Hangisi Daha İyi: Trump'ın Boeing 757'si mi Air Force One mı? | Boarding Info

Written by 18:27 Bunları Biliyor Musunuz?, HAVACILIK

Hangisi Daha İyi: Trump’ın Boeing 757’si mi Air Force One mı?

Kısa süre önce ABD Başkanlık koltuğunu Joe Biden‘a bırakan Donald Trump’ın, Başkanlığa ait Air Force One ile Florida Palm Beach’e yaptığı son uçuşundan sonra  herkesin birbirine sorduğu soru aynı: Trump’ın kendi uçağı Boeing 757, Başkanlık uçağı 747’den daha mı üstün?

Havada yakıt ikmali yapabilen ve ihtiyaç halinde bir savaş uçağı eskortu ile seyretme şansına sahip olan Air Force One, içinde bir çalışma ofisi, tuvalet ve konferans odasını da içeren başkanlık süiti ile beraber 370 metrekarenin üzerinde iç alana sahip. Resmi değeri 100 milyon Dolar olarak açıklanan Trump’ın kişisel uçağı 757 ise, altın kaplamalı emniyet kemerleri, bir yatak odası, altın kaplamalı musluklara sahip bir banyo ve sinema bulunduruyor. Trump, uçağını 2011’de Microsoft’un kurucusu Paul Allen’dan satın aldıktan sonra, kabinde göz alıcı bir makyaj yaptırdı.

Görsel: Douglas Gorenstein/NBC/NBCU Photo Bank – Getty Images

Birçoğumuz tarafından Air Force One olarak bilinen özelleştirilmiş Boeing 747-200B serisi olan başkanlık uçağı, 12500 km’nin üzerinde menzile sahiptir ve uçakta yaşanabilecek herhangi bir aksilik senaryosu için, sabit bir cerrah, tıbbi oda ve ameliyathane bulundurmaktadır. Air Force One, 70 misafir taşıyabilir ve iki mutfağı 100 kişiyi besleyebilecek kapasiteye sahiptir. Aynı zamanda uçak, başkan için bir komuta merkezi olarak yapabilmesine izin veren yüksek teknoloji ürünü iletişim ekipmanlarına sahiptir.

Trump’ın 757’si 43 yolcu barındırıyor ve yaklaşık 7600 km menzile sahip. Aynı zamanda pilotlar tarafından çok beğenilen bir özellik olan “cam” kokpiti bulunan uçak için. Trump, 2016 başkanlık kampanyası sırasında kendi uçağı için “Air Force One’dan daha büyük, başkan seçilmek bu açıdan benim için bir adım geri adım olacak” demişti.


İlgili Haber | ABD Başkanlık Seçimlerinde Uçakların Rolü


Aslında, Air Force One, Trump’ın 757’sine göre çok ciddi oranda daha büyük. Ayrıca, Air Force One’ın motorları, New York City’nin 70 mil kuzeyindeki Stewart Havaalanında boşta duran Boeing 757’ye kıyasla mükemmel durumda. Trump’ın 757’si 2019’dan beri uçmuyor ve yeni bir motora ihtiyaç duyuyor. Daha önce, uçağın tek bir uçuş yapabilmesi için bir adet Rolls-Royce RB211 motoru için bir arayışta oldukları açıklanmıştı, Bunca süre, uçağın neden hizmete hazır tutulmadığı sorusunun yanıtı ise Trump’ın kendisinde gizli. Trump’ın her fırsatta, dört yıl daha ona tekrar ihtiyaç duyacağını düşünmediğini söylediği iddia ediliyor.

Trump’ın ayrıca saatte 1134 km hızla seyahat edebilen dokuz koltuklu Cessna Citation X özel jeti bulunuyor. Ayrıca Trump, New York, Florida ve İskoçya’da konuşlu üç adet Sikorsky S-76 helikopterine sahip.

(Visited 349 times, 1 visits today)
Close
error: © Copyright Boarding Info