Uçağa Tenis Topuyla Binin

Fotoğrafı görüp, konunun başlığını da okuyunca ne saçmalıyor bu adam diyeceksiniz belki ama ben değil Londra Ortopedi Kliniği’nde bir cerrah Ali Ghoz söylüyor bunu❗️

Kıtalararası uzun yolculuklara çıkmadan önce, seyahat çantanızı hazırlarken diş fırçası, şarj aleti, kitap vs gibi temel ihtiyaçların yanına artık bir de tenis topu koymamız gerekecek.
Uzun süre boyunca hareket kabiliyetinizin çok az olduğu, daracık bir koltukta oturmak (hele bir de ekonomi sınıfında uçuyorsanız) konforsuz olduğu kadar sağlıksızdır da.
Bu yüzden seyahat esnasında;

  • Rahat kıyafetler giymek
  • Sık sık kalkıp koridorda dolaşmak
  • Oturduğunuz sürece eklemlerinizi çalıştıracak küçük egzersizler yapmak
  • Bol su içmek

bizim her zaman önerdiğimiz basit şeyler.

Cerrah Ali Ghoz da bu noktadan hareketle seyahat öncesi çantanıza bir tenis topu atarsanız iyi olur diyor.

Uçuşta tenis topunu, ayaklarınızın altından başlayarak, bacaklarınız, belinizin alt kısmı, kollarınız ve omuzlarınızda yuvarlayarak kan dolaşımınızı artırın ve kalbinize bir iyilik yapın diye ekliyor.❤️

Derin Ven Trombozu (DVT) Nedir⁉️
Uzun süre hareketsizliğe bağlı olarak, damarlardaki kan dolaşımının azalması ile ortaya tehlikeli bir sonuç çıkabilir. Halk arasında “ekonomi sınıfı sendromu” olarak da bilinen durum, derin toplardamar içinde kan pıhtısı oluşmasıdır. Genellikle bacağın aşağı tarafında, kalçanın uyluk bölümünde oluşur. Pıhtının bir kısmı kopup kan içerisinde dolaşmaya başlayabilir. Sonrasını düşünmek bile istemiyoruz zaten. Malesef ölüme kadar yolu var.

Seyahatinizi eziyete dönüştürmek istemiyorsanız uçakta hareket etmeyi sakın ihmal etmeyin❗️

adbanner