Tüm Uçucu Ekibi Aşı Olan İlk Havayolu

Birleşik Arap Emirlikleri’nin milli havayolu Etihad, tüm kokpit ve kabin personeli Covid-19 aşısı olan ilk havayolu oldu. Şirket, 2020 yılının Aralık ayı itibariyle aşılama çalışmalarına başlamıştı.

Etihad Grubu CEO’su Tony Douglas, “Aşıyı, yalnızca COVID-19’un olumsuz etkileriyle mücadeleye yardımcı olmak için değil, aynı zamanda seyahat edenlerin bizimle bir sonraki uçuşlarında kendilerini daha güvende hissetmelerini sağlamak için proaktif olarak tüm çalışanlarımızın kullanımına sunduk” açıklamasını yaptı.

Douglas, “Her uçuştan önce her yolcu ve mürettebat üyesi için COVID-19 testini zorunlu kılan dünyadaki tek havayoluyuz ve şimdi de % 100 aşılanmış mürettebata sahip dünyadaki ilk havayolu olduk” diyerek şirketin bu konudaki gücünü ve iddiasını belirtti.

Etihad’ın aşılama projesi, çalışanların ve ailelerinin Covid-19 aşısını temin etmesini sağlayan “Protected Together – Birlikte Korunuyoruz” girişimi ile mümkün oldu. Abu Dabi yönetiminin uygulamaya aldığı aşılama programında, Etihad yönetimi, çalışanlarının ön sıralarda yer almasını sağladı. Ayrıca Etihad Havayolları Tıp Merkezi, akredite COVID-19 aşılama merkezlerinden biri haline getirildi.

Etihad yönetimi, geçtiğimiz yıl, tüm yolcular ve kabin ekibi için uçuş öncesi COVID-19 testi yaptırmayı bir zorunluluk haline getirmişti. Havayolu ayrıca, yolcuların aşı ve test kayıtları da dahil olmak üzere tüm COVID-19 sağlık bilgilerini takip etmelerine yardımcı olmak için bu yıl IATA’nın dijital seyahat pasaportu Travel Pass sisteminin de uygulamaya alınacağını duyurmuştu.

Birleşik Arap Emirlikleri’nde, Mart 2021’in sonuna kadar nüfusun yarısının aşılanması hedefleniyor. Gulf News’te yer alan bir habere göre, ülkenin şu anda nüfusunun yaklaşık yüzde 44’ü aşılandı. Bu da Birleşik Arap Emirlikleri’ni, İsrail’den sonra dünyadaki en yüksek ikinci aşılama oranına sahip ülke haline getiriyor. Etihad ise toplam işgücünün yüzde 75’inden fazlası en az bir doz aşı almış olduğu için, ülkedeki aşılama programının ilerisinde.

Etihad’ın açıklamasının ardından, Singapur Havayolları Grubu da Singapur Havayolları (SIA) ve alt markaları SilkAir ve Scoot bünyesinde yer alan uçucu ekiplerin aşılandığını duyurdu.

adbanner