Uçak Kazası Yapan Pilot 36 Gün Sonra Amazon Ormanları’nda Kurtarıldı

Antonia Sena, 28 Ocak’ta, 36’ncı doğum gününe 2 gün kala, Brezilya’da Amazon Ormanları’nda uçak kazası yaptı. Uçağının enkazının yanında bekleyerek, arama kurtarma ekiplerinin onları bulmasını bekledi. Bir hafta sonra ekiplerin onları aramak konusunda pes ettiğini düşündü ve yardım bulmak için ormanda bir yolculuğa başladı.

Pilot, yaklaşık beş hafta sonra, ormanda bir grup kestane toplayıcısına rastladı. Yetkililere haber verilmesinin ardından, kazadan tam 36 gün sonra bir helikopter ile kurtarıldı ve ailesiyle yeniden bir araya geldi. Bu duygusal buluşma anı, Brezilya televizyonlarında canlı yayınlandı. Pilot, kontrol amaçlı olarak hastaneye götürüldü.

Amazon Ormanları’nda 36 gün boyunca kuş yumurtaları ve yabani meyvelerle hayatta kaldığını açıklayan Sena, gözyaşları içinde, kendisini bu sürede güçlü tutan ve bu durumdan canlı çıkmasını sağlayan tek şeyin, ailesine duyduğu sevgi ve onları görme arzusu olduğunu söyledi. Bunun bir sevgi ve inanç hikayesi olduğunu belirtti.

Olay Nasıl Yaşandı?

Olayın yaşandığı gün Para Eyaleti’ne bağlı Alenquer’den Cessna 210 uçağıyla havalanan Antonia, Amazon Nehri’nin kuzey sınırında Almeirim şehri yakınlarında kayboldu.

Uçaktaki bir mekanik arıza nedeniyle geniş bir düzlüğe zorunlu iniş yaptı ve uçak alev almadan önce içinde biraz ekmek ve bazı eşyalarının bulunduğu bir sırt çantasını almayı başardı. Yanmış Cessna 210’un enkazına yakın bir noktada, yaklaşık bir hafta geçirdiğini ve bu sürede arama kurtarma ekiplerinin kendisini kurtarmasını beklediğini söyleyen Sena, daha sonra yardım istemek için yürümeye başladığını anlattı.

Vahşi doğada geçirdiği haftalarda aşırı su kaybı (dehidrasyon) ve küçük yaralanmalar yaşayan Sena, tedaviden sonra hastaneden taburcu edildi. Yerliler, onun bu kadar süre hayatta kalmasını ‘gerçek bir mucize’ olarak tanımlıyor.

adbanner