneceğine ve onları taşıyacak havayolunun Türk Hava Yolları olacağına dair bir iddiaya girmiş gibi davranıyor.

Havayolunun transatlantik pazarındaki koltuk payı da 2019’dan bu yana neredeyse iki katına çıktı. 2019’da %2,4 olan transatlantik pazardaki koltuk-mil payı, bugün %4,6’ya yükselmiş durumda. Her şeye rağmen, toplam pazarın küçük bir kısmını oluşturabilen THY, şu anda Iberia ve Air Canada ile yoğun rekabet halinde ve dokuzuncu sırada yer alıyor.

2019’dan beri THY’nin uçuş ağına, Vancouver, Seattle ve Dallas/Ft. Worth gibi az sayıda şehir eklendi. Ancak başta Kuzey Amerika olmak üzere neredeyse tüm uçuşlarda frekanslar artırıldı.

Bugün, günde birden daha az sefer yapılan bir Türk Hava Yolları uçuşu bulmak, 2019’a göre çok daha zor. İstanbul Havalimanı üzerinden Asya ve Afrika’ya bağlantı seçeneklerinin artması da THY’nin Emirates, Qatar Airways ve Etihad gibi şirketlerle girdiği rekabette öne çıkması açısından ciddi bir fark yaratıyor.


İlgili Haber | Türk Hava Yolları 600 Uçak Siparişini Neden Erteledi?

adbanner