Uçaklar Motor Çalıştırmadan Taksi Yapabilir mi?

Hollanda’nın milli havayolu KLM ve Amsterdam Schiphol Havalimanı işbirliğiyle, havacılığın daha çevreci hale getirilmesi için yeni bir girişim hayata geçirildi. Uçakları pist başına kadar iten taxibot, test edilmeye başlandı.

Taxibot, standart push back araçlarının aksine, uçakların motorlarını çalıştırmak zorunda kalmadan pist başına kadar götürebilme lisansına sahip olan hibrid bir araç.

Bu projede amaç, uçakların taksi sırasındaki yakıt tüketimini, yüzde 50-85 arasında azaltmak. Bu sayede hem ekonomik hem de çevresel faydalar ortaya çıkarabilmek. KLM, Transavia ve Corendon, Schiphol Havalimanı’nda uçaklarına Taxibot’un hizmet vermesini kabul eden ilk havayolları oldu. Geçtiğimiz hafta, KLM’in boş Boeing 737’si, Taxibot tarafından pist başına götürüldü.


İlgili Haber | Uçaklar Geri Geri Gidebilir mi?


Devam edecek test süreçlerinde, Taxibot’un uçakları ne kadar sürede pist başına götürebileceği, bunun uçakların ve motorların bakım süreçleri üzerindeki etkisini ve Schiphol’deki günlük operasyon trafiğine nasıl bir etki yapacağı ölçülmüş olacak.

adbanner