Tüm Kıtalara Uçuş Yapan Havayolları ve Havalimanları

Geçtiğimiz günlerde Avustralya’nın ulusal havayolu Qantas, Arjantin’in başkenti Buenos Aires ve İstanbul’dan Darwin’e ultra uzun mesafeli bir tahliye uçuşları yapmıştı. Bu uçuşlar, bir çok farklı açıdan rekortmen uçuşlar olmalarının yanı sıra, Darwin Havalimanı ve İstanbul Havalimanı’nın da insanların yerleşik yaşam sürdüğü 6 kıtanın tümünden direkt uçuş yapılan havalimanları listesine katılmasını sağladı.

Bir toprak parçasının kıta olarak kabul edilip edilmeyeceği konusunda farklı disiplinlerin birbirinden farklı bakış açıları ve kabulleri olabilir. Örneğin jeologlar ve sosyologlar için kıta kavramı ile ilgili kabuller birbirinden tamamen farklı. Ancak, genellikle kara parçalarını sınıflandırma konusundaki en yaygın görüşe göre, yerleşik yaşamın sürdüğü 6 ana kıta, Kuzey Amerika, Güney Amerika, Avrupa, Asya, Afrika ve Okyanusya olarak kabul ediliyor. Buzlu kıta Antarktika ise yıl boyunca bilimsel araştırmalar yapan ekiplere ev sahipliği yapıyor olsa da yerleşik yaşamın sürdüğü kıtalar arasında gösterilmiyor.

Coğrafya, bu konuda bazı ihtimallerin direkt olarak saf dışı kalmasını sağlıyor. Örneğin Orta Doğu’daki bazı havalimanları hariç, Asya kıtasındaki havalimanlarından, mesafe nedeniyle Güney Amerika’ya uçuş gerçekleştirmiyor. Bu konunun belki de tek istisnası, Kuzey Amerika’da bir küçük parçası bulunan Meksika’nın ulusal havayolu Aeromexico’nun Tokyo uçuşları gösterilebilir. Ayrıca geçmişte, bazı Asyalı havayolları da Japonya’dan Brezilya’ya Amerika Birleşik Devletleri’ndeki bir aktarma noktası üzerinden uçuşlar yapmıştı.

Okyanusya’nın güneydoğu kesimindeki (çoğunlukla Avustralya ve Yeni Zelanda’nın ev sahipliği yaptığı) daha büyük havaalanlarından ise Avrupa kıtasına, özel tahliye uçuşları veya uçakların bakıma götürülmesi gerektiği durumlarda uçuşlar yapılmış olabilir. Ancak düzenli, tarifeli ve non-stop uçuşlar yapılmıyor. Son olarak Qantas’ın QF14 sefer sayılı Buenos Aires-Darwin arasındaki tahliye uçuşu ile Darwin Havalimanı, yerleşik yaşamın devam ettiği altı kıtadan, doğrudan uçuş yapılan havaalanları kulübüne dahil oldu.


İlgili Haber | Non-Stop ve Direkt Uçuş Aynı Şey mi?


Yerleşik yaşamın devam ettiği 6 kıtaya düzenli seferler yapılan havalimanları için, ekonomik açıdan karlı yük ve yolcu talebine sahip, menzili yeterli modern uçakları filosunda barındıran ve elverişli bir coğrafi konuma sahip olan Orta Doğu ülkelerine odaklanmak gerekiyor.

Etihad, Emirates ve Qatar Airways, merkezleri olan Abu Dabi, Dubai ve Doha‘dan tarifeli yolculu seferler yapıyor. Bu destinasyonlardan, Afrika, Asya ve Kuzey Amerika’daki varış noktalarına uçmak çok sıradan olsa da bu üç havayolu, güneybatıda Brezilya’nın Sao Paulo şehri ve doğuda Yeni Zelanda’nın Auckland şehrine ulaşan uçuşlar gerçekleştirmeyi başarıyor.

Infinite Flight isimli web portalında bu konuda açılmış olan başlıkta yer alan 2019 tarihli bir gönderiye göre, tarifeli ve özel sebeple yapılan uçuşlar göz önüne alındığında, altı yerleşik kıtaya uçuş yapılan havalimanları kulübünde şu havalimanları yer alıyor:

 • Londra Heathrow (LHR)
 • Johannesburg (JNB)
 • Doha (DOH)
 • Dubai (DXB)
 • Chicago O’Hare (ORD)
 • Houston (IAH)
 • Newark (EWR)

Ancak yakın geçmişte İstanbul Havalimanı’ndan Darwin’e gerçekleşen tahliye uçuşlarından yola çıkarak, hem Darwin hem de İstanbul Havalimanı’nın da bu listeye dahil edilmesi gerekiyor. Ayrıca Avustralya’nın bir başka havayolu olan Sidney Havalimanı da Qantas’ın Sunrise Projesi kapsamında başta Londra olmak üzere Avrupa’nın bazı destinasyonlarına yaptığı özel uçuşlara ev sahipliği yapması nedeniyle, bu listenin doğal bir parçası haline geliyor.

Özellikle VIP uçuşlar ve kargo uçuşları da hesaba katıldığında, “Altı kıta kulübü”nün parçası olan havalimanlarının tam anlamıyla bir listesini oluşturmak, neredeyse imkansız görünüyor. Üstelik pandemi nedeniyle havayollarının uçtuğu destinasyonlar ve uçuş ağları büyük bir değişim ve dönüşüm geçiriyor. Bu durum da altı kıtaya düzenli ticari uçuşlar yapılan havalimanlarının tespitini daha zor hale getiriyor.

Şu anda yerleşik yaşam sürülen altı kıtanın tümüne uçuş yapılan havalimanları tespit edilirken; zaman içinde yaşanan değişimleri de hesaba katmak gerekiyor. Örneğin listede yer alan Londra Heathrow, geçmişte altı kıtanın tümüne yapılan uçuşlara ev sahipliği yaptı. Ancak şuan Heathrow’dan şu an Okyanusya’ya tarifeli bir uçuş yok.

6 Kıtanın Tamamına Uçuş Yapan Havayolları

 • Delta Air Lines
 • United Airlines
 • American Airlines
 • Qantas
 • Emirates
 • Qatar
 • Air China (Madrid Barajas (MAD) – Sao Paulo (GRU) uçuşları)
 • Air France (Tahiti’deki PPT Havalimanı Okyanusya’da kabul edilirse)
 • British Airways
 • Air Canada
 • LATAM (Tel Aviv Havalimanı, Asya’da kabul edilirse)

Türk Hava Yolları’nın da bu kulübe dahil olması için Avustralya veya Yeni Zelanda uçuşlarını başlatması gerekiyor…

Yararlanılan Kaynaklar

adbanner